Reklaam sulgub sekundi pärast

Eesti teenis Põhja-Makedoonia üle raske võidu, Kordas sai vigastada

Eesti rahvusmeeskond
Eesti rahvusmeeskond — FOTO: cev.eu

Täna pidas esimese kohtumise Euroopa Kuldliigas Eesti meeste koondis, saades 3:1 (25:23, 14:25, 25:19, 25:22) võidu Põhja-Makedoonia üle. 

STATISTIKA: Täna kerkisid Eesti meeskonna resultatiivseimateks Märt Tammearu ja Renee Teppan, kes tõid mõlemad 16 punkti (+13 ja +6), Andri Aganits lisas 9 silma (+8) ja Henri Treial 8 (+4). Kahjuks pidi kolmandas geimis hüppeliigese vigastuse tõttu platsilt lahkuma Valentin Kordas, kelle arvele jäi 6 punkti (+4).

Eesti vastuvõtt oli 60% ja rünnak 44%, blokist saadi 9 ja servilt 7 punkti (11 viga).

Põhja-Makedoonia parim oli Nikola Gjorgiev 17 punktiga (+10). Põhja-Makedoonia vastuvõtt oli 39% ja rünnak 45%, blokist teeniti 9 punkti ja servil löödi 2 ässa ning eksiti 13 servil.

Eesti algkoosseis: Markkus Keel, Renee Teppan, Robert Täht, Märt Tammearu, Henri Treial, Andri Aganits, libero Silver Maar.

Mäng algas paremini Eesti jaoks, Tähe tagaliinirünnak viis meid ette 10:6 ja geimi edenedes käristas Teppan vahe juba 19:14-le. Aga Põhja-Makedoonia tuli kahe punkti kaugusele 23:21 ning Iljevi blokist auti rünnak teeb vahe minimaalseks – 23:22, Alar Rikberg võttis mõtlemisaja. Ka järgmise punkti said vastased, ent siis eksisid nad servil ja taas oli tablool viik. Geimpallil ervima tulnud Robert Viiber lõpetas geimi võgupuutest serviässaga – 25:23.

Teises vaatuses jäid eestlased aga 2:6 kaotusseisu ja vastase liidri Nikola Gjorgievi järjekordne rünnak andis neile 11:7 edu. Eesti võitles ja püüdis, ent koostöö sidemängijatega ei klappinud hästi. Geimi keskel vahetas Valentin Kordas välja Tähe. Seda geimi enam päästa ei suudetud ja nii tuli vastu võtta 14:25 kaotus.

Kolmas geim algas tasavägiselt, kuni 12:12 viigiseisult sai Eesti Treiali serviässa järel 14:12 ette ja sellele järgnes veel meie blokipunkt. Aganits viis oma meeskonna 20:15 seisuni ja seda enam käest ei antud – geim Eestile 25:19.

Neljandas vaatuses jäi Eesti 7:10 taha, ent suutis kaotusseisust välja rabeleda ja pääses omakorda 12:11 ette. Õige pea olid aga Teppani servivea järel taas omakorda 15:13 ees vastased. Aganits viigistas 16:16 ja meie blokk Gjorgievi vastu andis Eestile 18:16 edu ning Aganitsa serviäss suurendas seda veel. Kahjuks vigastas Kordas hüppeliigest ja pidi mängu pooleli jätma. Tema asemele tuli Karli Allik. Makedoonia viigistas 19:19 ja Alar Rikberg võttis mõtlemisaja. Otsustavatel hetkedel tegutses korduvalt hästi Allik, viies oma meeskonna ette 23:22 ja Tammearu tõi Eestile matšpalli seisul 24:22. Tammearu blokk lõpetab geimi 25:23 ja mängu 3:1.

Homme kell 21.15 läheb Eesti vastamisi Tšehhiga. 

ENNE KOHTUMIST:

Eesti meeskond pidas sel nädalal veel kaks kontrollkohtumist Bulgaaria vastu, millest esimene võideti 3:2 ja teises jäi skooriks 2:2. Enne seda pidas koondis kaks kohtumist ka Soomega (2:3 kaotus ja 4:0 võit).

Peatreener Alar Rikberg sõnas, et kõik kontrollmängud täitsid oma eesmärki. “Jäin kõigi nelja mänguga rahule. Tugeva Bulgaaria vastu saime tasavägiseid ja pikki geime ning kõik mehed ka üsna ühtlaselt mänguaega. Täpselt see, mida me otsisime.”

Põhja-Makedooniaga on Eesti varasemalt kohtunud mitmeid kordi ja saanud ka mitmeid valusaid kaotusi. Kui Eesti jõudis Gheorghe Cretu käe all 2015. aastal esmakordselt Euroopa liiga finaalturniirile, tuli poolfinaalis tunnistada just nende paremust. Vastamisi on mindud ka EM-valiksarjas, kus 2016. aastal saadi kirja 3:2 võit ja 1:3 kaotus.

Rikberg teab, et esimene vastane mängib enamikest võistkondadest erineva stiiliga. “Varasemalt pole meil nendega lihtne olnud, ohtlikuks teeb nad ennastsalgav võitluslikkus ja ebatraditsiooniline mängustiil. Nende liider on ikka seesama diagonaal Nikola Gjorgijev, side teine Gjorgiev (Gjorgi-toim) ja mitmed teised mehed on samuti varasemast tuttavad. Oleme nendega hädas olnud, sest nad harrastavad enemikest meeskondadest teistsugust stiili. Nii tuleb meil nüüd väga võimsa ja tehniliselt hea Bulgaaria järel hoopis teistsuguseks vastaseks ümber häälestuda. Väga oluline on, kuidas suudame oma bloki-kaitse nende mängule vastavaks ümber häälestada,” lisas peatreener.

Kuldliiga süsteem on sel aastal uus: 12 osalevat meeskonda konkureerivad ühisel alagrupiturniiril kõik Final Fouri kohtade nimel, iga koondis peab kuus mängu. Nii on oluline iga punkt ja iga geim, sest finaalturniiri pileti nimel tuleb võidelda ka nendega, kellega alagrupiturniiril vastamisi ei minda. Korraldajana on finaalturniiri pilet taskus Horvaatial, lisaks pääsevad nelja sekka tabeli kolm paremat meeskonda. Kui Horvaatia jõuab esikolmikusse, pääseb turniirile ka neljandaks jäänud koondis.

Meeskonna koosseis Põhja-Makedoonia vastu:

Sidemängijad:
Robert Viiber, Markkus Keel

Diagonaalründajad:
Renee Teppan, Valentin Kordas

Nurgaründajad:
Robert Täht, Märt Tammearu, Karli Allik, Timo Ander Lõhmus

Temporündajad:
Andri Aganits, Alex Saaremaa, Marx Aru, Henri Treial

Liberod:
Silver Maar, Alari Saar