8 PÄEVA KODUMÄNGUNI | Meeste koondis mängis Austriaga koduväljakul 26 aastat tagasi

Marko Kristal (paremal) Eesti – Austria kohtumises 1997. aastal.
Marko Kristal (paremal) Eesti – Austria kohtumises 1997. aastal. — FOTO: Lembit Peegel

Eesti meeste koondis peab tänavuse viimase kodumängu 16. novembril A. Le Coq Arenal, kui EM-valikmängus võõrustatakse Austriat. Viimane meeskondade omavaheline mäng Eestis peeti 1997. aastal.

Austria meeskond käis Eestis viimati 26 aastat tagasi, kui Kadrioru staadionil toimunud MM-valikmängus alistati eestlased tulemusega 3:0.

Mängu staariks osutus austerlaste tähtmängija Anton "Toni" Polster, kes viis koondise võidule tänu kübaratrikile. Olenemata lõpptulemusest, kuulus kohtumise esimene poolaeg kodumeeskonnale. Eesti võttis üles mitmeid ohtlikke rünnakuid ning jõuti mitkel korral vastase väravaesisele, kuid ükski pealelöök puuriluku selja taha ei jõudnud. Eestlaste poolaja parim võimalus tekkis 20. mänguminutil, kui Marko Kristali täpse söödu järel pääses löögile Indrek Zelinski, kuid paraku jäi võimalus realiseerimata. Meeskonnad läksid vaheajale 0:0 viigiseisul.

Teist kolmveerandtundi alustas vastane intensiivsemalt ning tulemuseni jõuti 47. minutil: Polster keerutas palli karistuslöögist otse väravasse. 70. minutil oli ründaja taas tegudel, kui Eesti kaitsemängijatelt palli võitis ning nahkkera karistusala joonelt alla nurka lennutas. Kohtumise lõpptabamuseni jõudis Polster normaalaja viimasel minutil, kui karistuslöögi järel suunas Polster palli peaga väravasse.

Eestlaste peatreener Teitur Thordarson sõnas pärast mängu ajakirjanikele, et kohtumises oli mängupildiliselt kaks täiesti erinevat poolaega. „Kolm väravat on palju, kuid need sündisid rohkem meie vigadest kui vastaste domineerimisest,“ sõnas peatreener mängu kokkuvõtteks.

Vaata kohtumise tipphetki siit:

Eesti koosseisu kuulusid Mart Poom, Janek Meet, Marek Lemsalu, Sergei Hohlov-Simson, Urmas Kirs (78. Liivo Leetma), Kristen Viikmäe (69. Sergei Terehhov), Argo Arbeiter (76. Meelis Rooba) , Martin Reim, Indrek Zelinski, Marko Kristal ja Andres Oper.

Ajaloos on Eesti ja Austria läinud omavahel vastamisi kolmel korral. Viimati kohtuti selle aasta märtsis, kui Eesti alistus vastasele 1:2. Eestlaste juhtvärava autoriks oli Rauno Sappinen.

16. novembril toimuva Eesti – Austria EM-valikmängu pääsmed on müügil Piletilevis ja Eesti Jalgpalli Liidu kodulehel. Kohtumise eel algavad tegevused kell 17.00: avatakse staadioni sissepääsud, sisegaleriidest saab soetada Eesti koondise fännitooteid ning toitu ja jooki. A. Le Coq Arena nurgatribüünile on üles seatud lava, kus astub üles armastatud Eesti artist. Kell 18.15 alustavad koondised mängueelse soojendusega, kell 18.45 kõlavad hümnid ning kohtunik annab mängule avavile kell 19.00. Eesti – Austria mängu esitleb Admirals.