Eesti kohtunikud ja delegaadid määrati tähtsatele valikmängudele

Alanud nädalal selguvad viimased kaheksa meeskonda, kes Euroopast edenevad 2023. aasta käsipalli maailmameistrivõistluste finaalturniirile. Ehkki meie rahvuskoondis valiksarja otsustavasse ringi ei pääsenud, on Eesti käsipall tähtsas faasis esindatud delegaatide näol.

Kolmapäeval võõrustavad meie põhjanaabrid Vantaal tunamullust EM-hõbedat Horvaatiat. Selle paari avamängus toimib Euroopa Käsipalliliidu (EHF) delegaadina Urmo Sitsi. Soomel oli loosiõnne, sest esimeses ringis saadi vastaseks Ukraina ja viimase arusaadavatel põhjustel loobumise järel edeneti mänguta.

Horvaatia pääses otse teise ringi tänu jaanuarikuisel EM-il saavutatud kaheksandale kohale. 2003. aastal maailmameistriks kroonitud horvaadid pole neljal viimasel MM-il medaliteni küündinud, aga Soome jaoks on kindlasti tegu paraja pähkliga. Meenutame, et lõppevas MM-valiksarjas kohtus põhjanaabritega ka Eesti ja jäi novembris Vantaal 30:35 alla.

"Soomel on esimene mäng kodus ja kindlasti soovitakse maksimumi võtta, ehkki paberil võib ju Horvaatial rohkem kvaliteeti olla. Kui veel koroonaviirus või muud põhjused koosseise mõjutavad, võib kõike juhtuda," hindas Sitsi, kes lisaks mängukorralduselele jälgib Leedu kohtunike Tomas Barysasi ja Povilas Petrušisi tegutsemist.

"Koondisemängud klubide omadest delegaadi jaoks üldjoontes ei erine. Tehnilisel koosolekul tuleb mängijate kodakondsust kontrollida ning lipud ja hümnid on muidugi olulised. Kohalikul alaliidul on koondisemängudes vastaste majutuskohustus, Meistrite liigas tegelevad sellega klubid ise," tõi Sitsi välja mõned nüansid.

Oluliselt pikema reisi peab ette võtma meie teine EHF-i delegaat, sest Kalev Ventsli määrati kohtumisele Torshavnis, kus Fääri saared võõrustavad laupäeval Saksamaad. Otsustavat MM-valikmängu vilistavad Ventsli terava pilgu all lätlased Edmunds Bogdanovs ja Ivars Černavskis.

Avamäng selles paaris peetakse kolmapäeval Kielis ning loomulikult on sakslased soosikud. Fääri saared pole kunagi suurvõistluste finaalturniirile pääsenud. Käimasolevas MM-valiksarjas võideti oma alagrupp, kus alistati näiteks ka Läti ning esimesest play-offi ringist edeneti mänguta, sest Valgevene osalemine peatati.

EM-valikmängule sõidab kahe nädala pärast ka meie seni ainus rahvusvaheline kohtunikepaar. Marion Kull ja Alvar Tint haaravad vile Alytuses, kus Leedu võõrustab naiste EM-valiksarjas Poolat. Alagruppi juhib hetkel täisedu, nelja võiduga Poola, Leedul on viiest mängust üks võit.

Pildil: Urmo Sitsi (paremal) on sel nädalal EHF-i delegaadiks Soome ja Horvaatia vahelisel MM-valikmängul. (Foto: Helin Potter/EKL).