Naiste korvpalli meistriliiga stardib juba sellel kolmapäeval

TalTechi korvpallinaiskond
TalTechi korvpallinaiskond — FOTO: TalTech Basketball

Olukord Eesti naiste klubikorvpalli maastikul on olnud kahe hooaja vahel kergelt öelda tormiline, aga tuuled on puhunud asjad peaaegu, et paika ning käes on Naiste korvpalli meistriliiga alguse nädal. Võistlustulle on astumas 10 naiskonda, 5 Tallinnast ja ülejäänud 5 üle Eesti, esindatud on Tartu, Rapla,  Pärnu, Luunja ja Keila.

Audentese Spordigümnaasium

Audentese Spordigümnaasiumi võistkond on ainus, kes enam kui kümme aastat tagasi alguse saanud Eesti-Läti liigas (vahepeal ka Soome, nüüd ka Leedu võistkondade osalusel peetav Balti Liiga) osaleb ka sellel aastal. Ainsa Eesti naiskonnana hakatakse mängima liiga II divisjonis. Sellest lähtuvalt ei mängita kodust põhihooaega kaasa, vaid naiste meistriliiga mängud algavad nende jaoks kohe play-offidega, saades neis kõrgeima asetuse. Võistkonna sisulisest poolest- traditsiooniline on Spordigümnaasiumi võistkonna puhul see, et naiskonda kuuluvad tavaliselt 9.-12. klassi õpilased. Õpilaste nimekirjas on suvega toimunud mitmeid liikumisi, aga Spordigümnaasiumisse on otsustanud edasi jääda kaks Eesti naiste korvpallikoondislast –  Keandra Koorits ja Sille-Liis Mölder, võib arvata, et nemad on ka naiskonna võtmemängijad. Prantsusmaalt on koju tagasi tulemas ja Spordigümnaasiumiga liitumas veel üks naiste rahvuskoondislane,  Anette-Laura Tõks. Kooli lõpetas eelmisel kevadel 1 õpilane ning sellest hooajast  asus Spordigümnaasiumi õppima 2 uut õpilast. Hooaja lõpus sai selgeks, et senine treener Parkonen ei jätka ning peatreeneri ametikohustused võttis suvel üle naiste koondise peatreener Kaspars Majenieks.

Audentes/Tallinna Ülikool

Audentese Spordiklubi on ikka kuulunud Eesti parimate naiskondade sekka ja möödunud hooaja I liiga hõbe ja meistriliiga pronks annavavad neile pigem soovi tõestada, et nad vääriks enamat. Nii on naiskonna tuumik: Kati, Rausberg, Eliise Pajumets, Ellen Anett Põldmaa, Jane Svilberg ja Trine Kasemägi jätkamas. Selle aastase uuendusena on aga käed löödud Tallinna Ülikooli naiskonnaga, et head korvpallurid niisama klubita ei jääks, sest Tallinna Ülikool ise võistkonda sellel hooajal oma jõududega kokku ei saanud. Seega on Audentes SK saanud täiendust Laina Mesila-Kaarmani ja Victoria Ida Vähi näol. Lisaks on mänguplatsil tagasi ka vahepeal Eesti korvpalli järelkasvu panustanud Birgit Piibur ja Liis Karask (endine Kullamaa). Ka Spordiklubi treenerite pink sai liitumise järel täiendust, ning Reet Rausbergi kõrval jagab oma teadmisi ja taktikat Eesti naiste korvpalli legendi staatuses Merike Anderson.

Keila Basket

Ootamatute uudiste valguses, mis eelmisel nädalal ilmsiks tulid, ei jää Peep Pahv siiski korvpallitreeneri ametikohalt täiesti eemale, sest tema juhendatav Keila Basketi naiskond on taaskord aastase pausi järel meistrivõistlustel võistlemas. Kui möödunud hooajal mängisid varem Keila naiskonda esindanud mängijad Tallinna Ülikooli ridades, siis sellel hooajal on naiskonna põhituumik tagasi nn. koduväljakule suundunud. Keila  Basketi eest astuvad väljakule näiteks Liis ja Anni Sild, Kristel Talv, Anneli Peterson, Mariell Gregor, Kaili Tammeveski, Merli Mölder, Merilyn Närep, Grete Eerikson jt.

Korvpallinaiskond OSK/Vesiir

OSK/Vesiir naiskonna tuumik koosneb jätkuvalt endiseaegse Oktoobri Rajooni Spordikooli mängijatest, muidugi on ajapikku kaasatud mängijaid ka mujalt. OSK/Vesiiri möödunud hooaja kõige kõvem punktitooja oli Kerli Haas, talle järgnesid Mari Saarniit ja Mariann Adelbert – kõik kolm on tiimis jätkamas ka nüüd. Lisaks on naiskond saanud korralikku täiendust Eesti meistrivõistlustel varemgi tegusid teinud mängijate näol, liitunud on möödunud hooaegadel USAs õppinud Janett Perv ja ennegi episoodiliselt OSKi esindanud Anastassia Ptitsõna. Naiskonnal on sellest hooajast ka uus treener, Raplast pealinna üle tulnud Jüri Pritšin. Hooaja eelsel Tallinna karikal võeti üks võit ja finaalis kaotus, seega naiskond sai juba tunda hõbemedali maitset. Möödunud hooaja naiste esiliiga põhiturniir lõpetati teisel kohal, lõpp kohaks 6. koht, arvata võib, et selle aasta sihid on neil kõrgemad.

Luunja Korvpallinaiskond

Luunja naiskond on olnud läbi aastate Eesti naiste I liigas üks stabiilsem naiskond, selles mõttes, et viimase kolme aasta jooksul on alati tuldud pronksmedalile. Peatreener Rauno Kiuru juhendamisel on naiskonnas ka sellel hooajal nende eelmise aasta parim punktitooja Kadri Uiga, teda toetab pikkade rotatsioonis Triin Teppo. Tagaliinis on võistkonna veduriteks olnud Kadi Kals ja Maarja Park, seda ka sellel hooajal.  

Pärnu Spordikool

Pärnu Spordikooli võistkond saavutas eelmisel, I liigas mängimise hooajal, 7. koha. Naiskond koosneb enamjaolt koolinoortest keda täiendavad ka kaks tublit ja kaua aega mänginud  harrastajat Mariann Sulg ja Triin Kuusik. Noorkorvpalluritest on Pärnus sirgumas põlvkond kes Eesti meistrivõistlustel teeb tegusid. Näiteks kuulus Jessica Ristimets eelmise aasata U16 noortekoondisesse, kes saavutasid EMi B divisjoni 4. koha. Lisaks tulid U16 vanuseklassis pronksmedalile ka sellel hooajal naiskonnas mängivad Anelle Jakobson, Andra Koorits,  Greete Tammsalu ja teised.  Kui rääkida muudatustest, siis naiskonna nimekirja ei ole üles antud eelmise hooaja Pärnu Spordikooli parimat skoorijat Elena Sutti. Küll aga jätkavad tiimi parim resultatiivsete söötude andja Katariina Rõngelep, Hiie Vent, Katriin Juurik. Ka treeneritandemina veavad jätkuvalt Pärnu naiste korvpalli eest Katrin Kallit ja Kalle Kollin.

Rapla Korvpallikool

Rapla Korvpallikooli võistkond koondab endas Raplamaa parimad naised ja neiud. Võistkonna nimekirjas on üles antud 13 mängijat, kus enamus on alla 20 aastased koolinoored, neid toetavad 4 kogenud mängijat:  Karin Lipstuhl, Katarina Tamm, Reili Naarits ja Kätlin Murre.   Võrreldes möödunud aastaga on Rapla naiskonna mängijate osakonna suurimaks kaotuseks kindlasti Kaia Millingu puudumine mängijate nimekirjast. Küll aga võib sellest kaotusest tulla hoopis suurem kasu, sest just Kaia on võtnud Jüri Pritšinilt üle peatreenerirolli, et koostöös kogenud mängijatega saaks nooremad saavutada paremaid tulemusi kui möödunud aastatel.

TalTech BS/Siili PK

TalTech BS/Siili PK on justkui tuntud nimega võistkond, aga sisu on pigem täitsa uus. Nimelt on ühendanud jõud osaliselt endised „Siilikad“, egk Maia Dorbeku kasvandikud, Marko Parkoneni uued ja endised õpilased Audentese Spordigümnaasiumi aegsest perioodist ning Anastassia Ptitsõna õpilased Altiuse noored korvpallurid. TalTech sprdiklubil on juba mitu aastat olnud soov ehitada üles täielik korvpalli püramiid, seega algselt planeeritud II naiskonnast on saanud TalTechi esindusnaiskond. Võistkond koosneb täielikult koolinoortest ja noortekoondislastest võib esile tõsta näiteks Lisa Sirgi, Emma-Mia Küttise ja Hanna Maria Sibul. Naiskonna peatreeneriks ongi varem Audentese Spordigümnaasiumi treenerina töötanud Marko Parkonen ja abitreeneriks Maia Dorbek.

Tartu Ülikool

Tartu esindusnaiskond ei ole selle hooaja täit nimekirja veel üles andnud, kuid esimesest uuest tulijast teatati juba möödunud hooaja lõpujärgselt. Kodulinna on tagasi pöördunud Heila Rosenfeld, kes nüüdsest on võtnud üle Tartu Ülikooli naiskonna ning neidude võistkonna juhendamise. Möödunud hooajal I liiga meister ja meistriliiga neljas naiskond on kuuldavasti jätkamas sarnase põhituumikuga, kuigi kaks võistkonna põhitegijat Mirjam Nikolai ja Janeli Prants (endine Lilleallik) on andnud mõista, et uuel hooajal neid mängimas ei pruugi näha. Kas nii ka läheb, selgub juba hooaja edenedes. Tartu Ülikooli esimene mäng peetakse Audentes SK vastu juba eesootaval pühapäeval, Tallinnas. Seega algab hooaeg justkui samast kohast kus ta eelmisel lõppes.

TSA

Kui eelmise hooaja Eesti parim naiskond Taltech/ Nordaid jäi suve lõpupoole nii öelda ripakile, siis Tallinna Spordiakadeemiaga koostöös leiti lahendus ning naiskond ühes oma Hispaanlasest peatreeneri Sergio Cubeiro Rico’ga kolis sisse oma uude kodusaali Õismäel, Ring Sport Spordikeskusesse. Naiskond ei mängi sellel hooajal enam Balti Liigas, küll aga otsitakse muid väljundeid, et saada ka koduliigast kaugemal kogemust. Võistkond on ju siiski pigem nooremapoolsem ning just suur osa rahvuskoondislastest kuulub TSA naiskonda. Eelmine hooaeg Eesti meistriks tulnutena jätkavad TSA naiskonnas näiteks Kätlin Kangur, Kristel Rattasepp, Sofia Kosareva, Janne Pulk jt. Võistkonnaga on liitunud ka Marha- Liisa Oinitš, kes eelmisel aastal jättis hooaja praktiliselt vahele kulubidevahelise ülemineku tõttu (ei jõutud kokkuleppele).

Vahendas, basket.ee