Reklaam sulgub sekundi pärast

Kaks noort jokkerit ehk Kätriin Põllu ja Nora Lemberi suur roll Hõbeliiga finaalturniiril

Kätriin Põld (nr 20) ja Nora Lember (nr 2) Eesti koondise särgis.
Kätriin Põld (nr 20) ja Nora Lember (nr 2) Eesti koondise särgis. — FOTO: volley.ee

Eesti rahvusnaiskond tegi Euroopa Hõbeliiga poolfinaalis uskumatu tagasituleku ja alistas viimastel aastatel alistamatuks jäänud Portugali 3:1. Tähtsatel hetkedel tegid väljakul suuri tegusid vahetusest sekkunud Nora Lember (17) ja Kätriin Põld (21), kes näitasid, et järelkasv tõstab aina jõulisemalt pead. 

Seda, et nii Põld kui Lember on andekad ja neis on suur potentsiaal, teab iga võrkpalliga kursis olev inimene. Aga oma üsna lühikese koondisekarjääri tähtsamas mängus näitasid mõlemad, et neil on ka väga tugev vaimujõud. Peatreener Alessandro Orefice usaldas nii temporündajana tegutseva Põllu kui nurgaründaja Lemberi väljakule väga tähtsatel hetkedel ja usaldus õigustas end igati – mõlemad näitasid külma närvi servijoone taga ja ka muudes elementides. Põllu serviäss lõpetas seejuures neljanda geimi ja kogu mängu.

Püüdes poolfinaali pinevaid hetki meenutada, tunnistavad mõlemad, et olid ikkagi närvis, ent suutsid sellega toime tulla ja hea soorituse teha. “Kui ma palli õhku viskasin selle servi ajal, siis ma ei teadnud isegi, kuidas seda lüüa ja olin parajalt paanikas! Aga kuna ma olen ikkagi uus tulija siin, siis eks mulle andestatakse ka rohkem, võib-olla see aitas kaasa. Ja see servisuund on mu lemmik ka, kus ma end kõige paremini tunnen ja eks treener teab ka seda ning seetõttu usaldab,” on Põld oma hea etteaste osas tagasihoidlik.

“See tagasitulek tuli meil sedasi jupikaupa, kuidagi loomulikult. Eks see, et meil läksid noored või varud sisse, mõjutas vastast ka ja ehk nad lootsid, et nüüd tuleb kergemalt. Ju neil olid mõtted juba viiendas geimis. Me olime muidugi ise ka tublid, Nora nii noore mängijana tõi olulisi punkte ja tegi olulisi asju ning emotsioon oli olemas ja nii see läks,” meenutas temporündaja.

Põld tunnistab, et kui mõistis, et peab neljandas geimis lisaks servimisele ka eesliinis platsil olema, võttis hetkeks kõhedaks. “Siis korra mõtlesin küll, et okei, mis nüüd saab! Aga siis mõtlesin lihtsalt läbi, mida ma seal tegema pean, treener ei andnud mingeid erilis juhtnööre, ütles vaid, et mine ja pane. Läks õnneks hästi.”

Mängija kinnitas, et poolfinaalist saadud võimas emotsioon on ülimalt tugev ja võrdles seda eelmise aasta Eesti meistrivõistluste ülipõneva finaalseeriaga, kus Põllu koduklubi Tallinna Ülikool/Kikas alistas finaalseeria viiendas mängus koduplatsil Tartu Ülikool/Bigbanki 3:2. Sealgi tehti suur tagasitulek. “Eesti meistrivõistlusi ei saa ehk võrrelda tiitlimängudega, aga see oli ka väga emotsionaalne. Seal oli minu roll ka suurem, aga tagasitulekud olid sarnase emotsiooniga,” lisas Põld.

Vaid 17-aastane Nora Lember rääkis mängujärgselt, et Portugali kohtumise tähtsatel hetkedel oli pea mõtetest tühi ja ta püüdis keskenduda platsil toimuvale. “Mul polnud ühtegi mõtet peas, üritasin väljakul hoida emotsiooni üleval, sest see oli vahepeal ära vajunud ja tahtsin kaaslasi toetada. Ma ei jahtinud seal punkte, vaid proovisin oma asja ajada ja kõike korralikult teha – blokis ja kaitses õiges kohas olla,” kirjeldas ta.

“Arvan, et võin oma tänase etteastega rahule jääda, sellisel hetkel tulla ja aidata sellisest seisust välja tulla! Ma olen väga rahul kõigega, mis seal toimus,” kinnitas ta naerdes. “Minu karjääri magusaim võit, super, milline emotsioon seal tekkis.”

Lember lisas, et lootust ei kaotatud ka kõige raskematel hetkedel ja see annab ka finaaliks väga palju juurde. “Sellist hetke mina ei tunnetanud, et lootus oleks täiesti kadunud. Alla polnud me andnud, eks suures kaotusseisus läheb emotsioon ikka alla, aga lootust ei kaotanud meist keegi. See tagasitulek annab ka finaaliks väga palju juurde, teadmine, et me suudame sellistest hetkedest üle saada, on hea. Seda hakkame me vajadusel ka finaalis mäletama, kui peaksime sellisesse seisu sattuma,” lisas noor nurgaründaja.

Võit Portugali vastu oli seda magusam, et viimastel aastatel on Eesti neile alla jäänud. Portugaliga mängiti viimati eelmisel suvel samas liigas, tookord said eestlannad kodus kirja 1:3 kaotuse ja võõrsil 2:3 kaotuse. Täpselt samade skooridega kaotati Portugalile Hõbeliigas ka aastal 2021. Võidurõõmu sai Eesti Portugali vastu enne nüüdset võitu viimati tunda aastal 2019, kui kirja saadi kaks 3:2 võitu.

Eesti finaalivastaseks on täna õhtul Austria.