Metsla tegi Itaalia kõrgliigas debüüdi ja sai kohe käe valgeks, Baskonial on selg vastu seina

Tormi Joonatan Metsla
Tormi Joonatan Metsla — FOTO: fiba.basketball

Euroopa korvpalliliigades on saabunud otsustavate mängude aeg. Euroliigas on raskesse seisu sattunud Maik-Kalev Kotsari ja Sander Raieste koduklubi Baskonia, kes on nüüd väljalangemisest vaid ühe kaotuse kaugusel.

Oluliselt paremini läheb Poola kõrgliigas mängival Janari Jõesaarel ja Belgia-Hollandi liigas pallival Matthias Tassil, kelle klubid on play-off'ideks kindlustanud esimese asetuse. Itaalias sai selgeks Kaspar Treieri, Joonas Riismaa ja Tormi Joonatan Metsla koduklubide saatus, kusjuures viimane neist tegi oma kõrgliigadebüüdi. Sten Sokk aitas koduklubi Kreeka esiliigas nelja parema hulka.

HISPAANIA, ACB

Eesti koondislaste Maik-Kalev Kotsari ja Sander Raieste koduklubi Vitoria-Gasteizi Baskonia jäi Euroliiga veerandfinaalis Madridi Reali vastu 0-2 kaotusseisu. Mõlemas kohtumises tuli tunnistada põhiturniiri võitja ja tiitlikaitsja selget paremust. Eelmisel teisipäeval võõrsil peetud avamäng kaotati 74:90. Kotsar viibis väljakul 14 minutit, viskas 2 punkti (kahesed 1/4), võttis 4 lauapalli ja andis ühe resultatiivse söödu. Lisaks tegi ta 3 isiklikku viga. Raieste 8 minutiga kätt valgeks ei saanud (kolmesed 0/1), kuid võttis ühe lauapalli.

Neljapäeval peetud teine kohtumine kaotati samuti võõrsil 90:101. Kotsar mängis 19 minutit ning viskas selle aja jooksul 3 punkti (kahesed 1/2, vabavisked 1/1) ja võttis maha ühe lauapalli. Lisaks patustas ta veel ühe pallikaotusega. Raieste kogus 11 mänguminutiga samuti 3 punkti (kolmesed 1/2), andis ühe korvisöödu ja tegi ühe vaheltlõike. Protokolli läks kirja ka üks isiklik viga.

Seeria kolmas mäng, mis jääb Baskonia kaotuse korral viimaseks, peetakse kolmapäeval Vitorias.

Hispaania kõrgliigas alistas Baskonia (17-14) laupäeval võõrsil tabelis viimasel kohal oleva Palencia (5-26) 101:94. Kotsar kogus 17 minutiga ühe punkti (kahesed 0/1, kolmesed 0/1, vabavisked 1/2) ja ühe lauapalli, kuid tegi ka 3 viga. Raieste pääses platsile 7 minutiks ja tõi selle ajaga 2 punkti (kahesed 1/2, kolmesed 0/1), statistikasse läks kirja ka üks isiklik viga.

Laupäeval käis Hispaania kõrgliigas platsil ka Kristian Kullamäe, kelle koduklubi Bilbao (13-18) kaotas võõrsil Gironale (11-20) 68:81. Eesti koondislane tegi kaotusele vaatamata hea esituse, kui viskas 27 minutiga 14 punkti (kahesed 3/8, kolmesed 2/8, vabavisked 2/2), millega oli meeskonna resultatiivseim. Samuti hankis Kullamäe ühe lauapalli, andis 2 korvisöötu ja blokeeris ühe vastaste pealeviske, kuid patustas ka 5 pallikaotusega ja tegi 3 viga.

Kolm vooru enne põhiturniiri lõppu on Baskonia tabelis üheksas ehk jääks praeguse seisuga esimesena play-off'ist välja. 11. kohal paiknev Bilbao on play-off'i lootused juba minetanud.

SAKSAMAA, BBL

Saksamaa kõrgliigas jätkab heas hoos Artur Konontšuki leivaisa Oldenburgi Basket (16-14), kes sai pühapäeval kodus 107:92 jagu Hamburgi Towersist (14-16), pikendades sellega enda võiduseeria viiemänguliseks. Konontšuk viibis väljakul 23 minutit, kogudes selle ajaga 11 punkti (kahesed 1/1, kolmesed 3/7), 3 lauapalli ja 2 korvisöötu. Negatiivse poole peale jäid 2 pallikaotust ja 4 isiklikku viga. Oldenburg jätkab liigatabelis üheksandal kohal, mis viiks nad põhiturniiri lõppedes play-in mängudele.

ITAALIA, SERIE A

Tormi Joonatan Metsla tegi pühapäeval oma debüüdi Itaalia kõrgliigas, kui tema koduklubi Pistoia Basket (15-14) oli võõrsil kindlalt 105:80 üle Trento Aquila Basketist (15-14). Metsla sai väljakule kohtumise viimaseks minutiks, mille jooksul jõudis visata ka oma kõrgliiga esimesed 2 punkti (kahesed 1/1).

Itaalia kõrgliigas pääses pühapäeval väljakule ka Kaspar Treier, kelle koduklubi Sassari Dinamo (13-16) alistas võõrsil kindlalt Scafati Basketi (12-17) 99:74 ja lõpetas oma kolmemängulise kaotusteseeria. Treier sai platsile 4 minutiks, ent ei saanud selle ajaga kirja ühtegi statistilist märget.

Itaalia kõrgliigas jäi mänguajata Joonas Riismaa, kelle leivaisa Brindisi New Basket (10-19) sai pühapäeval kodus 84:80 võidu Veneetsia Reyeri (18-11) üle.

Voor enne põhiturniiri lõppu hoiab Pistoia 30 punktiga kuuendat kohta ning on kindlustanud koha play-off mängudele. Lootuse play-off'i pääsust minetanud Sassari hoiab enne põhiturniiri viimast mängu 26 punktiga 10. kohta, Brindisi asub 20 punktiga viimasel ehk 16. kohal ja langeb järgmiseks hooajaks esiliigasse.

POOLA, PLK

Poola kõrgliigas pidas Janari Jõesaare tööandja Wloclaweki Anwil (23-7) laupäeval põhiturniiri viimase mängu, alistades kodusaalis Toruni Twarde Pierniki (13-17) kindlalt 91:70. Põhiturniiri võidu kindlustas Wloclaweki meeskond juba eelmises voorus. Eesti koondislane viskas 20 platsil viibitud minuti jooksul 7 punkti (kahesed 2/3, kolmesed 1/3), võttis 5 lauapalli, andis ühe resultatiivse söödu ja tegi 2 vaheltlõiget. Statistikasse läks kirja ka üks pallikaotus. Wloclawek kogus põhiturniiril 53 punkti, lähim jälitaja Sopoti Trefl jäi kahe punkti kaugusele. Veerandfinaalis minnakse vastamisi kaheksandana lõpetanud Stargardi Spojniaga. Kolme võiduni mängitava seeria esimene kohtumine peetakse neljapäeval Wloclawekis.

BELGIA, BNXT LEAGUE

Matthias Tassi tööandja Oostende (8-0) sai Belgia-Hollandi liiga eliitdivisjonis laupäeval kaheksanda järjestikuse võidu, kui koduväljakul alistati tervelt 112:60 tabeli punane latern Weert (1-7). 12 minutit platsil viibinud Tass viskas 10 punkti (kahesed 5/5) ja võttis ühe lauapalli. Negatiivse poole pealt tulid talle kirja üks pallikaotus ja 2 isiklikku viga. Eliitdivisjonis esikoha kindlustanud Oostendel on koos 35 punkti. Koos riigisiseste mängudega on Belgia-Hollandi liigas saadud 20 võitu järjest.

LEEDU, LKL

Leedu kõrgliigas teenis Carlos Jürgensi koduklubi Kedainiai Nevežis (8-19) eelmisel esmaspäeval võõrsil 92:79 võidu Klaipeda Neptunase (14-14) üle. Jürgens on vigastatud ja koosseisu ei kuulunud. Kolm vooru enne põhiturniiri lõppu paikneb Nevežis üheksandal kohal ehk esimesena play-off'i joone all.

HISPAANIA, LEB GOLD

Hispaania esiliigas sai viienda järjestikuse kaotuse Jaan Puideti koduklubi Valladolidi Real (18-14), kes jäi reedel võõrsil napilt alla Sevilla Real Betisele (15-17) 69:70. Puidet viskas 32 minuti jooksul 6 punkti (kahesed 2/4, kolmesed 0/3, vabavisked 2/2), võttis 4 lauapalli ja jagas mängu parimana 6 resultatiivset söötu. Lisaks tegi ta 3 pallikaotust ja 3 viga.

Siim-Sander Vene koduklubi Burgose San Pablo (24-8) alistas laupäeval Hispaania esiliigas võõrsil kindlalt Ourense (13-19) 91:64 ja pikendas oma võiduseeria viiemänguliseks. 13 minutit mänginud Vene arvele kogunes 2 punkti (kahesed 1/2, kolmesed 0/1), üks lauapall, üks resultatiivne sööt ja üks vaheltlõige. Lisaks sai Eesti koondise kapten kirja 3 viga.

Kaks vooru enne põhiturniiri lõppu hoiab Burgos 56 punktiga teist kohta, Valladolid leiab end 50 punktiga kaheksandalt tabelirealt. Põhiturniiri võitja tõuseb järgmiseks hooajaks kõrgliigasse, teise kuni üheksanda koha meeskonnad mängivad välja veel ühe pääsme tippseltskonda.

KREEKA, ELITE LEAGUE

Kreeka esiliigas võitis Sten Soku koduklubi Thessaloniki Iraklis veerandfinaalseeria Megaridose vastu mängudega 4-2 ning pääses Final Four turniirile. Eelmisel nädalal peeti kaks mängu, mis mõlemad lõppesid Iraklise võiduga. Kolmapäeval võõrsil peetud mäng võideti lisaajal 95:93. Sokk tegi korraliku esituse, visates 33 minutiga 9 punkti (kolmesed 2/4, vabavisked 3/4), hankides 8 lauapalli ja jagades mängu parimana 7 resultatiivset söötu. Lisaks kogunes eestlase arvele üks pallikaotus ja 3 viga. Lauapallide arv tähistab tema isiklikku hooaja rekordit.

Koht nelja parema hulgas kindlustati laupäeval, kui koduväljakul teeniti 72:63 võit. Sokk teenis Iraklise ridades enim mänguaega - 31 minutit -, mille jooksul viskas meeskonna paremuselt teise skooritegijana 12 punkti (kolmesed 2/3, vabavisked 6/7). Lisaks võttis ta maha ühe lauapalli ja jagas mängu parimana 5 resultatiivset söötu. Miinuspoolele jäid 3 pallikaotust ja 4 viga.

Poolfinaalis läheb Iraklis kolmapäeval vastamisi Panioniosega.