Balti liiga poolfinaalidesse pääsesid Viljandi ja Põlva Serviti

Viljandi ja Tapa mängijad
Iga hinna eest võidelnud Viljandi ja Tapa — FOTO: (Helin Potter/Baltic Handball League).

Balti liiga poolfinaalidesse pääsesid Viljandi ja Põlva Serviti.

Täna selginesid Eesti klubide tulevikud Balti liigas, sest maha peeti veerandfinaalide
korduskohtumised. Viljandis kohtusid omavahel Viljandi ja SK Tapa/N.R. Energy, Põlvas
võõrustaja Põlva Serviti ja Kaunase Granitas-Karys ning Arukülas Mistra ja Vilniuse VHC
Šviesa. Pärast 26:28 avakohtumise kaotust Tapale, lendasid Mulgimaal tõelised sädemed,
mis kulmineerusid leegiga, kui võitja välja selgitamiseks vajati lisaaega. Mäng kuulutati
lõppenuks skooriga 25:20 (12:9) Viljandile. Põlvas joonistus selge liider välja juba
avapoolajaga – Serviti võitis kohtumise seisuga 39:28 (22:11) ning liikus samuti viimase
nelja sekka. Avakohtumisel 11-ne väravaga alistatud Mistra näitas tänase kohtumisega kihvi,
kuid siiski pidi vastu võtma kaotuse resultaadiga 27:31 (15:14), mis sulges nende ees
poolfinaali uksed lõplikult.

Viljandi vajas Tapa murdmiseks lisaaega
Fännide toel lendasid mõlemad meeskonnad jõuliselt mängule peale, ent Viljandi kinnitas
kodusaalis kanda mõnevõrra kindlamalt. 10. minutil sooritas Mikk Varik terava kiirrünnaku,
mille tulemusena läks Viljandi 6:3 ette. 10 minutit hiljem oli Tapa suutnud juurde koguda vaid
ühe värava, Viljandi aga kolm. Tapa rabeles nii ründes kui kaitses ning rügas end
kuueväravalisest kaotusseisust kolmevärvalise peale. Esimese poolaja võitis Viljandi
seisuga 12:9. 41. mänguminutil tegi Mikk Varik skooriks 18:12. Selle peale Lääne-Viru
väravamasin käivitus – sõna võtsid teiste seas Marcus Rättel, Vahur Oolup ja Lauri Lande
ning Tapa jõudis kahe värava kaugusele viigist, seisuks 19:17 Viljandile. Tapa jäi aga oma
17. värava taha takerduma samal ajal kui Kristjan Koovit, Ott Varik ja Hendrik Koks
mulkidele väravalisa tõid. Sellega rääkis kahe kohtumise koondtulemus ühe punktiga Viljandi
kasuks, ent viimasel hetkel Kaspar Leesi realiseeritud seitsmemeetri karistusvise viis
meeskonnad lisaajale ehk karistusviseteni. Tapa eest viskas esimesena Lees, kes sel korral
eksis. Viljandi esimene viskaja oli Ott Varik, kes realiseeris oma viske, mis jäi vastuseta, sest
Tapa mängumehel Rail Agenil samuti ebaõnnestus pall Rasmus Otsa väravasse saata.
Järgmisena astus üles Kristo Voika, kes sai Viljandile veel ühe värava kirja. Lauri Lande ei
suutnud Tapa ebaõnneseeriat peatada ning Aleksander Pertelsoni realiseeritud vise viis
Viljandi edasi poolfinaali.
Normaalaeg lõppes skooriga 22:20, lisaaeg 25:20 Viljandi kasuks. Koondtulemuseks
kujunes 51:48. Resultatiivseim mulk oli Hendrik Koks viie väravaga, Tapa skooritegija rolli
kandis Vahur Oolup seitsme tabamusega.

“Mängu tulemusega saab rahul olla, mängu endaga päris mitte. 55 minutit tegelikult
mängisime rahuldavalt. Kaitse kohati toimis, rünnak oleks võinud parem olla, aga samas ega
Tapa ju ka tasuta väravaid meile ei anna. Väga südikalt võitlesid,” kommenteeris nelja
värava omanik Kristo Voika. Küsimusele, millised emotsioonid valdasid enne lisaajale
minekut, vastas Voika nõnda: “Isiklikult enne seitsmemeetri viskeid oli korralik torm enda
sees. Suutsin kõik variandid peas läbi mõelda, aga kui juba viskamiseks läks, siis oli viis
küünt pallis sees ja tuleb, mis tuleb! Olen neid elus juba mööda visanud, et lisapingeid
õnneks ei olnud.”

Serviti otsustas oma Balti liiga saatuse esimese poolajaga
Juba esimesest minutist alates hakkas pall lakkamatult Leedu klubi väravavõrku maanduma
ning viiendaks minutiks oli seis 5:0 võõrustaja Serviti kasuks. 15. minutil, kui Jürgen Rooba
taas palli väravasse lennutas, oli skooriks 13:4. Seitse minutit hiljem kompas Alfred Timmo
vastasmeeskonna piire, kui kasvatas vahemaa 12-ne värava peale, mis oli ühtlasi mängu suurim distants. Teisele poolajale mindi vastu seisuga 22:11. Põlva klubi võidukäik jätkus ka
teisel poolajal Rooba, Timmo ja Henri Sillaste eestvedamisel ning kohtumine võideti 39:28.
Kuna esimese matši võitis Serviti võõrsil seisuga 26:22 kujunes koondtulemuseks 65:50 ning
Serviti edenes poolfinaali.
Põlva resultatiivseima tiitlit jäid jagama Henri Sillaste ja Alfred Timmo, kes viskasid võrdselt
kaheksa väravat. Granitas-Karyse eest viskas enim väravaid Matas Jurkevičius, kelle arvele
kogunes 10 tabamust.
“Täna oli meeskond tasemel. Kaitses liikusime hästi ja blokk töötas. Ka rünnakul saime oma
joonised realiseeritud ja kiirrünnakud juurde, mille tulemuseks oli 20-ne minutiga 10-
punktine vahe. Ootasin tasavägist kohtumist aga sellise meeskonnatööga oli tulemus
vastupidine,” kiitis sooritust Rooba. “Eks enne Final Fouri peame oma füüsist hoidma ja suuri
muutusi hetkel ei näe.”

Mistra võitles, kuid jäi võiduta
Mistra läks kordusmängule vastu avakohtumise tulemiga 25:36, mis pani Eesti klubi küll
raskemasse olukorda, kuid Mistra võitlustlik hing säilis. 10. minutiks oli seis 5:2
külalismeeskonnale, kuid juba 15. minutiks oli Martin Neruti värav vähendanud kaotusseisu
ühe peale. Seejärel tegi Serhii Orlovskyi skoori tasa ning Marko Slastinovski viis Mistra
esmakordselt juhtima. Pärast seda valitses üks kahest olukorrast: kas viik või Mistra
üheväravaline eduseis. Sellele mängupildile soovis lõpu panna Rauno Kopli tabamus 24.
minutil, mis lasi Mistral nautida 13:11 paremust. Ent see oli üürike ja esimese poolaja võitis
Mistra siiski üheväravalise edumaaga 15:14. Teisel poolajal pani Orlovskyi taas aluse
kaheväravalisele edumaale, mille ta ise kasvatas ka kolme punkti peale, kuid see vajus taas
viigi ning siis suureneva kaotusseisu tasandile. Lõpptulemuseks sai 27:31 ja
koondtulemuseks formeerus 52:67 Mistra kahjuks.
Mistra väravad jaotusid üsnagi võrdselt: viie tabamuse peale jäid nii Martin Nerut, Rauno
Aus kui ka Rauno Kopli. Vastasvõistkonnast viskasid kuus väravat Tadas Rasakevičius ja
Valdas Drabavičius.
“Mänguga ei jäänud rahule. Liiga palju praaki oleme teinud ja ei realiseerinud oma võimalust
ja kaitses olid ka probleemid. Pole midagi teha – Balti liiga on meie jaoks kahjuks läbi,
muidugi lootsime jõuda Final Fouri, aga olime ise Šviesa vastu liiga pehmed. Ootame
järgmist hooaega, et näidata, et me oleme väärt mängima Final Fouris,” lausus Nerut.
Poolfinaalid leiavad aset 15. aprillil, kui kohtuvad Viljandi HC ja ZRHK TENAX Dobele ning
Põlva Serviti ja VHC Šviesa. Kohamängud toimuvad 16. aprillil.