Reklaam sulgub sekundi pärast

Eesti avas EM-il võiduarve, ehkki Šveits osutas südi vastupanu

Eesti avas EMil võiduarve
Eesti avas EMil võiduarve — FOTO: cev.eu

Eesti meeste võrkpallikoondis alistas Itaalias Anconas jätkunud EM-finaalturniiri kolmandas mängus Šveitsi 3:2 (25:18, 25:21, 22:25, 21:25, 15:13).

Peatreener Alar Rikberg toonitas juba enne turniiri, et kaks esimest mängu Perugias Saksamaa ja Itaaliaga on eelkõige lahtimängimine, sealt punkte oodata on keeruline. Kuid Anconas, kus vastasteks Šveits, Serbia ja Belgia, tahaks juba tulemust teha.

Seega tänase kohtumise eel oli Eestil kerge võidupaine, mis ilmselt jättis mängule ka oma jälje. Algas kõik väga ilusasti. Rikberg usaldas algkoosseisus platsile sidemängija Renet Vankeri, diagonaalründaja Oliver Venno, nurgamehed Robert Tähe ja Martti Juhkami, temporündajad Andri Aganitsa ja Timo Tammemaa ning libero Silver Maari.

Juba avageimis üheksa punkti toonud Venno vedas Eesti kenasti käima, vastastele loovutati kokku 18 punkti. Kõik laabus kenasti: suurepäraselt töötasid meie serv (4 ässa, 5 viga) ja blokk (5). Geimi keskel vigastas Maar palli päästes vastu LED-ekraaniga reklaamitahvlit tuisates kätt. Teda asendas Johan Vahter, kes jäigi platsile kohtumise lõpuni.

Teinegi geim oli kindlalt eestlaste jagu, Juhkami välja vahetanud Märt Tammearu tõi uut energiat ja punkte – geimis kokku 7. Šveits proovis kapten Reto Gigeri asemel sidemängija kohal Peer Harkseni ja võimalus anti 19-aastasele nurgaründajale Lars Miggele. Esialgu jäid juhtohjad Eesti kätte, teine geim võideti 25:21, kolmandas juhiti Vankeri serviässa järel 16:12… Pala Rossini spordihalli kogunenud mõnisada Eesti fänni siiski nii lühikest õhtut ei saanud. Esimest korda üle 50 aasta finaalturniiril osalenud Šveits võitles visalt ja riskis julgelt – kaotada polnud neil ju midagi – eestlased kippusid eksima. Oponendid tegid 8:3 spurdi ja võitsid lõpuks 25:22.

Neljandas geimis tuli Eesti poolel sööte jagama Markkus Keel. Geimi keskel vangerdati Vanker tagasi. Geim kulges lõpuosas võrdselt, paraku seisul 19:20 säras Simon Maag esmalt rünnakul ja seejärel blokis ning Šveits suutis eduseisu lõpuni hoida.

Viiendat geimi dirigeeris meie poolel taas sidemängijana Keel. Rikbergi sõnul sai väga oluliseks Tammemaa hea tegutsemine servijoone taga, mis andis otsustava vaatuse alguses meile väikese eduseisu. Vahetusest servima tulnud Karli Allik põrutas samuti efektse pallinguässa – 9:5. Ometi läks lõpp taas nugade peale, ehkki esimene matšpall oli kasutada seisul 14:11. Kui viimaks Tammearu hea löögi järel ei suutnud šveitslased ise enam rünnakut üles võtta, võisid eestlased kergendatult hingata: kõik on hea, mis hästi lõppeb!

STATISTIKA: Terve matši Eestit punktidega toitnud Venno arvele jäi lõpuks 23 punkti (+20; rünnak 46%; 3 blokki), Tammearu lisas 15 (+8; 54%), Tammemaa 14 (+9; 64%; 3 blokki; 2 ässa), Täht 12 ja sidemängija Vanker 6 (4 ässa ja 2 blokki).

Šveitsi punktiarvet kasvatasid kõige enam Julian Weisigk (17 punkti; +10) ja Luca Ulrich (17 punkti; +7). Eesti vastuvõtt oli täna 50% ja rünnak 48%, Šveitsil 48% ja 43%. Eesti lõi 9 ässa, tehes samal ajal koguni 26 serviviga, Šveitsi numbrid olid 5 ja 13.

Tänane võit oli Eesti jaoks EM-finaalturniiridel läbi aegade neljas. 2011. aastal saadi 3:0 jagu Portugalist, neli aastat hiljem seljatati sama skooriga Horvaatia ning kahe aasta eest Tallinnas peetud EM-il võideti Slovakkiat 3:2. Tabelisse sai Eesti võidu ja kaks punkti, Šveits ühe punkti. Hilisõhtul mängisid A-grupis Saksamaa ja Belgia.

Vaata kõiki tulemusi.