Rattaorienteerumise Euroopa meistrivõistlused algavad 30. mail sprindidistantsiga

Lauri Malsroos, EM sprindi pronks 2023.
Lauri Malsroos, EM sprindi pronks 2023. — FOTO: Margus Hallik

Neljapäeval 30. mail Põhja-Poolas Ostródas algavatel rattaorienteerumise Euroopa meistrivõistlustel selgitatakse välja Euroopa meistrid nii täiskasvanute, juunioride (18-20a) kui noorte (kuni 17-aastased) võistlusklassides. Eesti koondis on Poolas 14-liikmeline: sportlasi asub võistlustulle 11 ja neid on toetamas kolm taustajõudude tiimi liiget.

Eesti koondise liider on 38-aastane Lauri Malsroos, kes on võitnud oma karjääri ajal 13 tiitlivõistluste medalit. 16 aastat tagasi, 2008. aastal samas kohas toimunud ala maailmameistrivõistlustel lõpetas Malsroos sprindidistantsi 10. kohal. Tol samal päeval ja distantsil võitis Tõnis Erm Eesti rattaorienteerumise ajaloo esimese tiitlivõistluste medali – pronksi.

Ka eelmine, 2023. aasta hooaeg oli eestlastele edukas – nii maailma- kui Euroopa meistrivõistlustel võitis Lauri Malsroos pronksmedali sprindis. Samuti näitasid meie U23 vanuseklassi kuuluvatest sportlastest mullu head arengut Sander Pritsik (EM-i 26. ja MM-i 22. koht) ja 2021. aasta juunioride MM-i hõbe Mari Linnus (parimad tulemused mullu: U23 MM-i tavaraja 5. ja MK-etapi 14. koht). Täiskasvanutest on stardis veel kauaaegsed koondislased Marek Karm ja Priit Poopuu ning uuematest tulijatest Mihkel Järve.

Meie juunioride koondise liidriks on Marii-Isabel Allikberg, kes hakkas alaga tõsisemalt tegelema alles mullu. Kuid omades väga tugevat rattaspordi tausta (näiteks lõpetas ta eelmisel aastal Audentese Spordigümnaasiumi Otepää filiaali jalgratturina) saavutas ta mullusel rattaorienteerumise juunioride MM-il Tšehhis lühirajal juba väga kõrge 10. koha. Lisaks temale on juunioride Euroopa MV-l stardis veel tänavu alles 18-aastaseks saav Sandra Arak ja noormeestest debütant Maarius Kotsulim.

Noorte Euroopa meistrivõistlustel on Eesti samuti esindatud, kus võistlustulle asuvad tänavu alles 15-aastaseks saanud Anett Liisa Parts tüdrukutest ja Aksel Markus Hallik poistest. Kui Anett Liisa on vaatamata oma väga noorele eale võistelnud juba väga edukalt mitu hooaega suusaorienteerumise noorte Euroopa meistrivõistlustel (olles võitnud seal kokku lausa neli medalit) ja mullu vaid 14-aastaselt ka rattaorienteerumise noorte EM-il Portugalis, siis Aksel Markus on sarnaselt Maariusele noorte tiitlivõistluste debütant.

Poolas, kus maastikud on üsna sarnased Eestile, on eestlased tiitlivõistlustel vägagi edukad olnud: 2014. aastal Bialystokis toimunud MM-võistlustel võitis Eesti meeskond (Lauri Malsroos, Margus Hallik ja Tõnis Erm) teatesõidus kuldmedalid ja viis aastat hiljem (2019) tuli Lauri Malsroos Wroclawis peetud EM-il teist korda Euroopa meistriks sprindis.

Tänavustele Euroopa meistrivõistlustele läheb Eesti koondis vastu mõõdukalt kõrgete ootustega, tegu on hooaja avafaasis esimeste suurte rahvusvaheliste võistlustega.