Reklaam sulgub sekundi pärast

Taani sai lõpuks oma UCI World Touri kuuluva võistluse

Jonas Vingegaard Taanis
Jonas Vingegaard Taanis — FOTO: Scanpix

Taani on üks neist riikidest, mis on tuntud jalgrattamaana. Sealsed teed ja tänavad on täis jalgrattureid ning viimasel kahel aastal on võitnud just Taani rattur, Jonas Vingegaard, maailma kuulsaima velotuuri – Tour de France’i. Ka järelkasv on paljulubav. Lõpuks saavad nad korraldada kõrgeima tasemega, UCI World Touri kalendrisse kuuluvat võistlust.

Tänavu saavad nad Roskilde ja pealinna Kopenhaageni vahel läbi viia ligi 250-kilomeetrise testvõistluse, mis hakkab kuuluma UCI World Touri kalendrisse aastatel 2025, 2026 ja 2027.

Varasemalt on Taanis siiski tipprattureid võistlemas nähtud. 2012. aastal algas sealt Giro d’Italia ja 2022. aastal Tour de France. „Taani on jalgrattamaa. Ükskõik, kuhu sa ei läheks, näed jalgrattaid. Kui oled inimeste keskel ja küsid, kellel on jalgratas, tõstavad kõik käed,“ ütles Taani Jalgratturite Liidu pressi- ja kommunikatsioonijuht Ulrich Gorm Albrechtsen. „Lapsed käivad jalgratastega koolis, täiskasvanud tööl. Ühesõnaga jalgratas on kogu meie ühiskonnas väga tähtsal kohal. Samuti on profisport oluline oma pikaaegsete traditsioonidega. Meil on mitmeid tipprattureid, lisaks oli Taani eelmisel aastal riikide edetabelis teisel positsioonil. Selle valguses on World Touri võistluse korraldamine meie jaoks märgilise tähendusega.“

Ulrich Gorm Albrechtseni sõnul ei ole rada veel 100% teada, kuid see tuleb kindlasti võimalikest parim. „Võistlusrada on sile, kuna meil ei ole mägesid,“ jätkas ta. „Roskildest on otse Kopenhaagenisse 35 kilomeetrit, aga rada peab olema 250 kilomeetrit. Seega on mitu varianti, kust see võib läbi minna. Täpse raja saame paika kevadeks.“

Kuigi Taanil on hetkel vaid kolme-aastane kokkulepe World Touri võistluse korraldamiseks, unistavad nad siiski, et üritusest saab uus pikaaegne traditsioon.