Reklaam sulgub sekundi pärast

Mägi EM-i blogi: luuavarred, sõjaplaanid ja rahvuskangelased

Fääri saared rõõmustavad ajaloolise punkti üle
Fääri saared rõõmustavad ajaloolise punkti üle — FOTO: Axel Heimken/kolektiff/EHF)

Käsipallis jätkusid Euroopa meistrivõistluste kohtumised. Horvaatia lõi oma võiduga Hispaania vastu üllatustepurgil kaane maha ja nädalavahetusel juhtus veel toredaid asju.

Kohustuslikud tulemused lühidalt:

Holland 36-20 Bosnia
Rootsi 42-26 Gruusia
Taani 40-28 Kreeka

*Bosnia mängib sellel turniiril vast kõige õnnetumat käsipalli.

Poola ja Sloveenia mängivad omavahel otsustava kohtumise, poolakatel on kindlasti vaja võita, et edasi saada. Sloveenia on esimesest mängust teinud omad järeldused, tempot ja kreatiivsust on rünnakule oluliselt lisatud. Eks see tuleneb natuke ka vastaste kvaliteedist Poola, kes esines enne Emi kontrollturniiril üllatavalt hästi, on suuresti enda hale vari. Numbrid 32-25, asi tehakse selgeks esimesel poolajal. Sloveenia edasi.

Tsehhi ja Portugali vahelises kohtumine on täpselt sama tähendusega. Tsehhid jooksevad kollektiivselt lati alt läbi ja saavad seisuga 30-27 enda jaoks elulise tähtsusega mängu tuppa. Lõpus tehakse natuke kosmeetikat ja numbrid tunduvad paremad, kui mäng oli. 2005. aastal sündinud Costa paneb 11 tk tsehhidele. Portugal edasi.

Fäärid vs Norra. Saareriik teeb ajalugu ja võtab siit tulemusega 26-26 ühe punkti. Väikesed ohumärgid olid üleval juba sloveenide vastu, et see luuavars võib paugutama hakata. Üllatavalt hea kaitse ja agressiivne mäng. Londoni olümpial Ühendkuningriike esindanud Satchwell jääb ka pallidele ette, mõni päris huvitav vile ka juurde, Skipagotu majandab rünnakul korralikult, tekitab viskekohti absoluutselt igale poole ja mäng kulgeb punkt-punktis otsast lõpuni. Vahepeal viskab paar valesöötu ka sisse, aga tegijatel juhtub. Lõpufaas on ka korralik tsirkus. Fääridel ülekaal, Bergerud tõrjub, 11 sekundit minna ja saabub norrakate treenerilt Time-out (Fäärid, enne kui aeg maha võeti, tulid kõrgelt peale ja vaatamata vähemusele jäeti Norra ääred vabaks, kuna palli oli vaja, ehk eksivad). Sõjaplaan pandi paika, hoiame palli, viset pole vaja ja pall liigub Rheinkindile, kelle käest see ära lüüakse. Fäärid lähevad keskjoone lähedalt kiiresse, ja tõmmatakse maha. 2 minutiline karistus ja 7 meetri vise. Kes muu, kui Skipagotu paneb selle külma kõhuga kotti, punkt tabelisse ja saareriigis alustatakse rahvuskangelase pronkskuju valamist. Kui Norra sloveene võidab, siis see kaotatud punkt haihtub ja Norra läheb täiseduga grupist edasi, kui võidavad. Nõiaring on samuti võimalik. Fäärid taovad Poola maa alla ja sloveenid panevad Norrale paki.

Kohustuslikud tulemused:
Hispaania 36-24 Rumeenia
Saksamaa 34-25 Põhja Makedoonia

Šveits 26-26 Prantsusmaa, järgmine korralik pauk, kes sellist asja peale esimest vooru ennustada julges, siis selle inimese rind on haavleid ja rasva ning kõike muud täis. Terve mängu vältel ripub Šveits prantslastel kratis kinni ja käib närvidele. Portner, kes esimeses voorus sakslaste vastu vigastada saab paraneb imekombel ja viskab isegi kolli. Šveitsi kaugel väljas olev kaitse hakib korralikult ja toodab koguaeg stopp vigasid. Prantslaste super viskajad hakitakse ära ja korralikult see mootor täna käima ei lähegi. Kõva avaldus Schmidtilt ja kompaniilt. Täna oli keskmängijat tore vaadata, söötu ja viskeid nagu vanadel headel aegadel, kui vanus passis veel neljaga ei alanud ja kahekohaline polnud. Prantsusmaale ehk vajalik äratus.

Horvaatia 28-28 Austria. Hispaanlaste vastu oli horvaatia ülinäljane, tänases mängus jälle oli seda näha austerlaste leeris. Horvaatia juhib seda mängu 98% kogu mänguajast. Samuti viimastel minutitel ollakse 28-26 eduseisus. Aga enne kui paks naine pole laulnud, pole midagi tehtud. Austerlased võtavad siit olulise punkti ja viimases voorus ootab ees Hispaania. Horvaatidel on vaja kohustuslik võit Rumeenia vastu võtta ja loota hispaanlaste edule, et viigipunkt haihtuks pagasist ära, mis põhiturniirile kaasa võetakse. Viimase otsustava värava viskab austerlaste kasuks ei keegi muu, kui legendaarne Robert Weber, EHFi kodulehe andmetel on selle viske kiiruseks 9806 kilomeetrit tunnis, kui taevas selgeks läheb võib seda palli veel üle maarjamaa taeva vihisemas näha.

Serbia 27-28 Ungari. Korralik madistamine. Eelkõige mängis madjarite võidus rolli teisel poolajal toimunud väravavahtide vahetus ja ülekaal, siin ma ei pea silmas seda arvulist ülekaalu, vaid vana head massi ja lihast. Lekai juhib ungarlaste mängu väga targalt, Banhidi (9 kolli) ja Rosta (2) panevad joonelt 11 tükki kokku. Just sisemiste kohtade pealt tuleb neist suurem osa, kuna seal ei ole serblastel suured kollid vaid pigem harilikku mehemõõtu tegelased. Bodole peab vastu käima, Mathele samuti ja nii need ruumid tekivad. Taktikaliselt väga küps tegutsemine ja oma eeliste välja mängimine. Serbia ärkab natuke liiga hilja, kangutatakse lõpuni, viiene vahe saadakse üheseks, aga võrrand lõppeb ikka nulli punktiga tabelis. Teoreetilisi variante veel edasi saada on. Ungari on igal juhul edasi. Serbiat ootab veel viimases grupimängus „derby“ Montenegroga, seal ei ole üldse pahad poisid. Ungaril ja Islandil on samuti tähtis mäng ees. Punktid ju tulevad kaasa.

Island 31-30 Montenegro. Ka see mäng osutus väga silmasõbralikuks. Montenegrol oli Simic superhoos ja tõrjus mõnuga. Island nõelas valusalt kiiretega. Island mängib kaitses ka korralikult, aga probleem on jätkuvalt sama, nagu läbi aastate olnud, nimelt väravavaht. Halgrimsson alustab, suurt miskit sealt tagasi ei põrku ja vahetatakse sisse eelmisel aastal ka Kalmeri sauna ja Mesikäpa halli väisanud Gustavsson. Maidu hea sõber jääb isegi mõnele pallile ette, aga Simic on hoopis teisest klassist. Island juhib enamjaolt paari kolme väravaga, aga Montenegro selgroog ei ragise. Seisult 30-30 teeb Simic väravas veel ühe tõrje, kogu mängu võtmed on nende käes. Ei kuskilt suudetakse kamba peale organiseerida valevahetus. 59 minuti keskel. „Tule taevas appi“ nagu ütles meie endine peaminister, kogu Montenegro pink pöördub jumala poole, kui vana teatud tõde on, et jumal ei ela käsipallisaalis. Kristjansson paneb kolli ja Borozani viimane vise läheb Gustavssonile tsentrisse. Island pääseb teist korda üle noatera, Serbia vastu miinus kahe pealt lõpuga viiki ja pühapäeval siis nii. Hakkab vägisi tunduma, et õnn saadabki saareriike siin meistrivõistlustel. Eks ole näha. Montenegrol lähevad selle mängu lõppedes tuled kustu ja jääb ainult vaikus ning ülehomne mäng.

 

Vahendas, handball.ee