Balti liiga finaalis kohtuvad vanad tuttavad Serviti ja Viljandi

Serviti pääses kodusaalis toimuval finaalturniiril kullaheitlusesse
Serviti pääses kodusaalis toimuval finaalturniiril kullaheitlusesse — FOTO: Taavi Nagel/Baltic Handball League

Sel nädalalõpul kroonitakse Põlva Mesikäpa Hallis uus Balti liiga võitja. Kulla nimel astuvad lahingusse tiitlikaitsja Viljandi HC, valitsev Eesti meister Põlva Serviti, Leedu meister Vilniuse Šviesa ja Läti meister ZRHK Dobele Tenax. Esimeses poolfinaalis läksid kokku Serviti ja Vilniuse klubi, kust väljus võitjana Serviti skooriga 36:35 (21:16). Teisest poolfinaalist, kus jõudu katsusid Viljandi HC ja Dobele Tenax, liikus edasi Viljandi võistkond skooriga 23:22 (12:9).

Võõrustaja Serviti tõusis oma ülesannete kõrgusele

Mäng algas äärmiselt tasavägiselt. Ühel hetkel oli võõrustajal raskusi väravasoone leidmisega, teisel momendil ei suutnud aga külalismeeskond Serviti kaitset lahti muukida. Kuuendal minutil haaras Põlva klubi edupositsiooni, kui Eston Varuski tõrjest Alfred Timmo kiirrünnaku ära realiseeris. Kaheväravalist edumaad sai Serviti nautida esmakordselt 12. minutil, kui Henri Sillaste taas palli väravasse saatis. Jürgen Rooba kasvatas saavutatud tuhina pealt vahemaa kolme peale. 15. mänguminutiks ehtisid tablood numbrid 10:7, rääkides Serviti kasuks. Paar minutit hiljem käristasid Arturs Meikšans ja Rooba vahemaa viie peale. Serviti oli peatamatus hoos. Esimene poolaeg lõppes Serviti jaoks eduseisult 21:16. Teisel poolajal startisid vastased erksamalt. Leedu klubi eest tabasid järjest Taurintas Markiavičius ja Laurynas Palevičius ning peagi oli vahemaa vaid kolmene. Pinged olid laes. Kuigi 36. minutil kasvatas Alfred Timmo kolmeväravalise vahemaa neljaväravaliseks, ei jäänud see püsima. Varsti oli Vilniuse võistkond kahe tabamuse kaugusel viigist. 42. minutiks oli Serviti usinalt tulekahju ära kustutanud puuriluku Varuski ja ründajate Timmo ja Sillaste toel. Seisuks oli 29:22. Ent Šviesa ronis uskumatult järele ja neli minutit enne lõppu oli seisuks pinev 35:33. Kaks minutit enne lõpusireeni jõudis Šviesa lausa ühe värava kaugusele. Võitja otsustas lõpuks tõrje, mille tegi Eston Varusk. Sellega liikus Serviti finaali lõppskooriga 36:35.

Serviti väravaküttideks osutusid kaheksa väravaga Jürgen Rooba ja Alfred Timmo, kes valiti ka meeskonna parimaks. Vastasvõistkonna resultatiivseim oli Šarūnas Ugianskis kuue väravaga.

“Vastane mängis juba esimese poolaja keskkohast rünnakul seitsme väljakumängijaga, võttes väravavahi välja. Alguses neil see ebaõnnestus, nad said päris palju – ma arvan, et neli või viis korda – suht tühja väravasse need pallid ja vahe veniski selliseks seitsmeseks, aga poolaja lõppedes läks viieseks ja lisaks saime kaheminutilise karistuse lõppu. Teise poolaja algus juba tegelikult roniski sinna kolme-nelja peale ära. Lõpus hakkasid jõuressursid läbi saama,” kommenteeris Serviti peatreener Kalmer Musting. “Meeskonnaga saab rahule jääda. Oldi hästi valmis ja väga hea võitlusvaimuga. Rünnakul olid omad liidrid Timmo, Varul, Sillaste ning Rooba ja Varusk mängis väravas ka muljetavaldavalt.”

Viljandi lülitas Läti meistri konkurentsist

Mesikäpas käivitus mõnevõrra hõlpsamini Viljandi võistkond, kes haaras härjal sarvist ja kindlustas kuuendal minutil kaheväravalise edumaa, kui Hendrik Koks seitsmemeetri karistusviske realiseeris. 11. minutil tabas väravavaht Artūrs Kuģis Läti klubi poolelt, tehes seisuks 6:5. Skoor püsis muutumatuna kuus minutit. Lunastajaks oli jällegi Koks. Selle aja jooksul nägi mäng punast kaarti Tenaxi Ņikita Pančenkole, nelja kaheminutilist eemaldamist ja viit nurjunut viset. 18. minutil oma mängu esimese värava visanud Mikk Varik viis mulgid kolmega ette. Kristjan Koovit suurendas vahemaa nelja punkti peale ja Mikk Varik koheselt viie peale, kuid Tenax võitles esimese poolaja lõpuvile eel kaotusseisu vaid kolmeväravaliseks. Esimese poolaja skooriks jäi 12:9. Madala tempoga mängupilt jätkus ka teisel poolajal. Kuigi Tenax suutis kaotuse kahe värava peale vähendada, oli see vaid viivuks – 38. minutil oli skooriks 15:10. Kaks minutit hiljem paisus vahemaa seitsmeväravaliseks vendade Ott ja Mikk Variku koostööviljana. Teise poolaja keskel paistis Tenaxi õnn pöörduvat, sest 18. mänguminutiks oli seisuks 18:15. 53. minutil pürgis Tenax juba kahe värava kaugusele, neli minutit hiljem ühe värava kaugusele, kui Egils Politers viske realiseeris. Nagu ka Serviti, võitis Viljandi ühe väravaga, kui lõppskooriks 23:22 kujunes.

Mulkide säravaim täht oli Hendrik Koks, kes viskas seitse väravat ja teenis võistkonna parima tiitli. Vastasvõistkonna resultatiivseim oli neli väravat visanud Oskars Arājs.

“Ega selles mõttes, et sellise halva mänguga võita on parem kui hea mänguga kaotada. Eks see meie eesmärk oli siit edasi minna homsesse finaali, sellega me saime päeva lõpuks hakkama. Tagantjärgi seal saab lahata igasuguseid asju, et mis juhtus ja kus, aga peamine on see, et me oleme homme finaalis,” sõnas Viljandi HC peatreener Marko Koks. “Rasmus [Ots – toim] aitas meid päris palju seal väravas ja sellistel otsustavatel hetkedel – terve mängu tegelikult – Hendrik [Koks – toim] seal rünnaku poole peal vedas meid. Meeskondlikku kaitset tegelikult kiidaks, et kui üldse mitte kedagi esile tuua. 22 väravat terve mängu peale on väga-väga hea tulemus.”

Seega edenesid finaali Põlva Serviti ja Viljandi HC, kes kohtuvad homme 15:30. Kolmanda koha eest võitlevad Vilniuse Šviesa ja ZRHK Tenax Dobele kell 13:00.