Reklaam sulgub sekundi pärast

Eesti-Läti korvpalliliiga uue hooaja avakohtumises alistas Cramo napilt Tartu

Indrek Reinbok, Heiko Rannula. Brett Nõmm
Indrek Reinbok, Heiko Rannula. Brett Nõmm — FOTO: fiba.basketball

PAF Eesti-Läti korvpalliliiga uue hooaja avakohtumises võttis BC Kalev/Cramo 74:71 võidu Tartu Ülikool Maks & Mooritsa üle.

Valitseva Eesti meistri resultatiivseimad olid tänases kohtumises Oleksandr Kovliar ning Mihkel Kirves kumbki 16 ja Manny Suarez 15 punktiga. Tartu parimatena viskasid Johnny Vantes Hughes Iii 15, Anatoly Shundel 12, Hendrik Eelmäe ja Robin Kivi kumbki 11 ning Aleksander Tassa 10 silma. Kogu statistika nähtav siit.

Homme peavad oma hooaja esimese kohtumise Eesti-Läti ühisliigas Avis Utilitas Rapla ja Tallinna Kalev/SNABB. Sadolini Spordihoones toimuv kohtumine algab kell 19.00.

ENNE KOHTUMIST:

Kokku on kahe naaberriigi ühises liigas taaskord osalemas 16 võistkonda, kuid Rakvere Tarva loobumisega ning Riia Zelli lisandumisega on nüüd Eestist osalemas kaheksa ja Lätist seitse tiimi. Neile lisaks jätkab liigas ka mullune võitja, ukrainlaste BC Prometey. Basket.ee viskas Eesti meeskondadele kiire pilgu peale, et kaardistada peamised muudatused, mis kahe hooaja vahel on tehtud. Tiimid on toodud tähestiku järjekorras.

AVIS UTILITAS Rapla

Eelmisel hooajal Eesti-Läti liigas kuuendana veerandfinaali jõudnud, kuid seal Riia VEF-ile kaotanud Rapla juhendajana jätkab ka sel hooajal horvaat Arnel Dedic. Tiimi koosseis on suvel läbi teinud üsna suured muudatused, kui mullusest põhirotatsiooni meestest jätkavad vaid keskmängija Obrad Tomic, mängujuht Rait-Riivo Laane ja äär Tormi Niits. Lisaks neile on jätkamas ka Marek Ruut, Markus Ruubel, Jan Märten Ratas ja Karmo Kilk.

Uute tulijatena on Eesti publikule varasemast tuttavad Eesti koondiseski mänginud tagamees Martin Paasoja ning mullu Rakvere Tarvas pallinud ukrainlane Volodymyr Shevchenko. Ameeriklasi on tiimi tulemas kolm, värskelt ülikoolipingist lahkunud korvialune jõud Niko Gosnell ja tagamees Eric Hunter ning lühikese Bosnia liiga kogemusega äär Raylon Howard.

AVIS UTILITAS Rapla alustab hooaega reedel, 22. septembril, kui koduses Sadolini Spordihoones võõrustatakse algusega kell 19.00 Tallinna Kalevit.

BC Kalev/Cramo

Mullu hooaja kulminatsiooniks Eesti meistriks kroonitud Kalev/Cramo jaoks läks PAF Eesti-Läti liiga finaalturniir vägeva eurosarjas esinemise nahka, kui lõpuks tuli leppida neljanda kohaga. Peatreenerina jätkab Heiko Rannula, tiimi kapten on endiselt Martin Dorbek ning eelmise hooaja meestest kannavad Kalev/Cramo särki edasi ukrainlasest tagamees Oleksandr Kovliar, ääred Hugo Toom ja Tanel Kurbas, viskavad pikad Kregor Hermet ja Kristjan Kitsing (esialgu 2-kuulise lepinguga) ning eestlasest tagamängija Kaspar Kitsing.

Tänavu hooaega vaid kolme võõrmängijaga alustav Kalev/Cramo tõi lisaks suvistelt koondisemängudelt kerge traumaga klubi juurde tulnud Kovliarile piiri tagant appi veel ka ameeriklasest mängujuhi Desonta Bradfordi ja Hispaania passi omava ameeriklasest tsentri Manny Suareze. 208 cm pikkune Suarez pallis viimati väga edukalt Bulgaarias Balkani meeskonnas ning Bradfordil on kogemust näiteks Itaalia kõrgliigast ning viimati ka Belgia ja Hollandi ühisliigast.

Välismaalt tõi Kalev/Cramo kodumaale kaks Eesti koondislast, kui värskelt 23-aastaseks saanud viskav tagamees Mikk Jurkatamm tuli Itaalia meistriliigast ning 29-aastane keskmängija Rauno Nurger naasis Kalev/Cramosse Hispaania esiliigast. Kodustelt konkurentidelt saadi kätte kaks koondise tasemel mängumeest, kui Pärnust tuli uuesti Heiko Rannula käe alla 26-aastane suur äär Mihkel Kirves ja Tartust liitus 22-aastane viskav tagamees Leemet Böckler.

Kalev/Cramo avab oma hooaja juba täna ehk neljapäeval, kui Tondiraba spordikeskuses võõrustatakse Tartu Ülikool Maks & Mooritsat. Enne seda on väljakule tulemas Kalevi ja Tartu legendid, et punkt panna Kristjan Kanguri pikale karjäärile.

Keila Coolbet

Eelmisel hooajal Eesti-Läti põhiturniiril 11 võitu kogunud ning selle numbriga paljusid üllatanud Keila on tänavu saanud juurde endale nimesponsori. Peatreener Peep Pahvi suu läbi on juba ka välja hõigatud, et Keila Coolbet nime kandes on pandud endale sihiks mullust 12. kohta parandada ning veerandfinaali kaheksa hulka pääseda. Ühe muudatusena on treeneripingile appi toodud endine KK Viimsi abitreener Kristjan Evart.

Eelmise hooaja tuumikust jätkavad Keila omad kasvandikud eesotsas hooajaeelsetes mängudes kohati väga võimast minekut näidanud 21-aastase Kristen Kasemetsaga. 37-aastane vanameister Kaido Saks jaksab ja tahab kooliõpetaja ameti kõrvalt endiselt ka tipptasemel jätkata ning tiimi on jäänud ka ukrainlane Andrii Myronenko.

Uutest liitujatest Arvan-Johannes Lippasaar sõitis kohale Rakverest ning neli meest tulid piiri tagant. 24-aastane ameeriklasest mängujuht Kevin Johnson tuli Rumeenia kõrgliigast, 27-aastane ja 208 cm pikkune serblane Luka Majstorovic toimetas mullu Bosnias, 25-aastane lätlane Karlis Žunda tuli üle Liepajast ning 29-aastane ja 203 cm pikkune leedulane Denis Krestinin on korraliku CV-ga mees, kes tunamullu esindas Ventspilsi ja eelmisel hooajal pallis Ungari kõrgliigas.

Keila Coolbet alustab tänavust hooaega kolme võõrsilmänguga, kui 24. septembril sõidetakse külla Viimsile, kolm päeva hiljem keeratakse bussi nina Pärnu suunas ning veel omakorda kolm päeva hiljem tehakse esimene reis Lätti, kui minnakse külla Riia Zellile.

Pärnu Sadam

Mullu PAF Eesti-Läti liiga põhiturniiril 11. koha saanud Pärnu Sadamast lahkus kahe hooaja vahel küll nende põhiline korvialune jõud Mihkel Kirves, aga ülejäänud tuumik suudeti koos hoida. Välismaalastest jätkavad peatreener Gert Kullamäe käe all 24-aastased mängujuhid Isaiah Hart ja Vadym Kozak. Kui ameeriklane on eelmisel hooajal näidatud mänguga teada-tuntud suurus, siis ukrainlane jättis kogu aasta põlvetraumaga vahele ning temast tegelik ülevaade veel puudub.

Eestlaste tuumikust oodatakse palju punkte 26-aastaselt viskavalt tagamehelt Robert Valgelt ning korvi all peaks ennast kehtestama 203 cm pikkune jõuline äär Ivo Van Tamm. 28-aastaselt Saimon Sutilt oodatakse naasmist vigastuste eelsele tasemele ning 21-aastane tagamängija Sverre Aav saab tõenäoliselt senisest veel rohkem vastutust. Uute välismaalastena on palgatud 26-aastane hollandlasest tsenter Menno Dijkstra ning sama vana ameeriklasest suur äär Mario Kegler. Dijkstral on kogemused USA ülikooliliigast ning Hispaania madalamatest sarjadest ja Kegler pallis viimati Sloveenias. Tagasi Pärnus on ka 34-aastane kogenud ameeriklane Troy Barnies, kes vahepeal käis proovimas Poola kõrgliigas.

Pärnu Sadam teeb oma liigahooaja avalöögi 23. septembril Tallinnas, kui külla sõidetakse TalTech/Optibetile. 27. septembril võõrustatakse esimeses kodumängus Keila Coolbeti.

Tallinna Kalev

Eelmisel hooajal Audentesega koostööd teinud Kalev on tagasi oma tavapäraste liistude juures ehk nagu tiimi peatreeneriks tagasi “meelitatud” Kalle Klandorf ise ütles, siis ollakse üliõpilaste, tööliste ja talupoegade meeskond. Tinglikult üliõpilaste nimekirja võiksid kuuluda ka eelmisel hooajal tänu koostööle Audentesega tiimis olnud Artur Evestus ja Georg Oliver Metsaorg, vastavalt Itaaliast ja USA-st naasnud Daniil Mäeorg ning Andre Loigu.

Talupoegade kohta täpselt ei tea, aga tööliste kategooriasse peaksid kindlasti minema Mario Paiste, Erik Schmaltz, Georg Allemann ning TalTech/Optibetist üle tulnud ekskoondislased Erik Keedus ja Toomas Raadik. Tõenäoliselt ka Keilast üle tulnud Illimar Raiend ning mullu Pärnus mänginud Mark Andreas Jaakson. Välismaalaste osakonnas on hetkel kolm meest: mängujuht Kelvin Robinson ning pikad James Moore ja Dmitri Tõhhonov.

Tallinna Kalevi hooaja avamäng on 22. septembril võõrsil Rapla vastu ning järgmine kohtumine peetakse 30. septembril nende tänavuse hooaja kodusaaliks olevas Nord Cramo Spordihoones Valmiera Glass VIA vastu.

TalTech/Optibet

Peatreener Alar Varrak on mullu esimesena Eesti-Läti liigas veerandfinaali ukse taha jäänud TalTechis kokku saanud taas väga noore ja vihase pundi, kus aga endiselt korvi all ühtegi klassikalist keskmängijat pole. Pikkust toodi aga juurde küll, kui BC Kalev/Cramost tuli 25-aastane ja 204 cm pikkune jõuline äär Taavi Jurkatamm ning Tartust hea käega 23-aastane ja 206 cm pikkune Patrik Saal. Mõlemal mehel on kindlasti soov eelmise hooajaga võrreldes suuremat vastutust kanda.

TalTechi viimaste hooaegade liider ja kõige mitmekülgsem mängumees Oliver Metsalu on oma 29-eluaastaga koosseisu selgelt kõige kogenum mängija, kui mõne erandiga jääb tiimi tuumiku vanus enamasti 21-eluaasta kanti. Meeskonnas on terve hulk endiseid ja praegused Eesti noortekoondislasi, kelle edenemist saab olema kindlasti huvitav näha. TalTechis jätkavad näiteks Ralf Küttis, Gregor Ilves, Ran Andre Pehka ja Joosep Heinla ning uute tulijatena on Hispaaniast kasvatajaklubis tagasi tänavu meestekoondises mänguminuteid saanud Kasper Suurorg, Indrek Sunelik ja Kaarel Välb Raplast ning Patrick Malm ja Rasmus Andre Audentesest.

Nagu Alar Varrak ise on öelnud, siis suurimaks väljakutseks saab olema leida sobiv tasakaal mängude võitmise ja noorte meeste arendamise vahel ning esimesi vilju saab näha 23. septembril TalTechi Spordihoones, kui TalTech/Optibet võõrustab Pärnu Sadamat. Ka hooaja teise matši peab TalTech kodusaalis, kui külla tuleb Riia VEF.

Tartu Ülikool Maks & Moorits

Eelmisel hooajal PAF Eesti-Läti liigas ennast põhiturniiril neljandaks murdnud ja finaalturniiril parima Eesti klubina ka pronksmedalid kaela saanud Tartu Ülikool on mullusega võrreldes teinud vangerduse treeneripingil. Tiimi uueks juhendajaks on kunagi esimese lätlasena NBA-sse mängima pääsenud Gundars Vetra. Lihtsaid eesmärke pole lätlasele seatud, kui klubi spordidirektori Janar Taltsi suu läbi on välja hõigatud, et eesmärk ei saa olla väiksem kui Eesti meistritiitel.

Tartu tagaliinis on liidriteks kaks erinevatel aegadel päris edukalt Eesti koondist esindanud meest, 24-aastane Märt Rosenthal ja 31-aastane Rain Veideman. Väga pika kõrgliigakogemusega on juba ka alles vastavalt 24- ja 22-aastased Robin Kivi ja Hendrik Eelmäe. Välismaalastest on hangitud mullu TalTechis pallinud 29-aastane ukrainlane Anatoly Shundel, 25-aastane ameeriklane Johnny Hughes III, 206 cm pikkune lätlane Rinalds Malmanis ja Briti passiga 221 cm pikkune ja samuti 27-aastane koljat Aaron Menzies. Malmanis on seni ilma suurema eduta mänginud tugevates Hispaania klubides ja mullu Leedus Klaipeda Neptunases, Hughes’i kogemus Euroopa korvpalliga on minimaalne ning Menzies on näiteks ookeani taga ühe aasta saanud koos mängida ka meie Matthias Tassiga.

Tartu Ülikool Maks & Mooritsa jaoks algab hooaeg siis liiga avamänguga 21. septembril, kui Tondiraba spordikeskuses kohtutakse mulluse PAF Eesti-Läti liiga pronksikohtumise kordusetenduses BC Kalev/Cramoga. Enne seda võtavad legendaarse Kristjan Kanguri lahkumismängus mõõtu ka Kalev/Cramo ja Tartu legendid. Oma esimese kodumängu peavad tartlased 29. septembril BK Ventspilsi vastu.

Viimsi

Mullu PAF Eesti-Läti liigas ennast kaheksandale kohale mänginud Viimsil saab seda saavutust või veel vähem tunamullust hõbemedalit korrata olema väga keeruline, kuna algavale aastale minnakse vastu peamiselt noortest mängijatest koostatud tiimiga. Peatreeneriks on endiselt Valdo Lips, kelle kõrval toetab nõu ja jõuga ukrainlane Dmytro Kolomyichenko. 

Suurimate kõrgliigakogemustega on meeskonnas Tartust kasvatajaklubisse naasnud 23-aastane mängujuht Oliver Suurorg, sama vana väike äär Aleksander Oliver Hint ning 21-aastane tagamees Jorgen Rikberg. Varasemast on Viimsiga seda taset vähem või rohkem proovida saanud ka 22-aastane äär Kevin Sünd ja 21-aastane äär Kristjan Kokk ning 18-aastane tagamängija Ron Laanemaa. Põnevate liitujatena on Saksamaalt tagasi 18-aastane väike äär Gerrit Lehe ning Hispaaniast kodumaale naasev sama vana viskav tagamees Stefan Vaaks. Viimase täiendusena toodi liidrirolli täitma Leedu liigas rollimängija minuteid saanud 25-aastane ja 202 cm pikkune ukrainlane Artem Kovalov.

Viimsi tänavuse hooaja avalöök leiab aset 24. septembril kodusaalis Keila Coolbeti vastu ning juba teises kohtumises saavad nad vastu kõige krõbedama pähkli, kui Riia Arenale sõidetakse külla valitsevale meistrile BC Prometeyle.