Reklaam sulgub sekundi pärast

Kuidas on Eestil seni noorte taliolümpiatel läinud?

Kelly Sildaru keskel
Kelly Sildaru keskel — FOTO: Olympic Info System

Reedel antakse Lõuna-Koreas, Gangwonis avapauk neljandatele noorte taliolümpiamängudele.  Eesti sportlased on võitnud talvistel noorte olümpiamängudelt kuus medalit, kuid medaliarvestuses loetakse vaid kolme. Miks? 

Noorteolümpia toimub nelja-aastase tsükliga, mis jookseb tavaolümpiaga vastupidiselt ehk et aastal, kui on kavas suveolümpia, nagu näiteks alanud 2024. aasta, peetakse noorte taliolümpia. Ning kui kahe aasta pärast võõrustab Põhja-Itaalia tavapäraseid taliolümpiamänge, on Senegalis, Dakaris kavas noorte suveolümpia.

Esimesed suvised noorte olümpiamängud toimusid 2010. aastal Singapuris, talvised 2012. aastal Austrias, Innsbruckis. 2016 võisteldi Norras, Lillehammeris ja 2020 Šveitsis, Lausanne'is. Lõuna-Koreas, Gangwonis reedel algavad mängud on esimene väljaspool Euroopat toimuv noorte taliolümpia.

Eesti sportlased on seniselt kolmelt noorte taliolümpialt võitnud kuus medalit. Kolm individuaalset ja kolm võistkondlikku. Otsa tegi lahti laskesuusataja Rene Zahkna 2012. aastal, kui võitis hõbeda nii sprindis kui ka jälitussõidus. Kelly Sildaru tuli 2020. aastal freestyle-suusatamise pargisõidus noorte olümpiavõitjaks.

Samal, Lausanne'is toimunud noorteolümpial said medali kaela veel kolm Eesti sportlast. Iluuisutaja Arlet Levandi ja jäähokimängija Marek Potšinok kullad ning jäähokimängija Erik Potšinok pronksi. Need kolm medalit tulid aga erinevate riikide sportlastest moodustatud võistkonna liikmena. Säärasest süsteemist on praeguseks loobutud ja Gangwonis enam segavõistkondi ei moodustata, vaid kogu üritus sarnaneb igatpidi üha enam tavalise olümpiaga.

Eesti sportlaste võistlusi saab vaadata Eesti Olümpiakomitee leheküljel, kust leiab ka info täpsema ajakava kohta. Kõiki noorte taliolümpiamängude võistlusi on võimalik vaadata ka Rahvusvahelise Olümpiakomitee kodulehel või Youtube'i-kanalil Olympics.