Rait Ratasepp: “Tähistaevas, öö, temperatuur 38kraadi, inimtühi, pimedus, soolased liivaväljad millel ei otsa ega äärt”

Rait Ratasepp
Rait Ratasepp — FOTO: Jakob Meier

Hea otsus oli päeval kogu sellest ilust, võlust ja erilisusest osa saada ja mällu talletada. Eestis kui taevast Suurt Vankrit otsida, siis on see kaugustes. Siin on see justkui silmakõrgusel ja selles pimeduses kohe eriti eriliselt välja joonestunud, kirjutab Rait Ratasepp oma Facebooki leheküljel.

“Rait Ratasepa väljakutse sai alguse Põhja-Ameerika madalaimas punktis 25. juuni 2023 kell 00.50. Bad Watersi kuumarekord küündib 57-le kraadini. Täna saadab Raitu esialgu kerge soe tuul kuid tuuled võivad päris kiirelt muutuda. Ööpimeduses kasutab Rait läbipaistvaid prille, vältimaks koiliblikate ja liivatolmu silma lendamist.”

“Saatetiimi autos sagin, spordijook, soolakapslid, toit, veepudelid, geelid-puuviljad karpidesse tükeldatud, et vajadusel saaks Rait hoo pealt haarata mugavalt ja end laadida.”

“20minutit joostud ja Rait uurib auto kõrval joostes läbi alla lastud aknaklaasi: mis teete seal?”

“Tiim muiates: magame, nagu normaalsed inimesed see kell teeks …tegelikult unistame kohvist.”

“Hoolsa ettevalmistuse tulemusena lisasime spordijoogid sügavkülma ja muidugi enamus neist on jääs kenasti aga koheselt kasutamiseks väga ei varunud, õnneks kõrbekuumuses autoaknad alla lastult need sulavad siiski nobedalt ja on kasutamiseks valmis.”

“30min jooksmise järel Raidu kehatemperatuur 38kraadi. Temperatuuri mõõtmiseks on Raidul pulsivööga kehale kinnitatud andur, mis on ühendatud Garmini kellaga ja joostes teab ta selle järgi ise siis kõige paremini mil moel keha jahutada on vaja.”

“50min jooksul esimene vastutulev auto.. milline privileeg ja privaatsus joosta üksi tähistaeva all. Kahe esimese tunni jooksul Rait on tarbinud Chimpanzee spordijooki, geele, Enerviti soolakapsleid ja Belvita küpsiseid. Tiimi rollid on jaotunud selliselt, et laseme meie põhilisel autojuhil Hennol puhata ja magab hetkel kõrvalistmel. Jakob varustab Raitu läbi auto akna kõigega, mis Rait soovib ja mida eile Walmartist varuda õnnestus, lisaks jäädvustab kogu olukorda kaameraga ja mina olen roolis, ning püüan olukorda kaardistada märksõnadega, et levisse pääsedes anda toetajatele ja kaasaelajatele ülevaade olukorrast. Raidu kehatemperatuur peale esimest tundi jooksmist 38,3.”

“Olles kolm tundi jooksnud, toimub särgi vahetus. Viilutatud apelsinid tundub kuum kaup. Üks roheline täht langes kell 4:42 – vau, see oli imeline! Tunnen kuidas uni hakkab võimust võtma ja silmad muutuvad raskeks..kui juba näen kuidas pimedas tumedad põõsad tunduvad liikuvate loomadena, siis on aeg keegi teine rooli lubada.”

“Kella 5 ajal rollide vahetus. Jakob võtab roolimise üle, mina püüan uinuda aga ega eriti ei õnnestu, sest tahaks ju ka päiksetõusu näha ja see ohutulede heli,autos sagin.. 30minutit siiski sain uinuda ja see päiksetõus on igat uneta minutit väärt. Kella kuueks on Rait jooksnud ja jõudnud üleval pool merepinda 3m.”

“Kell 7.20 väiksel varbal vill lõhkes… vahepeal om Rait tossud vahetanud teiste vastu, jalgu kuivatanud ja järgnes ca 7km pikkune sirge, lihtsalt keset kõrbe mägedega ümbritsetult pikk sirge. Kell 10.25 – jahutame Raitu Walmartist soetatud veepritsiga. Jahutust saavad eelkõige käed, mida katavad Odlo valged varrukad päikse eest ja samas jahe vesi aitab hoida käsi jahedamana..no vähemalt veidiks .
Jahutust ei vaja ainult Rait, vaid ka auto, mille seier liigub kuuma suunas, seega teeme vahepeal kiiremad otsad, samas väga kaugele ei lähe, sest ei saa Raitu ilma vee ja toiduvarudeta jätta.”

“11.30 Raidul tossude vahetus, enne seda oli üks lõputu tõus(20km)..mõned uued villid on varvastele tekkinud.”

“Kell 12.20 92km seljatatud, viimased 23km vaid tõus, mis on kehatemperatuuri sellises kuumuses viinud 39,3kraadini ja sellises temperatuuris oli kuumakambris toimetamine Raidu sõnul juba keeruline. Seega püüame keha jahutada ja temperatuuri allapoole saada”

“13miili enne Panama Springi sõitis Raidu kõrvale auto kui mees-naine ja nooruk. Küsiti: Rait, you need something? Muljetavaldav kas pole? Kohalikud on kursis, et üks mees seda challengit on hetkel läbimas. Veidi hiljem taas tunti huvi…Keset kõrbe üpris höreda liiklusega ja isegi kui tiimi auto teeservas peatub, siis võetakse hoog maha ja küsitakse pöidlaga viibates: all good? / ? Tundub, et ülekuumenemise ohu tõttu kehtib selline elementaarne viisakus ja pöördutakse, mitte ei sõideta ükskõikselt mööda.”

“Bad – vill väiksel varbal on suurem kui varvas ise. – ei kõla just kõige mugavamalt eksole.. joosta 38kraadises liivatantsulises kõrbes. Nõel, desovahend, villist vesi välja, jalg jääkülma vette, kuivatus, kuiv sokk jalga – toss muidugi ka ja edasi. Kell on siinse aja järgi 15:48 & üle poole on tehtud. Edasi on ees ootamas veel mõned pikad lõputuna näivad sirged. Tuul keerutab liiva üles mis muidugimõista maandub Raidu higise ja päiksekreemisele kehale – ilmselt üpris liivapaberi tunne on. Ettevaatust, järgnevad kaadrid võivad sisaldada materjale, mis kontorilauataga lugedes näksimist takistavad – teid on hoiatatud!”

“18.10 paariminutiline venitus, 130km seljataga – minna on veel omajagu. Kehatemperatuur 37, ilm on juba pisut inimlikumaks läinud.”

“Meil on öö, kell on 1.30 energia otsas – ilmselt korralik unevõlg ja temperatuuride kiire erinevus, Raidul on külm, tuli autosse sooja. Raidu sõnul on ta toiduga võlas, kuigi on järjest söönud, siis siinse kuumusega keha kulutab kordades rohkem ja suurim katsumus tundub hetkel olema energia tagasi söömine kehasse. Tarbis 3 geeli, taastusjook, veidi halvaad, rehüdriini pulbrijoogi… dolmeni ja ibuka ka. Näis kuidas siit see kõik jätkub. Loodame, et väike puhkus autos lubab ikka jätkata.”

Tekst otse rajalt: Kädy Maadväli