EMi üliraskel lühirajal olid eestlaste parimad Evely Kaasiku ja Lauri Sild

Evely Kaasiku
Evely Kaasiku — FOTO: IOF / Kristina Lindgren

Budapestist sadakond kilomeetrit läänes asuva Mór’i linna lähedal, Vértesi mägedes, joosti tänavuste orienteerumise Euroopa meistrivõistluste esimene finaalvõistlus – lühirada. Reedesel kvalifikatsioonivõistlusel sõeluti 156 mehe ja 117 naise seast välja 60 parimat, kes said õiguse startida laupäevases finaalis. Kümnest eestlasest jõudsid finaali kolm – naistest Evely Kaasiku ning meestest vennad Timo ja Lauri Sild.

Finaaljooksu rajad kulgesid valdavalt väga järskudel ja kivistel mäenõlvadel, kus kõrguste vahed ulatusid 150 meetrini.  Rajameistrid olid planeerinud naistele raja, millel pikkust 4,5 km ja tõusumeetreid 340, meeste raja vastavad näitajad olid  5,1 km ja 390 m. Järsud nõlvad olid tihedalt täis erinevas suuruses kaljuastanguid ja kive ning suurem osa kontrollpunkte asusidki keerulises kaljude rägastikus. Lisaks liikumiseks rasketele järskudele nõlvadele tegi võistlemise väga raskeks ka 35-kraadine kuumus. Rajameistrite poolt eeldatud võiduajad – 36 minutit naistele ja 35 minutit meestele jäid tegelikkusest harvanähtavalt kaugele. Naiste kulla võitis tiitlikaitsja Simona Aebersold Šveitsist ajaga 40.51 ning meeste kulla üllataja Eirik Langedal Breivik Norrast ajaga 42.34,

Simona Aebersold läbis raja ühena väga vähestest suuremate vigadeta ja haaras juhtohjad enda kätte kohe raja alguses. Finišis oli tema edu hõbeda võitnud kaasmaalase Natalia Gemperle ees 2.19 ning pronksi teeninud Andrine Benjaminseni ees 3.17. Suurfavoriidiks olnud maailma esinumber, rootslanna Tove Alexandersson tegi juba raja kolmandal etapil enam kui 3-minutilise vea ja oli selles punktis alles 47. kohal, kuid suutis finišiks tõusta neljandaks, medalist jäi tal siiski puudu pisut üle minuti.

Kaks aastat tagasi kodusel Lääne-Virumaal sellel distantsil hõbemedali võitnud Evely Kaasiku alustas pisut ebakindlalt ja kaotas pisut aega paari teevalikuga, kuid suutis terve raja vältel vältida suuri vigu ja lõpetas 17. kohaga, kaotades võitjale 8.33.

Meeste seas langes favoriite vigade ohvriks nagu loogu. 60 startijast tervel 15 tulemust kirja ei saanudki, sest paljud tugevad sportlased katkestasid võistlemise pärast ebaõnnestunud algust, sest eelistasid jätta rohkem jõuvarusid juba homme joostavale pikale ja veelgi raskemale tavarajale. Euroopa meistriks tulnud 25-aastane norralane Eirik Langedal Breivik, kelle senine pari koht MK-etapil oli 10., suutis vigu vältida ja otsustas võistluse enda kasuks veatult läbitud kolmanda kontrollpunktiga vahetult enne raja lõppu, kus eksisid teda veel ainsatena tervelt minuti jagu edestanud kaasmaalane Kasper Harlem Fosser ja tiitlikaitsja, rootslane Albin Ridefelt. Finišis kaotas Fosser uuele Euroopa meistrile 24 sekundit ning Ridefelt 1.05.

Lauri Sild lõpetas 32. kohal (+8.39) ning Timo Sild oli 35. (+9.34). Mõlema jaoks algas võistlus ebaõnnestunult – juba esimese punktiga kaotasid nad vastavalt 2 ja 1 minutit parimatele. Edasi liikus Lauri Sild tõusvas joones, parandades oma kohta 58. positsioonilt 32-ks. Timo Sild tegi rajal veel kaks suuremat viga ja see ei lubanud esimese kontrollpunkti 46. kohast tõusta kõrgemale kohale kui 35.