WRC

toob teieni VIVATBET

WRC Kataloonia ralli: ajakava, osalejad ja ennustused

ogier
ogier — FOTO: Scanpix

Tänavune maailmameister on Kalle Rovanperä – see selgus juba eelmisel autoralli MM-etapil Uus-Meremaal. Hooaeg sõidetakse aga sellest hoolimata lõpuni – alles on jäänud veel kaks etappi, millest esimene peetakse 20.-23. oktoobril Kataloonias.

Mida sellest etapist oodata, milline näeb välja Kataloonia ralli ajakava ja millised Rally1 autod stardijoonele tulevad? Nagu ikka, teeb WRC etapi eel Betsafe’i blogi kõigest olulisest täpselt paraja suurusega ülevaate! 

Kataloonia ralli: nüüd ainult asfaldil 

Kui varasemalt olime harjunud, et Kataloonia etapp oli hooaja ainus nii-öelda segaralli, kus reedesel päeval sõideti katsed kruusal ning laupäeval-pühapäeval lõppes ralli asfaldil, siis nüüd on teist aastat järjest Kataloonia ralli kavas vaid asfaldirallina – meeskonnad tundsid, et kaheks seadistuseks tarvis läinud tehnika ja vahetamiseks kulunud töötunnid olid ühe nädalavahetuse jaoks rahaliselt liiga kulukad, mistõttu tegi FIA otsuse sellised etapid edaspidi keelata. Seega tuli Kataloonia rallil valida, kas edasi minna puhta kruusa- või puhta asfaldietapina ning muidugi valiti asfalt. 

Miks muidugi? Aga seetõttu, et Kataloonia piirkonna asfaltteed on rallimaailmas kuulsad oma looklevate kurvide ja väga sileda teekatte poolest – paljud sõitjad on neid võrrelnud lausa ringradadega. Ühest küljest on kiirete aegade saavutamisel siin tähtis olla täpne ja puhas, teisalt peituvad kümnendikud ja pika peale ka sekundid just kurvide lõikamises. 

Kataloonia ralli ajakava (Eesti aja järgi):
Neljapäev, 20. oktoober
Testikatse Coll de la Teixeta (4,21 km) – kell 10.01

Reede, 21. oktoober
SS1 Els Omells – Malda 1 (11,05 km) – kell 9.33
SS2 Serra de la Llena 1 (11,79 km) – kell 10.33
SS3 Les Garrigues Altes 1 (22,64 km) – kell 11.26
SS4 Riba-roja 1 (13,98 km) – kell 12.26
Hoolduspaus
SS5 Els Omells – Malda 2 (11,05 km) – kell 16.09
SS6 Serra de la Llena 2 (11,79 km) – kell 17.09
SS7 Les Garrigues Altes 2 (22,64 km) – kell 18.02
SS8 Riba-roja 2 (13,98 km) – kell 19.02

Laupäev, 22. oktoober
SS9 Savalla 1 (13,93 km) – kell 9.44
SS10 Querol – Les Pobles 1 (20,19 km) – kell 10.37
SS11 El Montmell 1 (24,18 km) – kell 11.38
Hoolduspaus
SS12 Savalla 2 (13,93 km) – kell 15.14
SS13 Querol – Les Pobles 2 (20,19 km) – kell 16.07
SS14 El Montmell 2 (24,18 km) – kell 17.08
SS15 Salou (2,15 km) – kell 19.40

Pühapäev, 23. oktoober
SS16 Pratdip 1 (12,15 km) – kell 8.00
SS17 Riudecanyes 1 (15,90 km) – kell 9.08
Hoolduspaus
SS18 Pratdip 2 (12,15 km) – kell 11.29
SS17 Riudecanyes 2 (15,90 km) – kell 13.18 (punktikatse)

Kataloonia ralli osalejad

MM-tiitli selgumise tõttu on loomulikult suurem osa õhku sellest hooajast välja lastud ning paistab, et ka võistkondliku tiitli kindlustamine on Toyota jaoks sisuliselt vormistamise küsimus. Sellegipoolest on hooaja eelviimase etapi stardirivi igati esinduslik ning lisaks neile sõitjatele, kes teevad niikuinii kaasa kogu hooaja, on stardirivis veel näiteks Sébastien Ogier, kes istub Toyota kolmandasse autosse, ning Dani Sordo, kes teeb sama Hyundai ridades ning saab taas kodurallil kihutada.

Ilm peaks Kataloonias rallinädalavahetusel olema suures plaanis kuiv, kuigi väikeseid vihmasabinaid ei välistata – see tähendab, et suures plaanis on eelis eestpoolt startijatel, kes saavad kihutada puhtamal rajal, sest iga kurvilõikamine toob rajale sodi, mis järgnevate jaoks pidamisolukorda halvendab. Kui reedel on seetõttu eelis MM-sarja liidritel, siis laupäeval ja pühapäeval, kui stardijärjekord tulemuste järgi ümber pööratakse, muudab see parasjagu ralli liidriks olijatele seisu pisut keerulisemaks. Suures plaanis ei ole asfaldil aga stardijärjekorra roll nii suur kui kruusa peal. 

Kataloonia ralli osalejad ja esialgne stardijärjekord (ainult Rally1 autod): 

Kalle Rovanperä – Jonne Halttunen (Toyota)
Ott Tänak – Martin Järveoja (Hyundai)
Thierry Neuville – Martijn Wydaeghe (Hyundai)
Elfyn Evans – Scott Martin (Toyota)
Takamoto Katsuta – Aaron Johnston (Toyota)
Craig Breen – Paul Nagle (M-Sport)
Sébastien Ogier – Benjamin Veillas (Toyota)
Dani Sordo – Candido Carrera (Hyundai)
Gus Greensmith – Jonas Andersson (M-Sport)
Pierre-Louis Loubet – Vincent Landais (M-Sport)
Adrien Fourmaux – Alexandre Coria (M-Sport)
Jourdan Serderidis – Frederic Miclotte (M-Sport) 

Kataloonia ralli ennustused: hoidke silma peal Ogier’l ja Sordol 

Kataloonia etapi soosikutest rääkides tasub esmalt välja tuua MM-sarja esikolmiku mehed – Kalle Rovanperä saab MM-tiitli kindlustanuna sõita täiesti pingevabalt ning nagu oleme varasemalt sel hooajal näinud, on noor soomlane sellises olukorras väga ohtlik igal teekattel. Suurem pinge on õlgadelt maas ka teistel tippsõitjatel, mistõttu võib Kataloonia etapist saada omamoodi põnev ralli, kus liigset taktikaga mängimist ja muud sellist näha ei saa.

Stardirivi teises pooles kargavad aga kohe silma kaks nime, kes võiksid võidu peale sõita ning vähemalt esikolmikusse jõuda. Sébastien Ogier on Kataloonia ralli varem kolmel korral (2013, 2014, 2016) võitnud ning näitas Uus-Meremaal äsja, et vahepealsete etappide vahele jätmine ei ole tema tasemega midagi hullu teinud. Dani Sordol on küll koduradadel veel esimene võit puudu, ent karjääri jooksul on ta suutnud Kataloonias lausa kaheksal (!) korral poodiumile tulla, mis teeb tema esikolmikusse jõudmise koefitsiendid päris magusaks. 

Võimaliku võidumehena võib eraldi välja tuua aga ka Ott Tänaku tiimikaaslase Thierry Neuville’i, kes võitis Kataloonias viimasel kahel korral, kui seal MM-ralli toimus ehk 2019. ja 2021. aastal. Ja loomulikult ei tasu unustada meie oma Ott Tänakut, kes on sel hooajal viimasel viiel etapil järjest poodiumile jõudnud!

Huvitavaid fakte Kataloonia ralli kohta: 

* 2019. aastal kindlustasid just Kataloonias Ott Tänak ja Martin Järveoja oma esimese MM-tiitli. 

* 2004. aastal võitis Kataloonia ralli Markko Märtin koos kaardilugeja Michael Parkiga. See jäi ka Märtini ja Parki viimaseks MM-rallivõiduks. 

* Kataloonia rallit domineeris aastaid Sébastien Loeb – ta võitis selle aastatel 2005-2012 koguni kaheksal korral järjest! Lisaks sellele suutis Loeb Kataloonia etapi võita ka 2018. aastal, kui ta Citroeni ridades mõned MM-rallid kaasa tegi. 

* Esimene Kataloonia ralli sõideti juba 1957. aastal. 1988. aastal liideti see senise Costa Brava ralliga. 

* Kataloonia ralli hoolduspark asub Salous Euroopa ühe suurema lõbustuspargi PortAventura Worldi kõrval, mis tähendab, et mehaanikud töötavad karussellide, ameerika mägede ja suurte veeliumägede taustal. 

WRC

toob teieni VIVATBET