Reklaam sulgub sekundi pärast

TOP 10: NBA ajaloo parimad mängijad

NBA 75. hooaeg on värskelt saanud lõpplahenduse: Golden State Warriors võitis oma neljanda meistritiitli viimase kaheksa hooaja jooksul ning kinnistas veelgi meeskonna tuumiku pärandit. Maailma parima korvpalliliiga ümmarguse aastapäeva puhul on paslik koostada edetabeleid ja tuhnida ajaloos – kes võiksid olla NBA ajaloo kümme kõige paremat mängijat?

Võistkonnaalal on üksikute mängijate hindamine ja tunnustamine mõistagi väga mitmetahuline ja keeruline, kuid seda põnevam, vastuolulisem ja mõnusaid väitlusi ja vaidlusi tekitav – siin on Betsafe’i blogi koostatud tabel NBA ajaloo kümnest kõige paremast mängijast! Kas jääd meiega nõusse või vaidled vastu?

Nimekirja koostamisel võtsime arvesse nii objektiivseid kui subjektiivseid parameetreid: tunnustasime näiteks nii võistkondlikke kui individuaalseid tiitleid ja auhindu, aga pöörasime olulist rõhku ka näiteks korvpallimängule avaldatud mõjule ja muudele subjektiivsetele kriteeriumitele, aga ka pikaealisusele: meie tabelis on viis väga-väga head hooaega kõvem valuuta kui kaks superhooaega ja kolm lihtsalt korralikku hooaega. 

10. Stephen Curry
Saavutused: 4x NBA meister, 2x MVP, 1x finaalseeria MVP, 8x All-Star, 4x All-NBA esimene viisik, 3x All-NBA teine viisik, 1x All-NBA kolmas viisik, 2x hooaja resultatiivseim mängija, 

Põhihooaja statistika (keskmiselt mängu kohta; 13 hooaega): 24,3 punkti, 4,6 lauapalli, 6,5 korvisöötu. 

Võib-olla on tegu küll osaliselt sellega, et Curry tõestas järjekordse (ja seni tema karjääri kõige keerulisema) tiitlivõiduga oma taset ning lisas lõpuks ometi oma saavutuste nimekirja ka finaalseeria MVP, kuid hoolimata sellest, et tema karjäär veel kestab, on tema teenetelehest keeruline ajaloo parimate mängijate kontekstis mööda vaadata.

Kuigi puhtalt individuaalseid ja võistkondlikke tiitleid on mõnel teisel mehel temast rohkem, on Curry siiski mängija, kes on sel sajandil korvpalli tervikuna niivõrd palju mõjutanud ja muutnud, et juba oma mõjuisiku staatuse tõttu tuleb ta kõrgele asetada. Enne teda ei olnud sisuliselt mängijaid, kes oleks julgenudki regulaarselt kümnelt meetrilt kolmeseid visata või kes oleks suutnud oma viskeohuga nii palju vastaste mängu halvata. Enne Curry ja Warriorsi tõusu arvati, et kaugvisetega on võimatu tiitleid võita. Võta näpust!

9. Jerry West
Saavutused: 1x NBA meister, 0x MVP, 1x finaalseeria MVP, 14x All-Star, 10x All-NBA esimene viisik, 2x All-NBA teine viisik, 4x All-Defensive esimene viisik, 1x hooaja resultatiivseim mängija. 

Põhihooaja statistika (keskmiselt mängu kohta, 14 hooaega): 27,0 punkti, 5,8 lauapalli, 6,7 korvisöötu. 

Kuigi tema saldoks mängijana jäi vaid üks meistritiitel, mitte ühtegi põhihooaja MVP-d ja vaid üks finaalseeria MVP (ja seda ainsa finaalseeria kaotanud mängijana NBA ajaloos!), oli West omal ajal enam kui kümme aastat täielik tippmängija – seda tõestab nii statistika kui tõsiasi, et ta valiti karjääri jooksul igal hooajal tähtede mängule. Westi roll omaaegses NBAs oli nii suur ja võimas, et just tema silueti järgi on kujundatud ka NBA logo – kuigi liiga ise pole seda kummalisel kombel siiamaani tunnistanud. Ülihea skoorijana tuntud West oli kuulus ka oma suurepärase võistlusnärvi poolest – otsustavad minutid ja sekundid olid tihtipeale tema aeg.

8. Tim Duncan
Saavutused: 5x NBA meister, 2x MVP, 3x finaalseeria MVP, 15x All-Star, 10x All-NBA esimene viisik, 3x All-NBA teine viisik, 2x All-NBA kolmas viisik, 8x All-Defensive esimene viisik, 7x All-Defensive teine viisik. 

Põhihooaja statistika (keskmiselt mängu kohta, 19 hooaega): 19,0 punkti, 10,8 lauapalli, 3,0 korvisöötu. 

Kuigi Duncan ei olnud kunagi mängija, kes oleks oma skooritegemisega meeskonda seljas tassinud või särtsakate pealtpanekutega rahvast hullutanud, on tegu siiski puhta kvaliteedi mõttes absoluutse legendiga. Duncan tegi ka rünnakul oma asjad väga edukalt ära, kuid tema tõeliselt erilised omadused tulid välja nii kaitses kui ka väljaku kõrval – lausa 15 hooajal valiti Duncan All-Defensive viisikutesse (Duncan on ainus mängija, kes on 13 hooajal järjest valitud nii All-NBA kui All-Defensive viisikutesse!) ning tema ümber ehitatud San Antonio Spurs suutis NBA meistritiitli võita viiel korral ning veel korra finaali jõuda. Duncani „vaiksed“ liidriomadused, stabiilsus ja pretensioonitus lubas Spursil tema ümber aastast-aastasse ülikõvad meeskonnad koostada ning liiga tipus püsida. Play-off’ist jäi Spurs tema karjääri jooksul eemale vaid ühel hooajal!

7. Kobe Bryant
Saavutused: 5x NBA meister, 1x MVP, 2x finaalseeria MVP, 18x All-Star, 11x All-NBA esimene viisik, 2x All-NBA teine viisik, 2x All-NBA kolmas viisik, 9x All-Defensive esimene viisik, 3x All-Defensive teine viisik, 2x hooaja resultatiivseim mängija. 

Põhihooaja statistika (keskmiselt mängu kohta, 20 hooaega): 25,0 punkti, 5,2 lauapalli, 4,7 korvisöötu. 

Selle sajandi ehk isegi kõige legendaarsem mängumees, varalahkunud Kobe Bryant sai küll juba karjääri ajal oma puuduste eest kõvasti kriitikat, kuid kõige selle juures suutis ta siiski kokku panna CV, mille vastu saavad NBA ajaloos vaid üksikud mängijad. Liigse isetsemise, üliraskete visete ja kompromissitu mentaliteedi poolest tuntud Bryant oli suur osa senimaani viimasest meeskonnast, mis suutis võita kolm NBA tiitlit järjest – seda sajandivahetuse paiku Los Angeles Lakersiga, kus esimest viiulit mängis aga Shaquille O’Neal.

Oma finaalseeria MVP-d sai Bryant siiski kümmekond aastat hiljem kätte, kui vedas Lakersi veel kahele tiitlile. Suurest eeskujust Michael Jordanist jäi küll üks tiitel puudu, kuid sarnaselt Jordanile sai temast ikoon nii korvpalli sees kui väljas ning see on meie tabelis olulise väärtusega argument, miks Bryant siinkohal näiteks Tim Duncanist mööda lipsab. Oma tippajal suutis Bryant lisaks rünnakule olla absoluutne liiga tipp ka kaitsetöös.

6. Wilt Chamberlain
Saavutused: 2x NBA meister, 4x MVP, 1x finaalseeria MVP, 13x All-Star, 7x All-NBA esimene viisik, 3x All-NBA teine viisik, 2x All-Defensive esimene viisik, 7x hooaja resultatiivseim mängija. 

Põhihooaja statistika (keskmiselt mängu kohta, 14 hooaega): 30,1 punkti, 22,9 lauapalli, 4,4 korvisöötu. 

„Wilt the Stilt“ oli NBA üks esimesi tõelisi superstaare ja maailmanimesid ning ilmselt pole teist mängijat, kelle pärast oleks NBA pidanud nii palju mängureegleid ümber tegema, et takistada ühe mängija domineerimist. Legendaarsel hooajal 1961-62 mängis Chamberlain kaasa sisuliselt kõik mänguminutid igas kohtumises ning kogus lõpuks keskmiselt ulmelised 50,4 punkti mängus, kusjuures selle sisse jäi ka tänini NBA rekordina püsiv 100 punkti ühes mängus.

Lisaks skooritiitlitele oli Chamberlain ka lausa 11 korral NBA parim lauavõitleja ning ühel hooajal võttis ta kätte ning andis isegi kõige rohkem korvisööte! Hoolimata fenomenaalsest statistikast on Chamberlaini karjääris iluveaks tõsiasi, et play-off´ides ei olnud ta esitused sugugi nii säravad ning kui mängud läksid tõsiseks ja oluliseks, ei olnud ta enam kaugeltki nii domineeriv ja võimas mängija. Võrreldes mõne kaasteelisega ei olnud ka Chamberlaini suhtumine ja võidutahe võrdväärsel tasemel, mistõttu meie tabelis ta kuuendast kohast kõrgemale ei kerki.

5. Magic Johnson
Saavutused: 5x NBA meister, 3x MVP, 3x finaalseeria MVP, 12x All-Star, 9x All-NBA esimene viisik, 1x All-NBA teine viisik. 

Põhihooaja statistika (keskmiselt mängu kohta, 13 hooaega): 19,5 punkti, 7,2 lauapalli, 11,2 korvisöötu. 

Magic Johnson tuli, nägi ja võitis. Juba oma esimesel NBA hooajal oli 206-sentimeetrine mängujuht kohe täielik tipp ning võitis Los Angeles Lakersiga tiitli, kusjuures ta valiti ka finaalseeria MVP-ks. Legendaarseks on saanud finaalseeria kuues mäng, milles Lakersi tsenter Kareem Abdul-Jabbar mängida ei saanud – treenerid palusid tsenterina alustada Johnsonil, kes kogus lõpuks erinevaid positsioone mängides võidukohtumises 42 punkti, 15 lauapalli, 7 korvisöötu ja 3 vaheltlõiget. Ja see oli alles tema esimene hooaeg!

Ka edasine oli väga särav – tema abil pani Lakers kaheksakümnendatel kokku tõelise dünastia ning tiitleid oleks võinud tulla veelgi, kui 1991. aastal poleks tal avastatud HIV-positiivsust, mis tema karjääri sisuliselt lõpetas. Kuigi ta tuli mõned aastad hiljem veel mängijana tagasi, ei olnud ta enam vanuse ja pika pausi tõttu sedavõrd efektiivne. Hoolimata pisut lühikeseks jäänud karjäärist kogus ta 13 hooajaga pöörase koguse saavutusi ning on igasuguse õigusega meie tabelis nii kõrgel kohal.

4. Bill Russell
Saavutused: 11x NBA meister, 5x MVP, 12x All-Star, 3x All-NBA esimene viisik, 8x All-NBA teine viisik, 1x All-Defensive esimene viisik. 

Põhihooaja statistika (keskmiselt mängu kohta, 13 hooaega): 15,1 punkti, 22,5 lauapalli, 4,3 korvisöötu. 

NBA ajaloo kõige domineerivam meeskond, kuuekümnendate Boston Celtics oli ehitatud just ümber tsenter Russelli, kes ei olnud küll rünnakul teab mis kõva tegija (oma parimal hooajal viskas ta mängu kohta vaid 18,9 punkti!), kuid tema tugevused tulid välja just kaitses.

Pööraselt hea füüsise ja oma aja kohta haruldaselt hea kaitseninaga Russell oli mõnes mõttes oma suure rivaali Wilt Chamberlaini vastand – kui Chamberlain säras eelkõige põhihooajal ja rünnakul, siis Russell play-off’is ja kaitses. 13 hooajaga võitis Russell suisa 11 NBA meistritiitlit, kusjuures kaks viimast mängiva peatreenerina! Praegusega ei tasu aga seda arvu nii üks-ühele võrrelda – toona oli NBAs tunduvalt vähem meeskondi ja konkurents hõredam.

3. Kareem Abdul-Jabbar
Saavutused: 6x NBA meister, 6x MVP, 2x finaalseeria MVP, 19x All-Star, 10x All-NBA esimene viisik, 5x All-NBA teine viisik, 5x All-Defensive esimene viisik, 6x All-Defensive teine viisik, 2x hooaja resultatiivseim mängija­­. 

Põhihooaja statistika (keskmiselt mängu kohta, 20 hooaega): 24,6 punkti, 11,2 lauapalli, 3,6 korvisöötu. 

Kuigi LeBron James läheneb talle päris hea hooga, on Abdul-Jabbar endiselt NBA ajaloos kõige rohkem punkte visanud pallur – seda eelkõige tema ülipika karjääri tõttu. Oma viimase hooaja lõpuks oli Abdul-Jabbar lausa 42-aastane! Pidurdamatu haakviske ja ülima stabiilsuse poolest tuntud Abdul-Jabbar moodustas veel päris küpses mängijavanuses koos Magic Johnsoniga Los Angeles Lakersis imelise duo, kes üheksa hooaja jooksul viis tiitlit võitis. Läbi aegade parim tsenter tuleb meie tabelis kolmandale kohale – tema pikaealisus ja selle jooksul näidatud stabiilne klass on see, millele saab vastu ehk veel vaid üks mees, kes on meie tabelis teisel kohal…

2. LeBron James
Saavutused: 4x NBA meister, 4x MVP, 4x finaalseeria MVP, 18x All-Star, 13x All-NBA esimene viisik, 3x All-NBA teine viisik, 2x All-NBA kolmas viisik, 5x All-Defensive esimene viisik, 1x hooaja resultatiivseim mängija. 

Põhihooaja statistika (keskmiselt mängu kohta, 19 hooaega): 27,1 punkti, 7,5 lauapalli, 7,4 korvisöötu. 

Kuigi viimastel aastatel on kõvasti debateeritud, kas kõigi aegade parimate mängijate nimekirjas peaks LeBron Jamesi juba vaikselt esikohale kergitama, jääb James meie tabelis siiski veel teisele kohale. Just nimelt „veel“ – kuigi James lõpetas äsja oma 19. hooaja NBA-s, ei näita ta väga olulisi väsimise märke ning võib suuremate vigastuste vältimise korral veel mitu hooaega väga kõrgel tasemel mängida ja oma statistikat ja saavutustelehte veelgi parendada.

Võrdluses Jordaniga jääb James küll tiitlite, MVP-de ja finaalseeria MVP-de arvestuses selgelt alla, ent tema plussiks on kindlasti mitmekülgsus ja pikaealisus – kui Jordan oli oma olemuselt sisuliselt puhas skoorimasin, siis James pigem mängujuhi tüüpi pallur, kes on sellest hoolimata ka ülimalt hea skoorija. Kui Jordan võttis oma karjääris mitmeid vaheaastaid, siis James on juba 18-aastasest saati igal hooajal täie rauaga kütnud ning alustab sügisel juba oma 20. hooaega NBAs. Seni pole veel mitte ükski mängija, isegi mitte Kareem Abdul-Jabbar ega Kobe Bryant, oma nii hilises karjääri faasis suutnud sedavõrd head statistikat ja nii suurt rolli mängida. Jordaniga võrreldes tuleb Jamesi kasuks ka see, et ta on oma neli tiitlit võitnud kolme erineva meeskonnaga, mis võiks näidata tema mitmekülgsust, kohanemisvõimet ja universaalsust.

1. Michael Jordan
Saavutused: 6x NBA meister, 5x MVP, 6x finaalseeria MVP, 14x All-Star, 10x All-NBA esimene viisik, 1x All-NBA teine viisik, 1x aasta kaitsemängija, 9x All-Defensive esimene viisik, 10x hooaja resultatiivseim mängija. 

Põhihooaja statistika (keskmiselt mängu kohta, 15 hooaega): 30,1 punkti, 6,2 lauapalli, 5,3 korvisöötu. 

Ikka ja jälle – seda, mida Michael Jordan üheksakümnendatel Chicago Bullsiga suutis, pole suutnud mitte keegi hiljem järele teha. Juba ainuüksi kolme järjestikuse tiitli võitmine on fenomenaalne ja eksklusiivne saavutus – aga teha seda sama meeskonnaga kaks korda on juba midagi totaalselt erilist. Halastamatu loomu ja võrreldamatu võidujanu poolest tuntud Jordan ei olnud kahtlemata kõige lihtsam meeskonnakaaslane, kellega koos pallida, kuid oma nõudlikkuse, suhtumise ja karismaga suutis ta nii iseennast kui kaaslasi aina enamaks ja enamaks sundida.

Kuus finaali on küll oluliselt vähem kui Jamesi 10, kuid Jordan saab uhkeldada tõsiasjaga, et tema on finaalseeriasse jõudes kõigil kuuel korral võitjaks tulnud. Üheksakümnendatel oli korvpall Michael Jordani nägu ning teatud põlvkonna jaoks on ta seda kahtlemata siiani, ükskõik mida Kobe Bryant, LeBron James või keegi teine korda ei saadaks. Oma brändi, maagilise aura ja teatud mõttes võitmatuse oreooli poolest on Jordan endiselt korvpallurite „toidupüramiidi“ tipus – ja LeBron James peab tegema karjääri loojanguaastail midagi tõeliselt erilist, et seda muuta.