Reklaam sulgub sekundi pärast

VIDEO | Välisekspert: aastaga on Eesti noortetööjuhid läbi teinud silmapaistva arengu

— FOTO: Katariina Peetson/jalgpall.ee

Novembris toimus Eesti Jalgpalli Liidu (EJL) noortetööjuhtide projekti kolmepäevane seminar, mida viis läbi Põhja-Iirimaa jalgpalliliidu ja FIFA koolitaja Alan Nixon.

Nixon osaleb Eesti klubide noortetööjuhtide projektis aasta algusest: Tallinnas toimunud seminaridel on Nixon juhtinud kolmel korral, vahepealsel ajal täidavad noortetööjuhid tema etteantud ülesandeid. Varasematel on teemadeks olnud mängijate DNA, uue metoodika õpetamine ja ideede jagamine, kuidas arendada noormängijaid.

Novembrikuus toimunud seminaril pöörati Alan Nixoni sõnul rohkem rõhku treeneritele ja noortetööjuhtidele endile, et julgustada neid enda arengus edasi liikuma. „Minu jaoks on see nagu teatepulga edasiandmine treeneritele ja klubidele Eestis. Need päevad on keskendunud klubide tööle ja treeneritele endile: mida peavad klubid tegema, et järgmisele tasemele tõusta. Mida peavad treenerid tegema, et olla parim versioon endast ning aidata sellega klubidel edasi liikuda,“ rääkis Nixon.

Lisaks teooriale tegelesid noortetööjuhid praktiliste ülesannetega. „Praktika on väga oluline teooriaosa pikendus, sest jalgpall toimub ju väljakul. Me liigume treeneritöös uue metoodika poole, seega idee on õpetada treeneritele, kuidas selle põlvkonna mängijad õpivad. See on samm kaugemal sellest, kuidas paljud treenerid on ise õppinud: minu põlvkonna sportlased õppisid kordamise või karistuse kaudu. Täna eelistavad mängijad rohkem iseseisvalt probleemide lahendamist ja ettetulevate takistuste ületamist,“ selgitas Nixon.

Vaata videolugu noortetööjuhtide seminarist siit:

 

Saku Sportingu noortetööjuht Andres Koogase sõnul on noortetööjuhina oluline ülesanded ise läbi teha, et saadud teadmisi oleks lihtsam klubi treeneritele edasi anda. „Noortetööjuhid on saanud praktiseerida pauside tegemist ning õppida, kuidas sekkuda treeningusse, et seda siis omal käel veel lihvida, et saaks teadmisi klubi kontekstis veelgi paremini oma treeneritele edasi anda,“ rääkis Koogas.

Tallinna FC Flora noortetööjuht Taavi Trasberg ütles, et noortetööjuhtide programmi abil astutakse suur samm edasi. „Kui noortetööjuhtide projektiga alustasime, siis selleks hetkeks ei olnud meie noortetöö Eestis tervikuna väga hästi veel läbi mõeldud või paigas. Teadlikkus üleüldiselt noortetööst ja koostöö klubide vahel on läinud palju paremaks. Arvan, et tänu sellele me teeme Eesti jalgpallis lõpuks suuri samme edasi – loomulikult tuleb olla kannatlik ja teada, et see projekt võtab kaua aega, aga kõik areng võtabki aega. Tehtud on väga õiged sammud,“ rääkis Trasberg.

Arengut Eesti noortetöös ja treenerites on märganud ka Nixon. „Sel aastal on olnud põnev jälgida nende inimeste teekonda. Arvan, et teadlikkus sellest, kus nad praegu tegelikult on, on välja tulnud. Olen nautinud noortetööjuhtide avatud meelt: nad hakkasid küsima tõeliselt mõtlemapanevaid küsimusi, mida alguses ei juhtunud. Nad mõtlevad palju proaktiivsemalt ja on palju autonoomsemad, keskendudes pigem probleemide lahendamisele kui lihtsalt probleemi aktsepteerimisele. Olen näinud ka grupis suuremat ühtsust, valmisolekut jagada omavahel ideid, metoodikat või mängu modelleerimist. Aastaga on toimunud neis silmapaistev areng. Mulle on see grupp väga muljet avaldanud ning mulle meeldib nendega koos töötada,“ rääkis ta.

Noortetööjuhtide projektijuhi Mario Pruuli sõnul on programmis osalejaid sel aastal ootamas veel mõningad ülesanded, kuid uuel aastal alustatakse uue hooga. „Koolitaja sellel aastal enam meie juurde ei tule ning töö toimub rohkem distantsilt, aga noortetööjuhid kohtuvad ise väiksemates ja suuremates gruppides, kus saavad üheskoos erinevaid ülesandeid lahendada. Kui rääkida projekti tulevikust, siis projekt on kindlasti jätkumas. Olen iga hetk kinnitust saamas, et saame Alaniga jätkata koostööd ka järgmisel aastal ning siis tulevad juba erinevad esmakordsed asjad, mida me ei ole Eesti maastikul veel korraldanud,“ rääkis Pruul.

Alan Nixon on Iirimaa jalgpalliliidu koolitaja, kellel on UEFA Pro treenerikvalifikatsioon. Ta on koolitusi läbi viinud 40 erinevas riigis ja koostööd teinud 20 jalgpalliliiduga. Nixon omab magistrikraadi spordijuhtimise ja -mentorluse erialal.

Noortetööjuhtide projekti käivitas EJL 2020. aastal ning selle eesmärk on arendada klubides välja väga heal tasemel ja klubi huvidest lähtuv noortesüsteem. Projektis lööb kaasa üheksa Premium liiga ja kaheksa Esiliiga klubi. Lisaks osaleb projektis neli klubi, kes rahastavad noortetööjuhti ise, lisaks on kogu protsessi kaasatud ka EJLi akadeemia.