Tartu Bigbank
Tartu Bigbank — FOTO: Bigbank Tartu Facebook

Meeste Balti liiga finaalis suutis Tartu Bigbank tiitlit kaitsja, alistades Läti klubi RTU/Robežsardze/Jurmala viiegeimilises mängus 3:2, kirjutab volley.ee.

Põhiturniiril sai Tartu nende vastu neli 3:0 võitu, ent finaalis näitas RTU hoopis teistsugust mängu.

Viimati mängis Läti klubi liiga finaalis hooajal 2006/2007, mil teeniti hõbe.

Mängu käik:

Tartu algkoosseis: Markkus Keel, Matej Šmidl, Timo Lõhmus, Tamur Viidalepp, Mart Naaber, Kevin Soo, libero Rait Rikberg.

Finaali algus oli täissaali publiku ees mänginud kodumeeskond Tartu jaoks keeruline. Dzenise rünnaku järel jäädi 8:11 kaotusseisu, geimi keskel kärises vahe Klopovsi rünnakust juba 16:10-le. Vahepeal vahetas Alar Rikberg sidemängijat ning Keele asemel sekkus Ronald Järv, hiljem Keel naasis. Geimi lõpus muutus mängupilt veidi paremaks, ent avageimi päästa ei suudetud ja selle võitis Läti klubi 25:18.

Teine geim algas samuti ülimalt emotsionaalsete lätlaste dikteerimisel, kui Gabdulins viis võimsa rünnakuga RTU juhtima 6:4, sundides Alar Rikbergi mõtlemisaega kasutama. Tartu oli geimi alguses vahetanud pingile Soo ja tema asemel sekkus Siim Päid, veidi hiljem tehti tagasivahetus. Viigini jõudis kodumeeskond seisul 10:10, kui lätlaste mängu tekkisid ebakõlad ja pall kukkus mängijate vahele lihtsalt maha. Edasi mindi punkt-punktis, kuni Lõhmuse tagaliinirünnak andis Bigbankile 18:16 edu ja Viidalepp suurendas seejärel vahe kolmepunktiliseks. RTU jõudis punkti kaugusele (19:20) ja Rikberg võttis kiirelt mõtlemisaja. Lõhmuse vedamisel suutis Bigbank 23:21 ette minna ja võitis lõpuks pingelise geimi 25:22.

Kolmas vaatus kulges närviliselt ja tasavägiselt, lätlased pääsesid serviässa järel 11:9 ette ja Rikbergilt taas mõtlemisaeg. Geimi keskel suutis RTU kätte võidelda 15:11 edu, taas kutsus Rikberg mängijad nõu pidama. Paremaks mängupilt sellest ei muutunud ja Gabdulinsi järjekordne pommlöök tõi tabloole lätlaste 18:14 eduseisu. Jõuti veel kahe punkti kaugusele, ent Gabdulinsi rünnakud ja Tartu vead ning valed otsused hoolitsesid selle eest, et kolmanda geimi võitis RTU 25:20.

Neljas geim algas Šmidli blokiga Gabdulinsile, tehes seisuks 2:1. Seni mitte just oma parimat mängu tegev Šmidl haaras raskes olukorras aina enam liidrirolli ja viis oma meeskonna 5:3 eduseisu. RTU jõudis 9:9 seisul viigini, ent Naabri bloki järel oli Tartul kahepunktiline eduseis 12:10 ning geimi keskosas suudeti Viidalepa rünnakust kätte saada 15:12 seis ja Naaber viis Tartu ette 17:12. Geimi võitis Bigbanki meeskond 25:20.

Nii selgus Balti liiga võitja viiendas geimis. Otsustav vaatus algas tasavägiselt, geimi alguses vahetas Järv Keele välja. Pooli vahetati RTU 8:6 juhtimisel, ent Lõhmuse äss seadis tabloole 8:8 viigi. Lätlased pääsesid omakorda serviässast juhtima 10:8 ja Rikberg võttis mõtlemisaja. 11:12 seisul tekitas kohtuniku kaheldav otsus suuri pingeid, kui tartlased tähistasid juba punkti, ent mäng jätkus. Lõpuks anti uus pall. Naaber tõi Tartu punkti kaugusele 12:13, seejärel võeti time-out. Sellele järgnes serviviga Naabrilt ja RTU teenis matšpalli. Tartu suutis kaks matšpalli päästa ja jõudis 14:14 viigini, taas time-out. Järgmisena sai matšpalli juba Tartu ja sellises rütmis mindi kuni 20:20 seisuni. Naaber tõi järjekordse matšpalli Tartule ja Lõhmus lõi selle punktiks! Tartu võitis geimi 22:20 ning mängu 3:2!

Bigbank Tartu temporündaja Mart Naabri esimesed emotsioonid pärast finaalmängu!