Reklaam sulgub sekundi pärast

NBA finaal 2022: viis peamist küsimust suure lõppvaatuse eel

warriors celtics

Juuni algus tähendab meile suures korvpallis ainult üht: tühje mänge või igavaid kohtumisi ei peeta enam mitte kuskil maailmas, sest alles on jäänud veel need kõige-kõige tähtsamad ja olulisemad matšid. NBA-s on 16 play-off’i alustanud meeskonnast võistlustulle jäänud veel vaid kaks: finaalseerias on vastamisi kaks suure ajalooga meeskonda Golden State Warriors ja Boston Celtics.

Mida põnevalt finaalseerialt oodata, keda pidada soosikuks ning millistele küsimustele ja narratiividele ootame nende nelja kuni seitsme mängu jooksul vastuseid ja lahendusi? Betsafe’i blogi teeb asjast suure ülevaate! 

Kas Golden State’i värskus kallutab seeria alguse nende kasuks? 

Tänavuses NBA finaalseerias on vastamisi kaks meeskonda, kes on sinna jõudmiseks läbinud suhteliselt erineva arvu kohtumisi ja alistanud erineva raskusastmega vastased. Kuigi Boston suutis esimeses ringis Brooklyn Netsi alistada mängudega 4:0, siis oli see seeria tegelikult tunduvalt pingelisem ja raskem kui need numbrid näidata võivad. Ülimalt tasavägiseks kujunenud avakohtumine läks napilt Celticsi kasuks ja see paistis Netsi murdvat, kuid mõne üksiku olukorra teistpidine lahendus avamängus oleks ka selle seeria nägu tunduvalt muutnud.

Nii teises kui kolmandas ringis tuli Celticsil maha pidada aga maksimaalselt pikk seeria – nii Milwaukee Bucks kui Miami Heat alistati alles otsustavas seitsmendas kohtumises, kusjuures Miami vastu suudeti seda teha võõral platsil. Heati vastu näis Celtics mängudega 3:2 eduseisus olles juba kindlalt võitmas, sest Miami meestel paistis kütus paagis täiesti otsas olevat, ent seejärel suutis Heat kuuenda mängu võita ning ka seitsmendas Celticsi jalgealuse väga tuliseks teha – Boston oli juba viimase paari minutiga maha mängimas enam kui kümnepunktilist eduseisu, kuid nende õnneks eksis Jimmy Butler potentsiaalselt otsustaval kaugviskel ning Boston pääses siiski finaali.

Golden State ei võitnud samal ajal küll ühtegi seeriat nulliga, kuid samas ei pidanud nad kordagi ka kuuest mängust rohkem pingutama – esimeses ringis olid nad 4:1 üle Denver Nuggetsist, teises ringis 4:2 Memphis Grizzliesest ning läänekonverentsi finaalis 4:1 Dallas Mavericksist. Kuna Warriors sai oma seeriaga kaks mängu varem ühele poole, on nad finaalseeria esimese mängu eel saanud puhata terve nädala, samal ajal kui Celtics peab ühelt seerialt teisele üle lülituma nelja päevaga. Siin on selge eelis Warriorsil, kes saab kõrgema asetusega meeskonnana ka esimesed kaks kohtumist pidada koduväljakul. 

Kui suurt rolli mängivad vigastused? 

On selge, et peaaegu 100-mängulise hooaja järel on mõlema meeskonna mängijad nii vaimselt kui füüsiliselt väsinud ning tiheda play-off graafiku tõttu on ka vigastused selgeks faktoriks. Kui Warriors on seni selles vallas pääsenud suhteliselt valutult, mis tähendab, et nende olulised mängijad on püsinud terved, siis Celticsil on vigastusterindel olnud päris kõvasti maadlemist. Heati vastu oli näiteks nende kaitsespetsist tsenter Robert Williams oma paremate päevade hale vari, erinevatel hetkedel on traumad häirinud ka mängujuht Marcus Smarti. Paistab, et mõlemad mängijad on küll finaalseerias valmis platsile tulema, kuid kui kauaks neid jagub ning millise kvaliteediga? Ilma mõlema mängija olulise panuseta on raske Celticsile edu ennustada.

Kas Stephen Curry saab viimaks finaalseeria MVP kätte? 

Võib küll väita, et Stephen Curry oli Warriorsi parim mängija ja liider kõigil kolmel korral, kui ta on selle meeskonna ridades NBA meistriks kroonitud, ent sellest hoolimata on finaalseeria MVP trofee tema auhinnakapist endiselt puudu. 2015. aastal, kui tänapäevane Warriors oma esimese tiitli võitis, anti MVP tiitel ootamatult hoopis Andre Iguodalale, kelle ülesanne oli vastaste ridades LeBron James kinni võtta. Järgmisel kahel korral eelistati aga Curryle Kevin Duranti, kes liidrikoorma suurtes mängudes endale haaras. Curry staatuse ja renomee juures on puuduv finaalseeria MVP trofee viimane iluviga – kuid selle võitmiseks tuleb Warriorsil tiitel võita, sest kaotava poole mängijale on finaalseeria MVP auhind läinud ajaloos vaid ühe korra.

Kas Celtics paneb korvialuse jõu maksma?

Kuigi Warriors saab üle mitme aasta taas toetuda oma kuldsele kolmikule Stephen Curryle, Klay Thompsonile ja Draymond Greenile, kes on nüüd taas üheaegselt tervise juures, siis Celticsi tugevus seisneb lisaks superstaaridele Jayson Tatumile ja Jaylen Brownile nende imelises kaitsemängus, mille nad poole põhihooaja pealt keset talve ühtäkki suurepäraselt toimima said. Võrreldes Warriorsiga seisneb Celticsi suur jõud aga nende korvialustes mängijates – tervele Robert Williamsile, Al Horfordile ja ka Grant Williamsile päris võrdväärseid vastuseid Golden State’il anda ei ole, kuigi Mavericksi vastu näitas Kevon Looney ennast väga positiivsest küljest ning Draymond Green suudab ennast korvi all suureks mängida.

Omapärase statistilise nüansina on viimaste aastate Warriorsi jaoks just Celtics olnud meeskond, kelle vastu on neil läinud üllatavalt keeruliseks. Kuigi selle hooaja omavahelised põhihooaja kohtumised lõppesid mõlemad külalismeeskonna võiduga, on Celtics ainus meeskond, kel on Warriorsi vastu positiivne võitude-kaotuste suhe alates sellest ajast, kui Steve Kerr Golden State’i meeskonna tüüri üle võttis. Kas nad suudavad nüüd ka omavahelises seerias selle eelise maksma panna? 

Keda pidada soosikuks?

Seeria eel soosikuid valides on eksperdid suuresti jäänud kahevahele: kuigi koefitsientide järgi on soosikuks tehtud Warriors, ennustavad paljud edu ka Celticsile, kes on pärast suhteliselt mittemidagiütlevat hooaja esimest poolnud olnud alates veebruarikuust vaat et NBA parim meeskond. Samas on mõlemal tiimil olemas oma nõrgad kohad: Celtics näitas väga aurude peal mänginud Heati vastu, et psühholoogiliselt jääb neil meeskonnana ehk pisut küpsusest puudu, sest vastasel lasti vaat et lootusetust seisust täiesti mängu tagasi tulla. Warriorsi kasuks räägivad küll nende kogemused, renomee ja põhimängijate tervislik seisund, ent võimalikele vigastuste korral paistab nende meeskond olevat pisut haavatavam kui Boston.

Üht soosikut valida on keeruline, sest meeskonnad tunduvad suhteliselt võrdsete võimalustega – seda üllatavam on tõsiasi, et Betsafe’is on Golden State tehtud seeria alguse eel suhteliselt suureks soosikuks, sest nende võidukoefiks pakutakse lausa 1,60, samal ajal kui Celticsi tiitli saab kätte 2,35ga. Siin paistab väärtus olevat just Celticsi peale panustamises – kas meeskond, kes sai lõpuks oma konverentsi tiitli kätte, suudab nüüd ka kogu liiga kinni panna? 

Finaalseeria ajakava (Eesti aja järgi): 
3. juuni kell 4.00: Golden State Warriors – Boston Celtics
6. juuni kell 3.00: Golden State Warriors – Boston Celtics
9. juuni kell 4.00: Boston Celtics – Golden State Warriors
11. juuni kell 4.00: Boston Celtics – Golden State Warriors
14. juuni kell 4.00: Golden State Warriors – Boston Celtics*
17. juuni kell 4.00: Boston Celtics – Golden State Warriors*
20. juuni kell 3.00: Golden State Warriors – Boston Celtics*