Reklaam sulgub sekundi pärast

Eesti korvpallikoondise MM-lootus püsib – mida on Eestil vaja MM-ile pääsemiseks?

korvpallikoondis
Foto: Hendrik Osula

Juuni lõpp ja juuli algus toovad Eesti korvpallikoondisele kaks väga suurt ja olulist MM-valikmängu Saksamaa ja Iisraeliga, mis panevad paika selle, kas meie koondis pääseb MM-valikturniiril teise ringi või mitte.

Pilet järgmisel aastal toimuvale MM-finaalturniirile on ühest küljest lähedal ja teisest küljest veel kaugel – mida on meie rahvusmeeskonnal edasistes kohtumistes vaja, et ajalugu teha ja 12 Euroopa meeskonna sekka mahtuda, kes MM-ile sõidavad? Betsafe’i blogi teeb asjast põhjaliku ülevaate! 

Kuidas on Eesti koondisel seni läinud ja milline on valikturniiri süsteem?

D-alagrupp: 

Saksamaa 3 1 +8
Iisrael 2 2 +10
Eesti 2 2 -5
Poola 1 3 -13

MM-valikturniiri põhiturniir on Euroopas kestnud juba eelmise aasta sügisest alates. Eesti koondis eelringe läbima ei pidanud ning loositi kvalifikatsiooni põhiturniiri esimeses ringis neljaliikmelisse alagruppi Saksamaa, Iisraeli ja Poolaga. Kuuest kohtumisest on praeguseks peetud neli – kui meie turniir algas võõrsil üllatusvõiduga Saksamaa üle, siis jätkus kodus Iisraelilt saadud 10-punktilise kaotusega.

Veebruaris kohtusime kahel korral Poolaga – kodumäng õnnestus meil 75:71 võita ning kuigi võõrsil saime 68:70 kaotuse, võisime veebruarikuuga siiski rahule jääda, sest kahe mängu kokkuvõttes suutsime Poolat edestada, mis tähendab, et kui lõpetame kuue mängu järel poolakatega võrdse võitude arvuga, on viigilahutaja meie kasuks. 

Igast neljaliikmelisest esimese ringi alagrupist (kokku on selliseid alagruppe kaheksa, kusjuures Valgevene ja Venemaa on juba sõja tõttu keset võistlust diskvalifitseeritud) pääseb edasi teise ringi kolm paremat – see tähendab, et esimeses ringis sõelutakse tegelikult välja vaid kaheksa meeskonda, kellest kaks (Valgevene ja Venemaa) on juba selged.

Kvalifikatsiooni teises ringis, kuhu pääseb seega 24 meeskonda, moodustatakse neli kuueliikmelist alagruppi, igaühe kolm esimest pääsevadki Indoneesias, Jaapanis ja Filipiinidel toimuvale MM-finaalturniirile 2023. aasta sügisel.

Sealjuures on süsteem üles ehitatud selliselt, et iga teise ringi alagrupp moodustatakse vaid kahe esimese ringi alagrupi edasipääsejatest ning esimeses ringis mängitud mängud võetakse teise ringi kaasa. See tähendab, et kui Eesti peaks esimesest ringist edasi pääsema (ja Poola meie alagrupis viimaseks jääma), siis on Eesti teise ringi alagrupis igal juhul koos Iisraeli ja Saksamaaga ning on kümnest mängust neli juba pidanud – just nimelt Iisraeli ja Saksamaa vastu.

Liiga keeruline? Võta ette valikturniiri Wikipedia lehekülg ja vaata asi visuaalselt üle!

Suvised kaks kohtumist võivad Eesti kergitada taevasse või meie lootused põrmustada 

Võistluste süsteemist ja senistest tulemustest lähtuvalt oleme aga olukorras, kus selle suve kohtumised Saksamaa ja Iisraeliga määravad meie võimalike MM-finaalturniiri lootuste osas ülimalt palju. Nagu eelnevalt mainitud, pääseks Eesti kõige tõenäolisema stsenaariumi korral edasi teise ringi, kuhu tuleksid meie alagruppi kaasa ka Saksamaa ja Iisrael – kuna nendega peetavad mängud võetakse samuti teise ringi kaasa, on ülimalt tähtis eelseisvatest kohtumistest vähemalt üks võit kaasa võtta – see annaks meile juba seal päris korraliku lootuse päriselt edasipääsu peale mängida.

Praeguse seisuga oleme Saksamaa ja Iisraeli vastu kirja saanud ühe võidu ja ühe kaotuse – kaks suvist võitu ning saldo 3-1 oleks meie jaoks vaat et veerand piletit finaalturniirile, kaks kaotust ja saldo 1-3 tähendaks aga seda, et teises ringis oleks eestlastel juba parajat korvpalliimet tarvis, et finaalturniiri pilet lunastada.

Muide: juba on ka selge, et teises ringis pannakse D-alagrupi ehk Eesti valikgrupi meeskonnad kokku kolme parimaga C-grupist, kus on seisud sarnaselt meie grupile mõnusalt lahtised – kõik on endiselt võimalik.

Kuna suvises koondiseaknas saavad meeskondadele appi tulla ka NBA ja Euroliiga kõik tähed (loe: Luka Doncić tuleb Sloveeniale appi!), võib arvata, et sloveenid suudavad järelejäänud kahes mängus Horvaatiast ja Rootsist üle olla ning kindlalt edasi minna. Soomet ootavad aga ees kohtumised Rootsi ja Horvaatiaga, mis võivad lõppeda kuidas iganes – igatahes tundub vägagi loogiline, et selles grupis ei tule kolm edasipääsejat edasi päris puhaste paberitega isegi siis, kui kohtumised grupis viimaseks jääva meeskonnaga maha lahutatakse. See tähendab ainult seda, et teise ringi mängudeks augustis, novembris ja veebruaris oleks Eestil teoreetiliselt võimalus paari hea võidu korral ühtäkki väga-väga suurde mängu tõusta.

C-alagrupp: 

Soome 3 1 +10
Sloveenia 2 2 -7
Rootsi 2 2 +4
Horvaatia 1 3 -7

Eesti koosseis juunikuu mängudeks: täiendust tuleb ka ookeani tagant 

Ülioluliste kohtumiste eel on Eesti koondis juba mitmendat suve harjutanud peatreener Jukka Toijala ideena sündinud korvpalli kodus, mis on projektina väga hästi toimima saadud ning koondab suvel kokku meie paremiku. Toijala on kaheks suureks kohtumiseks oma valiku teinud ning meeskond läheb edasi 16-liikmelise tuumikuga.

Hea on tõdeda, et vigastused, klubilased kohustused ja muud põhjused on sedapuhku Eesti koondise koosseisust üle käinud väga väikese rehaga. Kaks mängijat, kes oleksid ilmselt kindlasti 16 seas olnud, kuid erinevatel põhjustel seda ei ole, on Kerr Kriisa ja Mikk Jurkatamm – Kriisa jääb suveks USAsse ülikoolimeeskonna juurde arenema ja harjutama, Jurkatamm ravib aga endiselt Itaalias saadud vigastust. 

Ülejäänud osas on aga meeskonna seis lausa haruldaselt hea – eriti uhke tundub olukord meie kauaaegses probleemkohas korvi all, kus seekord on olemas nii noori kui vanu, nii pikki kui lühemaid, nii mürajaid kui viskajaid. Põnev saab olema näha, kas nooruke Henri Veesaar on juba valmis meeste korvpallis kaasa lööma, samuti see, millist taset näitab mitu aastat USAs ülikoolikorvpalli mänginud Matthias Tass.

Eesti koondise koosseis mängudeks Saksamaa ja Iisraeliga: 

Tagamängijad:
Sten Sokk
Siim-Markus Post
Kristian Kullamäe
Martin Dorbek
Robert Valge

Ääremängijad:
Janari Jõesaar
Sander Raieste
Henri Drell
Siim-Sander Vene
Kaspar Treier

Korvialused mängijad:
Kregor Hermet
Kristjan Kitsing
Henri Veesaar
Maik-Kalev Kotsar
Matthias Tass

Mida oodata vastastelt? 

Hoolimata sellest, et me esimeses omavahelises kohtumises neid võitsime, on kahest juunikuisest vastasest selgelt kõvem pähkel Saksamaa koondis. Mäletatavasti võtsime eelmises MM-valiksarjas sakslaste käest kodus vastu hävitava 43:86 kaotuse ning nagu ka toona, toimus kohtumine väljaspool NBA hooaega, mis tähendas, et sakslased olid relvastatud ka NBA ässa Dennis Schröderiga.

Halb uudis on meie jaoks see, et Schröder on ka seekord rivis – niisamuti nagu näiteks ka NBA kogemusega Isaac Bonga. Noored korvialused NBA mehed, vennad Wagnerid seekord koondise juurde ei tulnud, ent sellest hoolimata on sakslaste mansa täis Euroliiga kvaliteeti ning võidu peale mängimine läheb Eestil ilmselt vaatamata kodupubliku toetusele päris keeruliseks. 

Iisraeli koondis on suures plaanis sarnase koosseisuga nagu veebruarikuus, kui nad Tallinnas Eestist 79:69 jagu said. Mõnevõrra tugevamaks võib suvist Iisraeli siiski pidada – kuigi NBAst ei saanud tulema nende parim mängija Deni Avdija, on erinevalt eelmisest korrast sel puhul rivis Berliini Alba mehed Tamir Blatt ja Yovel Zoosman. 

Paberi peal on iisraellased Eestist tugevamad, sest nende koosseisus on tunduvalt rohkem Euroliiga ja EuroCupi meeskondade mängijaid – kuid ka meil on neid päris mitmeid vastu panna! On selge, et koduplatsil on Iisrael Eesti vastu soosikuks, kuid hingestatud esituse ja hea mänguplaani toel võib Eesti vabalt ka selles kohtumises üllatada.