Eesti meeste koondis alustas Kuldliiga turniiri kaotusega

Eesti rahvuskoondise jaoks algas 2022. aasta Euroopa Kuldliiga turniir kodumänguga Tšehhi koondise vastu. Eesti meeskond ei suutnud kodusaali eelist Tartus ära kasutada ja kaotas kohtumise 1:3 (18:25, 27:25, 18:25, 22:25).

Eesti algkoosseis hooaja esimeses tõeliselt tähtsas mängus oli: sidemängija Renet Vanker, nurgaründajad Märt Tammearu ja Martti Juhkami, temporündajad Alex Saaremaa ja Henri Treial, diagonaalründaja Markus Uuskari ja libero Silver Maar. Eesti sai stardipakkudelt veidi teravamalt minema, aga tšehhid said esialgsest kohmetusest kiirelt üle ja esimene osa geimist kulges punkt-punkti mängus. Siis, peale viigiseisu 10:10, sai Tšehhi oma mängu tõeliselt käima ning tegi vahespurdi 11:3. Sel hetkel, seisul 13:21 tegi Eesti peatreener Fabio Soli sidemängija ja diagonaalründaja vahetused, Vankeri asemel tuli mängu Markkus Keel ning Uuskari asemel Mihkel Varblane. Geimi võita me sellest seisust siiski enam ei suutnud, esimene geim lõppes tulemusega 18:25 külalistele.

Meie resultatiivseim oli geimis Juhkami 6 (+5) punktiga, Uuskari ja Treial lisasid kumbki 2 punkti. Vastaste poolelt tegi meile kõige rohkem pahandust nende diagonaalründaja Patrik Indra, kes tõi oma meeskonnale 8 (+6) punkti. Eesti jäi selgelt hätta vastuvõtuga, meie hea vastuvõtu protsent oli vaid 25, ideaalne vaid 12%. Seetõttu oli ka meie rünnakute õnnestumise protsent keskpärane 38%, samal ajal kui vastaste vastuvõtt oli 50% ja rünnak 57%.

Teist geimi alustasime samade meestega, kellega esimestki. Nüüd sujus mäng paremini, Eesti läks ette 7:4, geimi keskpaigas suutsime vastased hoida pidevalt 1-2 punkti kaugusel, korraks oli tablool küll viik 11:11 ja seejärel 20:20 ja 21:21. Siis jätkus punkt-punktis, aga Eesti oli tagaajaja rollis. Geimi lõpus oli mõlemal meeskonnal kaks geimpalli, millest Eesti suutis enda teise ära kasutada ja nii geim kodumeeskonnale 27:25. Lisaks algkoosseisu meestele käisid geimis platsil veel Mart Naaber, Stefan Kaibald, Keel ja Varblane.

Teises geimis meie parimad: Uuskari 5 (+5), Treial ja Saaremaa tõid kumbki 4 punkti. Vastaste poolel jätkes võimsalt Indra 8 (+5) punktiga. Võrreldes esimese geimiga oli oluliselt paremad nii meie vastuvõtt – 47% (vastastel ulmelised 70%!) kui ka rünnakute õnnestumine – 71%, kusjuures Saaremaa lõi maha kõik 4 tõstet, mis talle ette anti.

Kolmas algas Eesti väikese initsiatiiviga, aga seejärel jätkus tasavägiselt kuni seisuni 12:12. Siis suutsid tšehhid paari punktiga juhtima minna. 14:16 seisul tuli Tammearu asemel platsile Kaibald. Tšehhis jätkasid siiski kindlamalt ja hetk hiljem olime kaotusseisus 14:19 ja 16:21. Sel hetkel tegi Soli taas topeltvahetuse nagu eelmistes geimides ja sisse tulid Keel ning Varblane. Korra käis enne lõppu veel servimas ka Naaber, aga geimi lõpp kindlalt Tšehhile 25:18.

Kolmandas geimis Eesti punktitoojad: Juhkami ja Uuskari 4, Tammearu 3 punkti. Vastaste resultatiivseim sama mees, kes eelmistes geimides, Indra tõi Tšehhi koondisele 7 (+4) punkti.  Eesti vastuvõtt 45%, vastastel 60%. Rünnakute õnnestumine meil kahvatu 38%, vastastel 56%.

Neljandat geimi alustasime koosseisus: sidemängija Keel, libero Maar, diagonaalründaja Uuskari, tempomehed Saaremaa ja Treial, nurkades Juhkami ja uue mehena Albert Hurt. Seisul 7:7 andis mängu esimene kohtunik Stefano Cesare näiliselt süütus olukorras tekkinud situatsioonis tšehhidele kõigepealt kollase ja kohe seejärel jätkuolukorras ka punase kaardi, mis viis Eesti ette 8:7. Sellest emotsionaalset tuge saanud kodumeeskond võttis veel mõned punktid ja läks juhtima 10:7. Siis võttis Tšehhi peatreener meeste rahustamiseks aja ja see tõi tulemuse, sest kolm pallivahetust hiljem oli tablool taas viik 10:10. Eesti meeskond sai siiski mõõnast kiirelt üle ja läks ise 13:10 ja 15:11 juhtima. Seisul 16:13 vahetas Tšehhi koondise peatreener Tomas Jambor pingile oma põhipommitaja Patrik Indra ja tõi platsile Marek Sotola. Veidi hiljem tuli Eesti poolel Juhkami asemel mängu Kevin Saar. Vahe vastastega siiski sulas kokku ja viik saabus seisul 17:17. Mängumeeste punkte läksid meie poisid mängima eduseisus 21:19, aga hetk hiljem olime juba taga 21:22. Geimi lõpus olidki kindlamad vastased ja geim neile 25:22 ning sellega kogu mäng Tšehhile 3:1.

Neljanda geimi punktitoojad meie poolel Hurt ja Uuskari 3 punktiga, ülejäänud lisasid vähem. Vastuvõtt Eestil 53%, vastastel 33%. Rüünakuid lahendasid mõlemad suhteliselt võrdselt, protsendid vastavalt 52 ja 50.

Kogu mängu kokkuvõttes olid Eesti parimad Markus Uuskari 14 (+9) ja Martti Juhkami 14 (+7). Ülejäänud mehed: Henri Treial 8 (+2), Alex Saaremaa 8 (+1), Märt Tammearu 5, vaid viimases geimis mänginud Albert Hurt 3. Järgmised mehed said protokolli kirja juba vähem. Üleplatsimees tuleb tšehhide ridadest, nende diagonaalründaja Patrik Indra saldo 26 (+17) punkti oli kindlalt kogu mängu parim tulemus.

Kogu mängu statistika (Eesti vs. Tšehhi): Vastuvõtt 41% – 55%; Rünnakud 48% – 54%; Blokipunktid 7 – 7; Serviässad 5 – 10, Servivead 19 – 17.

“Siin mängus oli Eestil kindlasti võtta rohkem kui täna lõpuks kätte saime. Eriti kahju on neljanda lõpust kui olime tervet geimi domineerinud, aga lõpus siiski kaotasime. Viies geim oleks pidanud olema sellise mängu miinimum täna,” ütles mängu tulemust kommenteerides Eesti koondise treener Alar Rikberg.

Eesti meeskonna järgmine mäng Euroopa Kuldliigas on laupäeval Liepajas, kus vastaseks Läti koondis