Rafael Nadal jätkab tiitlijahti

nadal

Suure slämmi tiitlite poolest kahega Novak Djokovicist (Serbia, 1) ette rebinud Rafael Nadal (Hispaania, 2) peab Wimbledonis rivaaliga sammu ja jõudis esmaspäeva hilisõhtul samuti veerandfinaali.

Nadal alistas Hollandi esireketi Botic van de Zandschulpi (21) 6:4, 6:2, 7:6. Hollandlasel, kes kerkis rambivalgusesse mullusel US Openil veerandfinaali jõudmisega, ei ole slämmiturniiridel loosiga eriti vedanud. Nõrgemad või omasugused vastased ta alistab, aga US Openil ja Austraalias läks ta kokku praeguse maailma esireketi Daniil Medvedeviga ning seejärel Pariisis ja nüüd Wimbledonis Nadaliga. Seega kaks korda (US Open ja Roland Garros) lülitas Van de Zandschulpi välja hilisem võitja.

Kahjuks tundus hollandlane täna olevat ka veidi pinges ja ta suutis tõsist vastupanu osutada vaid kolmandas setis. Põhiline vahe tuli sisse sellest, et Nadal ründas edukamalt Van de Zandschulpi teist servi. Hispaanlane ise sai teiselt servilt 66%, aga vastane ainult 45% punktidest. Kuna esimese servi õnnestumisprotsent ei olnud kummalgi väga kärge (Van de Zandschulp 62 ja Nadal 64), tõusis teise servi osakaal rohkem esile. Vahel tegi Van de Zandschulp ka lihtsaid vigu tagajoonelt.

Kuigi esimese seti otsustas ainult üks murre, võitis Nadal oma pallingugeime palju kindlamalt ja lõi isegi ässasid vastasest rohkem, ehkki lõpuks jäi Van de Zandschulp selle näitajaga peale 11:9. Aga selle edu ta nullis rohkete topeltvigadega (7:2). Võitluseks läks alles otsustavas setis, kui Van de Zandschulp murdis Nadali servi kohe esimeses geimis, ehkki hispaanlane juhtis 40:0. Aga Nadal sai murde tagasi ja siis veel teisegi ning juhtis 5:2. Nüüd hakkas juhtuma – ei tea, kas ka nii kogenud mehel nagu Nadal tuli närv sisse? Igatahes seisul 5:3 sai ta servigeimis ainult ühe punkti ja võitlus algas uuesti. Tie-break’is jättis Nadal kasutamata 6:3 edu, aga sai siis suhteliselt lihtsalt kaks järgmist punkti, viimasel eksis Van de Zandschulp mitte just kerge, aga meistri kohta siiski tavalise rabakuga. Tie-break 8:6 Nadalile.

Huvitav, et Nadal alustas turniiri suhteliselt nõrgemate vastastega neli setti mängides, aga kahes viimases ringis on võitnud kolmes setis nii itaallase Lorenzo Sonego kui ka Van de Zandschulpi. Tänavusel hooajal on nüüd Nadali võitude bilanss slämmiturniiridel 18st 18.

Kolmapäeval kohtub Nadal veerandfinaalis Taylor Fritziga (USA, 11), kes üsna kergelt alistas üllataja Jason Kubleri (Austraalia, ATP 99.) 6:3, 6:1, 6:4. Nadal ja Fritz kohtusid tänavu Indian Wellsi Masters 1000 turniiri finaalis ja ameeriklane jäi peale 6:3, 7:6. Fritz mängis finaalis valutava hüppeliigesega, aga Nadalil hakkas just selles mängus tunda andma jalg, mida ta hiljem tuimestussüstidega tundetuks muutis, et saaks mängida Pariisis ja Wimbledonis. Siiski on mõlemad mehed praegu ilmselt tervemad kui Indian Wellsi finaali ajal.

Hoopis pingelisemad olid täna kaks esimest 1/8 finaali, mis kestsid viis setti. Imet tegi tšiillane Cristian Garin (ATP 43.), kes on rohkem tuntud kui liivaväljjakute mängija, kuid jõudis karjääris esmakordselt slämmiturniiri veerandfinaali Wimbledonis. Kui võidujärgses intervjuus Garinilt küsiti, et sinu lemmikväljakukate on saviliiv, katkestas tšiillane küsimuse ja ütles: nüüd on muru. Aga eks see rohkem oli nali.

Igatahes alistas Garin Alex De Minauri (Austraalia, 19) 0:2 kaotusseisult 2:6, 5:7, 7:6, 6:4, 7:6. Garinil oli palju raskeid seise. Kolmandas setis ta küll juhtis 3:0, aga De Minaur viigistas ja omas seisul 5:5 murdepalli, kui Garin oli väljakul juba kukkunud, aga austraallane lõi ikkagi auti. Otsustavas setis oli De Minauril kaks matšpalli seisul 5:4, 40:15, aga seda Garini servil. Lugu lõppes matši tie-break’iga, kus Garin spurtis seisult 3:5 ette 9:5 ja võitis 10:6. Garin kaotas selles kohtumises viis punkti (180:185) ja kaks geimi rohkem, aga võitis mängu. Ta oli selgelt aktiivsem pool, sest tegi 56 äralööki De Minauri 31 vastu.

Nii ei saa Nick Kyrgios (Austraalia) veerandfinaalis kohtuda oma kaasmaalase De Minauriga, keda ta kunagi nimetas riigi Davis Cupi koondise kapteni Lleyton Hewitti lemmiklapseks. Aga see muidugi ei tähenda, et nad omavahel tülis oleksid. Kyrgios ise sai jagu Brandon Nakashimast (USA) 4:6, 6:4, 7:6, 3:6, 6:2, Kolmandas setis kutsus Kyrgios arsti õlga masseerima ja neljanda seti lõpus tundus mängivat täiesti tujutult, aga viiendas setis oli austraallane kui ümber sündinud ega andnud Nakashimale mingit võimalust. Kyrgios on nüüd viiesetilisi mänge võitnud 14st 11 ja Wimbledonis 6st 6.

Kyrgios tuli esmakordselt Wimbledoni 2014. aastal ja jõudis seal 19-aastase komeedina veerandfinaali. Seejärel mängis ta veel 2015 Australian Openi veerandfinaalis, kuid nüüd läks koguni 7,5 aastat, enne kui Kyrgios taas slämmiturniiril kaheksa parema hulka murdis. Garini vastu peaks austraallane olema favoriit, aga kuna tegemist on nende esimese omavahelise kohtumisega, valitseb ka palju teadmatust.