Reklaam sulgub sekundi pärast

Spordimuuseumi uus näitus haarab külastaja kaasa võitluskunstide maailma 

— FOTO: Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum

Tänasest saab Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis külastada elamuslikku näitust „Haarete saal“, mis tutvustab võitluskunstide mitmekesisust ja nende alade ajaloolist tähtsust nii Eestis kui maailmas.

Näitusel ootab külastajaid mitmekülgne väljapanek erinevatest võitluskunstide tehnikatest, nende ajaloolisest pärandist ning mõjust ühiskonnale ja kultuurile.

Võitlusalade maailm kätkeb endas palju rohkemat kui vaid jõuproovi võitja selgitamiseks – see on ühtaegu nii kunst, teadus, filosoofia, meisterlikkus, sport kui ka religioon. Uuel näitusel saab õppida ja kogeda erinevaid võitluskunstide stiile ning uudistada nende aladega tegelevate sportlaste varustust ja auhindu. Lisaks põnevale väljapanekule ootavad külastajaid mitmed elamuslikud atraktsioonid, kus saab proovile panna oma osavuse, tasakaalu ja löögitugevuse.

Näitus „Haarete Saal" toob külastajatele võitluskunstide maailma lähemale kui kunagi varem, avades uksed nii algajatele kui ka kogenud praktikutele. „Eriti hea meel oli näituse loomisel saada kinnitust

artes martiales praktiseerijate endi sõnadele, et võitluskunst on tõesti rohkemat kui vaid füüsiline heitlus ning nendes peituvad algtõed ja põhimõtted leiavad kasutust ka sportlaste igapäevaelus," kirjeldas näituse üks loojatest ja spordimuuseumi kuraator Rait Männik. „Tartus asuva muuseumina toetame väga ka kultuuripealinn Tartu 2024 juhtmõtet „Ellujäämise kunstid" ning loodame, et võitluskunstides peituv kannab seda veelgi edasi," lisas Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi juhatuse liige Siim Randoja.

Näitus valmis koostöös erinevate Eestis tegutsevate spordialaliitude ja disainiagentuuriga Neway. Oma teadmisi ja oskusi toovad videoekraanide vahendusel huvilisteni mitmed oma ala spetsialistid ja suurkujud, teiste hulgas jagab meenutusi ka Jaak Salumets, legendaarne korvpallitreener ja ka Eesti meister karates aastal 1980. Väga põnev on näituse esemeline pool, kus saab muuhulgas näha Baruto auhinda profisumo suurturniirilt, Aleksei Budõlini MK-sarja kuldset võiduvööd ning oma trofeesid on vaatamiseks välja pannud Epp Mäe, Uku Jürjendal ja paljud teised edukad võitluskunstide sportlased. 

Näitus andis tõuke ka spordimuuseumi uue haridusprogrammi „Must vöö vaimses tervises" loomiseks, kus tuuakse esile vajadus ja võimalused vaimse tervise tugevuse arendamiseks spordis. Programm valmis koostöös organisatsiooniga Peaasi.ee.

Võitluskunstide näitust „Haarete saal” saab külastada Tartus Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis aadressil Rüütli 15 lahtiolekuaegadel K-P 10:00-18:00. Sissepääs muuseumipileti ja muuseumikaardiga.

Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum on Baltimaade suurim spordimuuseum Tartu peatänaval. Tegu on Euroopa ühe kaasaegsema spordimuuseumiga, kus saab panna end proovile erinevatel spordialadel ja seeläbi tutvuda Eesti spordi ajalooga. Lisaks on spordimuuseum nomineeritud 2024 Euroopa aasta muuseumiks.