Ajaloo suurima jalgpallilegendi elu ja võlu jõuab Go3 vaatajateni

Pele 1970. aasta MM-il
Pele 1970. aasta MM-il — FOTO: Sabbatical Entertainment LLC

Vaatajad saavad nautida dokumentaalfilmi spordi suurimast legendist ja esimesest ülemaailmsest superstaarist Pelést.

Pelé oli jalgpalli imelaps, kelle mängustiili sai kirjeldada sõnaga “ginga” – Brasiilia viis, kuidas kõndida, liikuda, rääkida ja kõike enda ümber tunnetada. Lapsena mängis ta “ilusat mängu” São Paolo favelas, kus ta arendas endas täiusliku tasakaalu, ainulaadse platsinägemuse ja kujuteldamatu pallikontrolli, mis jättis kõik sõnatuks.

Pele oli ja on eeskuju paljudele üle maailma – dokumentaalis näeme mängukaadreid Pelé kõige legendaarsematest väravatest, mida ta oma uskumatu karjääri jooksul lõi ja kuidas ta maailma tippu jõudis. Dokumentaalfilm „Rambivalguses: Pele“ on vaatajate jaoks saadaval järgmise põlvkonna teleteenuses Go3. 

Pelé tegi oma rahvusvahelise debüüdi 1957. aastal 16-aastaselt ja järgmisel aastal mängis ta oma esimese mängu MM-finaalturniiril, mis toimus Rootsis. Kui Pelé lõpuks väljakule jõudis, mõjutas ta kohe mängu kulgu, mil ta sai kirja resultatiivse söödu. Sellele järgnes kübaratrikk poolfinaalis Prantsusmaa vastu ja kaks väravat finaalis, kus Brasiilia alistas Rootsi 5:2.

Kuningas Pelé, nagu kõik brasiillased teda pärast riigi esimest maailmameistrivõistluse võitu 1958. aastal nimetasid, on suurim legend kogu spordis. Ta on ülemaailmne ikoon ja iidol nii paljudele mitte ainult erakordse sportlasena, vaid ka inimesena.

Pärast 1958. aasta MM-i kuulutas Brasiilia valitsus Pelé rahvuslikuks aardeks, et tõrjuda Euroopa suurklubide suuri pakkumisi ja tagada, et kuningas siiski Brasiiliasse jääks. Tema 1363 mängus löödud 1279 väravat, mille hulka kuuluvad ka sõprusmängud, on tunnistatud Guinnessi rekordiks.

Pele aastal 1963

Kõigi aegade üheks parimaks mängijaks peetud ja FIFA poolt ka parimaks tituleeritud mängumees oli 20. sajandi üks edukamaid ja populaarsemaid sporditegelasi. 1999. aastal valiti ta Rahvusvahelise Olümpiakomitee poolt sajandi sportlaseks ja ta arvati Time’i 20. sajandi 100 olulisema inimese hulka.

29. detsembril 2022 suri 82-aastane Pelé vähki. Austust ja kaastunnet avaldasid praegused mängijad, sealhulgas Neymar, Cristiano Ronaldo, Kylian Mbappé ja Lionel Messi, teised suured sporditegelased, kuulsused ja maailmaliidrid. Brasiilia president Jair Bolsonaro kuulutas välja kolmepäevase riikliku leina ja FIFA Zürichi peakorteris heisati poolde masti FIFA 211 liikmesliidu riigilipud.

Pele