Kuidas oled rahul WRC-sarja selle hooaja punktisüsteemiga?

Esapekka Lappi ja Ott Tänak
Esapekka Lappi ja Ott Tänak — FOTO: Kuvatõmmis videost

Autoralli MM-sarja uus hooaeg tõi kaasa uue punktisüsteemi ning peale kolme etappi on paslik korra vaadata sellele veelkord peale.

Vana punktisüsteemi murekohaks oli, et viimasel võistluspäeval polnud tihti pinget, kuna vahed olid suured ning enamus sõitjad säästsid rehve ning kulgesid lihtsalt viimase päeva läbi ning hakkasid "vajutama" alles punktikatsel.

Kui lõppenud hooajal teenis võitja 25, teine koht 18, kolmas 15 punkti ning ülejäänud esikümne sõitjad 12, 10, 8, 6, 4, 2, 1 punkti, siis tänavusest aastast teenivad esikümne sõitjad punkte nii, et võitja saab 18, teine koht 15, kolmas 13 ja 4-10 koht vastavalt 10, 8, 6, 4, 3, 2, 1 silma. Need punktid jagatakse välja laupäevaõhtuse paremusjärjestuse põhjal. Küll aga ei tohi laupäeval punktikohal lõpetanud sõitja pühapäeval katkestada, muidu jäädakse punktidest ilma.

Viimaseks võistluspäevaks on aga FIA välja mõeldud uue punktisüsteemi, kus pühapäevase võistluspäeva parim teenib lisaks 7 punkti, teine koht 6, kolmas 5, neljas neli, viies kolm, kuues kaks ja seitsmes ühe punkti.

Punktikatse jääb samasuguseks nagu eelmisel hooajal (esimesed viis saavad vastavad 5, 4, 3, 2 ja 1 punkti), seega on igal rallil võimalik endiselt teenida maksimaalselt 30 punkti.

Kuidas on kolm hooaja esimest rallit uue süsteemiga läinud?

Autoralli maailmameistrivõistluste hooaja esimese etapi, Monte Carlo ralli võitis Hyundai piloot Thierry Neuville, kes edestas kahte Toyota sõitjat. Sebastien Ogier teenis teise ning Elfyn Evans kolmanda koha. Ott Tänak ja Martin Järveoja alustasid uut aastat neljanda kohaga.

Laupäevase võistluspäeva (neljapäev-laupäev) järel teenisid sõitjad punkte järgnevalt: Neuville 18 p, 2. Ogier 15 p, 3. Evans 13 p, 4. Tänak 10 p, 5. Fourmaux 8 p, 6. Mikkelsen 6 p, 7. Katsuta 4 p, 8. Gryazin 3 p, 9. Lopez 2 p, 10. Rossel 1 p.

Ainult pühapäevase kolme kiiruskatse eest (eraldi arvestus) teenisid seitse parimat lisaks punkte. Vastavalt siis 7-6-5-4-3-2-1. Mis jagunesid lõpuks nii: Neuville 7, Evans 6, Ogier 5, Tänak 4, Fourmaux 3, Katsuta 2 ja Munster 1.

Lisaks olid jätkuval mängus ka punktikatse punktid (5-4-3-2-1), kus katsevõiduga võttis 5 silma veel juurde Neuville. Seega võttis belglane rallilt maksimumi ehk 30 punkti. Ogier teenis punktikatse teise koha eest 4 punkti, Katsuta 3. koha eest 3, Evans 4. koha eest 2 ja Tänak 5. koha eest ühe punkti.

Kõik tundus nagu loogiline ja kuna Neuville oli ka pühapäeval kõige kiirem, siis jagunesid ka punktid kuidagi eelmisest hooajast tuttavalt.

Punktiseis
Punktiseis — FOTO: wrc

2024. aasta punktisüsteem andis endast paremini mõista aga hooaja teisel ja kolmandal etapil (Rootsis ja Keenias).

Rootsis edestas näiteks teiseks tulnud Elfyn Evans rallivõitjat Esapekka Lappit lõpuks ning möödunud nädalavahetusel toimunud Safari rallil lahkus suurima punktisaagiga küll võitjaks tulnud Kalle Rovanperä, kuid ta teenis vaid ühe punkti enam kui viiendana ralli lõpetanud Thierry Neuville.

Rootsi rallil teenis võitja viis punkti vähem kui kolmandana ralli lõpetanud Elfyn Evans ja vaid ühe punkti enam, kui kolmandana ja neljandana lõpetanud Adrien Fourmaux ning Thierry Neuville.

Rootsi ralli punktid
Rootsi ralli punktid — FOTO: Kuvatõmmis videost

Keenia ralli võitja Kalle Rovanperä teenis vaid ühe silma enam kui 5. kohal ja üle 10 minuti kaotanud Thierri Neuville.

Keenia ralli punktid
Keenia ralli punktid — FOTO: Kuvatõmmis videost

Jah, see panebki kõikidel päevadel sõitjaid pingutama nagu uue punktisüsteemi mõte oligi, kuid kas võidu väärtus pole suures plaanis langenud liiga tühiseks???

Ott Tänak ja Martin Järveoja samas võivad hetkel olla tänulikud uuele punktisüsteemile, kuna kahel rallil järjest on meie meestel tulnud sisse ühel võistluspäeval katkestamine, kuid tänu pühapäevadele on võetud vajalike punkte. Muidugi neid vajalike punkte on kogunud ka teised sõitjad, kellel pole ralli üldarvestuses kõige paremini alati läinud.

On kuidas on, enne hooaja neljandat etappi, Horvaatia rallit on paremusjärjestus selline.