Reklaam sulgub sekundi pärast

Taivu Uljas 80: Saaremaa võrkpallielu südikas edendaja

Taivu Uljas
Taivu Uljas — FOTO: volley.ee

6. detsembril tähistab 80 aasta juubelit Kalev-68 meeskonnaga Nõukogude Liidu meistriks tulnud saarlane Taivu Uljas.

Suurema osa lapsepõlvest kuulsa Kaali meteoriidi järve läheduses mööda saatnud Taivu Uljase sportlastee sai tuule tiibadesse õues vaat et hommikust õhtuni sportides. Koos noorema venna Tarvi ja kümnete naabripoistega mindi koheselt pärast kooli õue, küll rahvaste-, küll võrkpalli mängima. Jooksmisest-hüppamisest rääkimata.

Esimesed juhtnöörid võrkpallimänguks sai juubilar Kaali kooli kehalise kasvatuse õpetajalt Uno Varikult. 1958. aastal tillukesest Kaalist paarikümne kilomeetri kaugusele Kuressaarde, toona siis Kingissepa linna, kolides jätkusid vendade Uljaste treeningud kohaliku spordikooli treeneri Hugo Metsa grupis.

Tallinnasse kolides hakkas Taivu Uljas treenima Ivan Dratšovi käe all ja 1968. aastal tuli ta Tallinna Kalevi meeskonna koosseisus Nõukogude Liidu meistriks.

Taivu Uljas ise on tunnistanud, et sageli tahetakse ikka võrrelda 1968. aasta võidukat meeskonda ja tänast Eesti koondist. “Kui öeldakse, et 1968. aastal olime osavamad, siis tänane koondis on kindlasti füüsiliselt kõvasti võimekam. Lõppude lõpuks on tegu võrreldamatute asjadega – mõlemad olid ja on omas ajas head meeskonnad. Meie tahaksime lihtsalt, et koondis maailma vägevamate vastu veidi kiiremat võrkpalli mängiks. Sel juhul ei jõuaks vastased kõrget blokki üles ehitada,” on meenutanud juubilar, kes kuulus Eesti koondisse aastatel 1965-71.

Taivu Uljas on pikalt olnud Saaremaa Võrkpalliliidu sekretär ja Kalevi volikogu liige. Samuti on ta töötanud Saaremaa maavalitsuses haridus- ja kultuuriosakonna spordi peaspetsialistina.