Reklaam sulgub sekundi pärast

Sõudetreener Matti Killing peab 75 aasta juubelit

Killing “Kristjaniga” tänukõnet pidamas
Killing “Kristjaniga” tänukõnet pidamas — FOTO: EOK

Täna peab 75 aasta juubelit sõudekorüfee Matti Killing, kelle juhendamisel on teinud suuri tegusid muljetavaldav hulk sõudjaid.

2016. aasta lõpus eliittreeneri kutsetaseme saanud, praegu sõudjate järelkasvukoondiste peatreeneri ametis Killingu tuntuimad õpilased on Raul Arnemann, Harri Hiiesalu, Reet Palm, Kadri Palm, Paul Valliveere, Toomas Kasearu, Raivo Parts, Piret Jamnes, Arvi Peet, Toomas Ollesk, Marek Avamere, Kaspar Taimsoo, Kaur Kuslap, Allar Raja, Tõnu Endrekson, Andrei Jämsä, Alvar Räägel, Jaan Laos, Alo Kuslap, Rauno Talisoo, Roman Lutoškin, Priit Tasane jt.

Tema juhendamisel saavutas paarisaeru neljapaat koosseisus Raja, Endrekson, Jämsä ja Taimsoo Rio de Janeiro olümpiamängudel pronksmedali. Rohkem kui poolsada aastat oma elust sõudmisele pühendunud pärnakas on olnud paljude tiitlivõistluste medalisõitude taga.

Silmapaistvaid  tulemusi:

1992 Barcelona OM: Roman Lutoškin ja Priit Tasane 4. koht paarisaeru kahepaadil
2007 Alla 23-aastaste MM: noormeeste kaheksapaadi kuldmedal
2009 MM: Kaspar Taimsoo ja Allar Raja paarisaeru kahepaadi pronksmedal
2010 Londoni OM: paarisaeru neljapaadi 4. koht
2013 ja 2014 MM: paarisaeru neljapaadi 5. koht
2015 MM: paarisaeru neljapaadi pronksmedal
2016 Rio de Janeiro OM: paarisaeru neljapaadi pronksmedal
2017 MM: paarisaeru neljapaadi pronksmedal

2015. aastal pälvis Killingu juhendatud paarisaeru neljapaat Eesti spordi kõrgeima tunnustuse – Kristjani. Killing on ka avaldanud „Kehakultuuris“ ja „Eesti Sõudjas“ sõudmise teemalisi artikleid. Aastatel 1995-2014 töötas ta Pärnu spordiseltsis Kalev esimehena ning on pikalt tegutsenud ettevõtjana. Juubilar kuulus aastatel 2010–2013 Eesti spordiseltsi Kalev juhatusse ning on 2014. aastast sama organisatsiooni volikogu liige. Killing pälvis 2012. aastal riikliku spordipreemia, 2016. aastal omistati talle Pärnumaa kõrgeim autasu – vapimärk. Juubilar pälvis president Kersti Kaljulaidilt riigi 100 aasta juubeli eel Valgetähe III klassi ordeni.

Killing on olnud aktiivne kodanikuühiskonda panustaja. Paljuski tänu tema läbirääkimisoskustele ja kontaktidele hakati arendama Pärnu jõe äärset tervisespordirada, rahvakeeli Jaansoni rada. Ka on ta jõe vasakkaldal aastakümnete jooksul üles ehitanud Pärnu sõudekeskus Kalevit, kirjutab sõudeliit.ee.