Eestlased välismaal | Lips pakkus Bulgaarias võimsa nädala, Vene ja Poom särasid vastavalt Hispaania ja Itaalia esiliigades

Siim-Sander Vene palliga
Siim-Sander Vene palliga — FOTO: Club Baloncesto San Pablo Burgos Facebook

Eelmine nädal oli meie Euroopa tippliigades - Hispaanias ja Itaalias - mängivatele koondislastele üsna nukker, kui Hispaania kõrgliigas pallivatel meestel oli võidurõõmuga väga kitsas käes ning augus on ka Itaalia meistrisarjas mängivate eestlaste klubid.

Võimsa nädala tegi aga Karl Johan Lips, kes kogus eurosarjas Bulgaaria klubi Balkani eest võimsa kaksikduubli ning lisas koduliigas sellele veel otsa ka eksimatu viskemängu. Poola liigas kaotuseta jätkava Anwili üheks kangelaseks kerkis meie Janari Jõesaar, Hispaania esiliigas hiilgas väga hästi tabanud Siim-Sander Vene ning Itaalia esiliigas tegi karjääri ühe parema esituse 19-aastane tagamees Karl Markus Poom.

HISPAANIA, ACB

Maik-Kalev Kotsari ja Sander Raieste koduklubi Baskonia (1-4) mõõn jätkus lõppenud nädalal kahe kaotusega, kui esmalt jäädi Euroliigas võõrsil 81:95 alla Ateena Panathinaikosele (2-3). Mõlemad meie mehed alustasid avaviisikus ning said korralikult mänguminuteid. 26-aastase Kotsari arvele kogunes 30 minutit, 8 punkti (kahesed 4/9), 4 lauapalli, 2 resultatiivset söötu, üks pallikaotus ja 2 isiklikku viga. 24-aastane Raieste panustas 23 minutiga 2 punkti (kahesed 1/4, kolmesed 0/2) ja 2 resultatiivse sööduga ning tegi 3 isiklikku viga.

Nädala lõpus pidi Baskonia (4-3) Hispaania kõrgliiga raames võõrsil tunnistama Andorra (4-3) kindlat paremust 85:68. Algviisiklane Kotsar kogus 31 mänguminutiga 9 punkti (kahesed 2/5, vabavisked 5/6), 5 lauapalli, 3 resultatiivset söötu, ühe vaheltlõike, ühe viskeblokeeringu, 4 pallikaotust ja ühe isikliku vea. Raieste sekkus pingilt ning tõi 2 silma (kahesed 1/3), 3 lauapalli ja 2 resultatiivset söötu ning tegi 2 pallikaotust ja 3 isiklikku viga.

Kristian Kullamäe ja Bilbao (2-0) jätkasid FIBA Europe Cup sarjas võidukalt, kui kodusaalis mängiti kindlalt 89:64 üle rumeenlaste Sibiu (0-2). 24-aastane Eesti koondise tagamängija kogus avaviisiklasena 17 minutiga 11 punkti (kahesed 4/5, kolmesed 1/3), 2 lauapalli, 4 resultatiivset söötu, 2 vaheltlõiget ja 2 pallikaotust.

Hispaania kõrgliigas ACB tuli Bilbaol (4-3) nädala lõpus vastu võtta aga valus kaotus, kui kodusaalis jäädi 93:94 alla Tenerifele (3-4). Kullamäe sekkus mängu pingilt ning sai 21 minutiga kirja 4 punkti (kahesed 1/1, kolmesed 0/2, vabavisked 2/2), 5 lauapalli ja ühe isikliku vea.

Kahjuks pidi kaotuse vastu võtma ka neljas Hispaania kõrgliigas palliv Eesti koondislane Artur Konontšuk, kelle koduklubi Granada (1-6) vandus võõrsil 84:90 alla Manresa (4-3) meeskonnale. Vahepeal kerge haigusega kimpus olnud 23-aastasele Konontšukile jagus vaid 4 minutit mänguaega ning protokolli läks kirja üks möödavise ning 3 isiklikku viga.

ITAALIA, SERIE A

Kaspar Treieril ja Sassari (0-2) meeskonnal oli kahjuks kahe kaotuse nädal, kui esmalt jäädi kolmapäeval kodusaalis 79:83 alla Ateena AEK-le (2-0). 24-aastane eestlane sekkus pingilt 19 minutiks ning kogus 2 punkti (kahesed 1/3, kolmesed 0/3), 3 lauapalli, 2 resultatiivset söötu, 2 vaheltlõiget, ühe pallikaotuse ja ühe isikliku vea.

Nädala lõpus tuli Sassaril (1-4) jällegi koduväljakul alla neelata veel üks kaotus, kui Tortonale (3-2) kaotati Itaalia kõrgliiga raames koguni 74:94. Taas pingilt lülitunud Treier jäi sel korral punktideta (kahesed 0/1, kolmesed 0/2), kuid kogus 2 lauapalli, ühe pallikaotuse ja ühe isikliku vea.

Joonas Riismaa ja Brindisi (0-2) põikasid esmalt nädala keskel Tallinnasse, kus FIBA Europe Cupi kohtumises jäädi 70:76 alla BC Kalev/Cramole (1-0). 21-aastane Riismaa sai algviisiklasena mänguaega 28 minutit ning kogus 5 punkti (kahesed 1/1, kolmesed 1/6), 5 lauapalli, ühe resultatiivse söödu, 2 pallikaotust ja ühe isikliku vea.

Itaalia kõrgliigas on Brindisil (0-5) endiselt võiduarve veel avamata, kui nädala lõpus kaotati kodusaalis 72:78 oma esimese võidu saanud Pistoiale (1-4). Riismaa sekkus pingilt 13 minutiks ning punktiarvet ei avanud (kolmesed 0/1). Kirja läks eestlasele 3 lauapalli, üks vaheltlõige, 1 pallikaotus ja üks isiklik viga.

POOLA, PLK

FIBA Europe Cupi valitseval meistril Wloclaweki Anwilil (0-2) on eurosarjas tänavune hooaeg alanud väga keeruliselt, kui nädala keskel saadi tabelisse teine kaotus. Allajäämine tuli numbritega 63:66 brittide Caledonia Gladiatorsi (2-0) vastu. 29-aastane Janari Jõesaar sammus platsile algviisikus ning kogus 21 minutiga 3 punkti (kolmesed 1/1), ühe resultatiivse söödu ja ühe pallikaotuse.

Poola kõrgliigas on Anwil (6-0) näitamas aga oluliselt ladusamat mängu, kui nädala lõpus saadi kirja järjekordne võit. Numbritega 93:92 alistati võõrsil lisaajal Szczeni King (4-2). Just Janari Jõesaare vabavisked lisaaja lõpus tõid tabloole lõppskoori ning eestlase kontole kirjutati lõpuks 21 minutiga 8 punkti (kahesed 3/3, kolmesed 0/3, vabavisked 2/2), 2 lauapalli, 3 vaheltlõiget, 1 viskeblokeering ja üks isiklik viga.

BELGIA, BNXT LEAGUE

Belgia ja Hollandi ühisliigas teenisid Matthias Tass ja Oostende (4-1) tabelisse võidulisa, kui kodusaalis mängiti 91:75 üle Leuven (2-4). 24-aastane Tass sekkus mängu pingilt ning kogus 17 minutiga 6 punkti (kahesed 3/3, kolmesed 0/1), 2 lauapalli, ühe resultatiivse söödu, 3 pallikaotust ja 4 isiklikku viga.

LEEDU, LKL

Leedu kõrgliigas jätkas Kedainiai Nevežis (0-7) kahjuks kaotuste lainel, kui võõrsil tunnistati Vilniuse Wolvesi (6-1) 89:74 paremust. Värskelt 25-aastaseks saanud Carlos Jürgensil õnnestus saada algviisikusse ning eestlane kogus 16 minutiga 6 punkti (kahesed 2/4, vabavisked 2/4), 3 lauapalli, 3 resultatiivset söötu ning tegi 5 pallikaotust.

BULGAARIA, NBL

Bulgaarias teenisid Karl Johan Lips ja Botevgradi Balkan (1-0) nädala keskel oma tänavuse avavõidu FIBA Europe Cup sarjas, kui võõrsil mängiti 88:78 üle ungarlaste Fehervari Alba (0-2). 27-aastane Lips tegi väga võimsa kaksikduubli, kui kogus algviisiklasena 37 minutiga 15 punkti (kahesed 4/5, kolmesed 2/7, vabavisked 1/1), 15 lauapalli (neist 9 ründelauast), 4 resultatiivset söötu, ühe vaheltlõike, 2 pallikaotust ja 5 isiklikku viga.

Hea hoog kandus Balkanil (3-1) üle ka Bulgaaria kõrgliigasse, kus nädala lõpus saadi kodusaalis 81:70 jagu Rilskist (1-3). Lips panustas taaskord algviisikus platsile joostes 32 minutiga 15 punkti (kahesed 2/2, kolmesed 3/3, vabavisked 2/2), 5 lauapalli, 5 resultatiivset söötu, 2 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

NORRA, BLNO

Egert Halleri koduklubil Kongsberg Minersil (3-3) lõppenud nädalal Norra kõrgliigas mängu polnud, kuid alanud nädalal tullakse platsile kahel korral.

HISPAANIA, LEB GOLD

Hispaania esiliigas on oma mängu käima saanud Siim-Sander Vene koduklubi Burgos San Pablo (3-1), kes teenis lõppenud nädalal kolmanda järjestikuse võidu, kui võõrsil mängiti 94:81 üle Castello (1-3). 32-aastane Vene andis võitu võimsa panuse, kui tõi algviisiklasena 20 minutiga 18 punkti (kahesed 2/3, kolmesed 4/5, vabavisked 2/2), 5 lauapalli ning tegi 3 isiklikku viga.

Jaan Puidet ja Real Valladolid (2-2) pidid koduplatsil tunnistama kaotuseta püsiva Coruna (4-0) meeskonna kindlat 111:94 paremust. 31-aastane Puidet panustas 16 minutiga 3 punkti (kahesed 1/1, kolmesed 0/2, vabavisked 1/1), 3 lauapalli, ühe pallikaotuse ja ühe isikliku veaga.

ITAALIA, SERIE A2

Itaalia tugevuselt teisel liigatasemel tegi oma tänavuse hooaja seni kindlalt parima esituse 19-aastane Karl Markus Poom, kelle koduklubi Monferrato (2-4) sai võõrsil 79:88 kaotuse Trevigliolt (4-2). Algviisikus platsile saanud eestlasest mängumehe arvele kanti 33 minutit, 15 punkti (kahesed 3/4, kolmesed 3/9, vabavisked 0/1), 7 lauapalli (neist 4 ründelauast), üks resultatiivne sööt, üks vaheltlõige, 2 pallikaotust ja 4 isiklikku viga.

Meie kolmest selles liigas pallivast noormehest sai ainsana võidurõõmu tunda Mait Peterson, kes aitas Agrigentol (2-4) kodusaalis 70:62 üle mängida Roma Luissi (4-2). 21-aastase Eesti keskmängija arvele kogunes 14 minutiga 2 punkti (kahesed 1/2), 3 lauapalli, üks resultatiivne sööt, 2 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.

Gregor Kuuba ja Cento (2-4) pidid koduplatsil tunnistama Udine (5-1) 93:80 paremust. 20-aastase eestlasest ääremängija nime taha kirjutati 14 minutiga 2 punkti (kahesed 1/1) ja üks lauapall.

KREEKA, ELITE LEAGUE

Kreeka esiliigas sai Thessaloniki Iraklis (2-3) kirja kaotuse, kui võõrsil jäädi 63:83 alla Ermis Shimatariou (2-3) meeskonnale. 34-aastane mängujuht Sten Sokk jooksis väljakule algviisikus ning kogus 27 minutiga ühe punkti (kahesed 0/1, kolmesed 0/3, vabavisked 1/1), 2 lauapalli, 3 resultatiivset söötu, 3 pallikaotust ja 2 isiklikku viga.