U19 naiskond lõpetas Klaipeda turniiri võiduga Bulgaaria üle

U19 naiskond
U19 naiskond — FOTO: Joonas Kuuskla/Eesti Käsipalliliit

EHF U19 Naiste Meistrivõistlused lõppesid Eesti koondisele võiduga Bulgaaria üle 32:29 (12:15), millega tagati kokkuvõttes seitsmes koht.

Turniiri viimane kohtumine algas Eesti koondisele edukalt, kui Diana Laossaare väravast ja Darja Belokurova hea tõrjetöö väravas andsid Eestile eduseisu 1:0. Sarnaselt eelmiste kohtumisega olid Eesti naised hädas tehniliste vigadega – valesöödud ja pallikaotused. Realiseerima pääsedes tabati sageli väravavaposti või väravavahti. Esimese poolajal keskpaigaks oli Eesti jäänud taas tagaajaja rolli. Seisult 5:8 sai Eesti naised aga uut hingamist ning kaotusseis vähenes Karina Kuuli viskest minimaalseks 9:10. Vahepeal oli Eesti koondis sunnitud tegema väravavahtide vahetuse kui Darja Belokurova vajas füsioterapeudi abi ning väravas võttis töö üle Valeria Sohhina, kes kohe tegi ka vajalikke tõrjeid. Inga Bušina poolt edukalt realiseeritud 7-meetri karistusviskest ning Laura Kärneri kiirrünnakust oli mängus viis minutit enne esimese poolaja lõppu viigiseis 12:12. Seejärel tabas Eesti koondist veel üks mängija kaotus kui viskel olles vastase reeeglitevastase kaitsetegevuse tulemusel (järgnes 2-minutiline mängust eemaldamine) vajas füsioterapeudi abi ka Inga Bušina. Poolajale mindi Eesti kaotuseisus 12:15.

Teise poolaja avavärav tuli Laura Kärneri kiirrünnakust ning Eesti kaotusseis vähenes kahele väravale (13:15). Inga Bušina naases teisel poolajal platsile ning realiseerids edukalt kaks määratud 7-meetri karistusviset, lisa tõi ka Karina Kuul ja kaotusseis vähenes minimaalseks 16:17. Koondist hoidis mängus taaskord ka Darja Belokurova tõrjed. Viigiseis 17:17 tuli mängu Diana Laossaare väravast, Gertu Jõhvikase väravast 18:18 ja Diana Laossaare väravast 19:19 ning ka Simona Koppel viigistas mängu 20:20. Inga Bušina edukas 7-meetri karistusvise hoidis viigisuunda 21:21 kuni mustrit murdis koondise kapten Gertu Jõhvikas, kelle väravast läks Eesti juhtima 22:21. Teist poolaega iseloomustas punkt-punktis mängimine kuni 45. minutil hakkas Eesti koondis domineerima ning suutis eduseisu hoida kuni lõpuni välja.

Peatreener Martin Noodla oli võidu Bulgaaria vastu rahul: “Vähemalt võidu saime kätte, millega on miinimum ülesanne täidetud. Tervikuna suvist tsüklit vaadates, siis osalesime Läti ja Leedu turniiridel. Kahjuks mõned mängijad loobusid koondise esindamisest, mõningaid vaevasid vigastused. Lõpp läks ka natuke keeruliseks, sest põhimõtteliselt olid kõik vasaksisemised mängijad rivist väljas. Suures plaanis vaadates, siis oma taset me välja ei mänginud. Tehniliste vigade kogus, mida suutsime teha, see on ebamõistlikult suur. Taktikaliselt vaadates, siis kõik oskused on meil olemas, kõik, mida saime enne mänge ära teha, selle me ka ära tegime. Seetõttu ei saa vaid tulemusi vaadata hinnangute andmisel. Vaadata tuleb mängijate individuaalseid oskusi, platsinägemist jne, siin on tõsiseid probleeme. Vaadates sööte, olukordade tajumist, need oskuseid jäävad meil mängudes nõrgaks, eriti kui mängukiirus ka peaks kasvama,” võttis peatreener Martin Noodla naiskonna tegevuse kokku.

Peatreenerile teeb head meelt, et naiskonnas on hea sisekliima, koos võideldi ja ollakse kokkuhoidvad igas olukorras: “Miinuspoolele läheb Marianna (Kireeva) tõsisem põlvevigastus. Positiivne on, et Darja (Belokurova) tegi eduka tagasituleku olles eelmise hooaja sisuliselt vahele jätnud vigastuse tõttu.  Tüdrukud võitlesid lõpuni, tegime häid asju ja oli ära kukkumisi. Edasine käik sõltub palju naistest endast, hetkel on gümnaasiumi lõpetajasd edasi liikumas, paljudel on oma isiklikes eludes muudatused, seega aeg näitab, kuidas Eesti naistekoondis jätkab oma tegevust.”

Võidumängus said väravad kirja: Inga Bušina 8, Laura Kärner 7, Karina Kuul 6, Gertu Jõhvikas 4, Diana Laossaar 3, Simona Koppel 3, Jennifer-Aleksandra Mednikova 1. Kohtumise parimaks mängijaks valiti Eesti koondisest Karina Kuul.

Eesti U19 naiskäsipallurid osalesid 10.-16. juulil 2023 Naiste U19 EHF Meistrivõistlustel, mis toimus kaheksa koondise osavõtul Leedus Klaipedas ning paralleelselt ka üheksa koondisega Pristinas Kosovos. U19 EHF Meistrivõistlustel Klaipedas osalejad olid jagatud kahte alagruppi, milles  A-alagrupis oli Hispaania, Fääri Saared, Türgi ja Bulgaaria ning B-alagrupis oli Sloveenia, Eesti, Leedu ja Bosnia & Hertsegoviina. Turniiri võitja selgub Hispaania ja Fääri saarte omavahelisest kohtumisest.

Eesti koondise resultatiivseimad mängijad turniiril olid Inga Bušina 17 väravaga, Elle-Liis Liivas 15 väravaga ja Laura Kärner 14 väravaga.

Eesti koondis kaotas on oma alagrupis Sloveeniale 17:29, Leedule 18:37 ja Bosnia & Hertzogoviinale 19:21. Samuti pidi Eesti koondis tunnistama vahegrupimängus Türgi paremust 15:37.

U19 naiste koondis EHF Meistrivõistlustel Klaipedas: Sofia Sittšenko, Diana Laossaar, Marianna Kireeva, Valeria Sohhina, Inga Bušina, Darja Belokurova (Reval-Sport), Elle-Liis Liivas, Gertu Jõhvikas, Johanna Kalgan, Hannah Mänd, Simona Koppel, Laura Kärner (HC Tabasalu), Jennifer Aleksandra Mednikova, Caroly Aruvel (SK Aruküla), Jenni Horn, Karina Kuul (SK Tapa/Tapa valla SK). Treener Martin Noodla, füsioterapeut Kert Kähari, delegatsiooni juht Mihkel Jürisson.