Reklaam sulgub sekundi pärast

Nõlvak MM-debüüdi eel: oleme Mardiga uuel tasemel, kuna ei põe nii palju vigade pärast ega mõtle tulevikule

Nõlvak Tiisaar

Rannavõrkpallurid Kusti Nõlvak ja Mart Tiisaar jäid rahule MM-i alagrupi loosiga ja sihivad Roomas algaval turniiril kohta esikaheksas.

Eesmärk on debütantidest eestlastel kõrge, kuid see pole tekkinud tühja koha pealt. Hooaega alustati Mehhikos, kus tugevuselt teisel ehk Challenge turniiril saadi 9. koht, seejärel tippturniiril ehk Elite 16 etapil kvalifikatsioonist edasi ei pääsetud. Aprillis Brasiilias Itapemas teeniti Challenge turniiril ilusate esituste ja väärt võitudega neljas koht, eelmisel nädalal murti poolfinaali juba Jurmalas Elite 16 etapil. See on 30-aastaste Tiisaare ja Nõlvaku karjääri parim saavutus. 2015. aastal rannavollele pühendunud võrkpallurid on jõudnud uuele tasemele, esmaspäeval avaldatud värskes maailma edetabelis on nad koguni kuuendal kohal.

„Ikka on hooaja algus andnud enesekindlust. MM-ile vastu võib julge sammuga astuda,” tõdes 204-sentimeetrine blokimees Tiisaar.

„Hea meel pole mitte kohtade üle, mis oleme saanud, vaid just seepärast, et mängupilt on läinud paremaks, on tekkinud mänguline kindlus,” lisas kaitsemängija Nõlvak.

Mille arvelt uuele tasemele jõudnud olete? „Väga palju on muutunud. Võrkpalli osas ja ka väljaspool. Praegu tunnen ennast platsil „täiskasvanuna”, kes teab, mida ja miks teeb. See teeb juba suure erinevuse,” selgitas Tiisaar.

Nõlvaku sõnul on üheks põhjuseks kogemused, aga eelkõige just muutunud mentaalne pool. „Oleme teinud sammu edasi selles osas, et püsime mänguga paremini kaasas, ei põe vigade pärast ega mõtle tuleviku peale, vaid lahendame käesolevaid olukordi ja see on see, mis on toonud meile edu,” lahkas ta. „Ja oleme ka konkreetselt teatud puudujääke likvideerinud. Kohad, kus varem on kärisenud, oleme ära parandanud. Sealt mõõnasid vähem ja mäng kindlam.”

Tugevad hollandlased, võidetavad mehhiklased ja tundmatud aafriklased

Itapemas tuli eestlastel poolfinaalis Kusti Nõlvaku seljavigastuse tõttu kohtumine pooleli jätta ja pronksimatšist loobuti. MM-i eel on Nõlvaku sõnul tervislik seisund hea. Kuidas toona seljamure lahenes? „See sai lahendatud, arsti juures ma ei käinudki, tegelesin sellega ise, lõdvestasin ja vaatasin, kuidas ma ise seda olukord lahendaks,” jutustas Nõlvak. „Seoses seljamurega tulid esile paljud vanad hirmud ja emotsioonid. Lasin nendest kõigist lahti ja siis taastus selg peaaegu et ise. Massaaže sain siiski ikka ka.”

Reedel kohtuvad C-alagruppi sattunud eestlased Mehhiko duo Juan Virgen – Miguel Sarabiaga (maailma edetabelis 26.), laupäeval esisajasse mitte mahtuvate marokolaste Mohamed Abicha – Oussama El Azhariga ning esmaspäeval alagrupi soosiku, Hollandi paari Alexander Brouweri ja Robert Meeuwseniga (4.).

Hollandi paaril on ette näidata 2016. aasta Rio de Janeiro olümpia pronks ja 2013. aasta MM-i kuld, Tokyo olümpial saadi üheksas koht.

„Loosiga võib rahule jääda. Seal olid mõned paarid, kelle tase on oma asetusest kõvasti parem, neid meile gruppi ei sattunud,” kommenteeris Tiisaar. „Maroko paari kohta ei tea mitte midagi, hollandlasi teame väga hästi ja mõlema mehhiklase vastu oleme ka korduvalt mänginud. Virgeni vastu on saldo meil saldo 0:2.”

„Mehhiklasi nägime just Jurmalas mängimas,” täiendas Nõlvak. „Neil on üks väga heal tasemel vanem blokimees ja siis noorem kaitsemängija. Tema võib õnnestuda, võib mitte õnnestuda, nagu noorte mängijate puhul ikka.”

Kõigist 12 alagrupist pääsevad otse edasi kaks esimest paari, lisaks tagavad koha play-offis kõigi alagruppide peale neli paremat kolmanda koha saajat. Kaheksa ülejäänud kolmanda koha saajat mängivad lisaringi, selgitamaks viimased edasipääsejad. Kõigist mängudest näeb otsepilti nii Volleyballworld.TV kui Viaplay vahendusel, homne kohtumine mehhiklastega algab Eesti aja järgi kell 11.

Kes on MM-i favoriidid? Kuna Venemaa sportlased osaleda ei saa, siis jäävad kõrvale ka tiitlikaitsjad Oleg Stojanovski ja Vjatšeslav Krassilnikov. Soosikute hulka loetakse ka Brouwer Meeuwsen, kuid peamised kullajahtijad arvatakse olevat norralastest olümpiavõitjad Anders Mol ja Christian Sørum ning Tokyos pronksile tulnud Katari duo Cherit ja Ahmed.

Kuidas norralastega teineteisest mööda räägiti

Lõpetuseks vestiski Nõlvak pisut tragikoomilise loo Roomas toimunust seoses Moli ja Sørumiga, kellega oli eile plaan koos treenida. Paraku läks teisiti. Lugu läheb sarja „Tegijal juhtub”.

„Hakkasime trenni minema. Mina ja Indrek (treener Indrek Verro – toim) elasime ühes kohas, hakkasime taksot võtma, taksojuht pani esiteks meile sõimu: kus maskid on?! Tuli välja, et siin on see kohustus, enne me ei teadnud. Siis ta natuke leebus, andis enda maskid, see tähendab, et me pidime ostma temalt, kolm eurot tükk. Palusime ühe lisapeatuse, et võtame Mardi peale. Tänu sellele siis enam läbi taksoäpi maksta ei saanud, pidime sulas maksma. Lootsime, et Mardil on sularaha. Kui Mardi peale võtsime, selgus, et tal ei ole sularaha. Siis pidime kuskil välja võtma,” pajatas Nõlvak.

„Siis istusime umbes 20 minutit ummikus ja jõudsime väikese hilinemisega treeningväljakutele kohale, mis pole võistlusareeni juures, vaid täitsa linna ääres. Selgus aga, et Mol ja Sørum on ikka võistlusväljakutel kaugel eemal. Maksime taksosõidu eest rõõmsalt 45 eurot, lisaks läks veel ka äpist sõidu eest 20 eurot maha. Kuna juhtus selline väike ebakõla ja võistlusareenini jõudmiseks läinuks 35 minutit, siis tegime hoopis individuaalselt trenni. Tegelikult meile oli see väga okei, sissejuhatuseks iseseisvalt trenni teha.”

Sellised väikesed seigad Eesti esipaari ei kõiguta ja usutavasti ei tohiks probleemiks olla ka Roomas võimust võtnud kuumalaine.

Autor: Märt Roosna