Reklaam sulgub sekundi pärast

Eesti paatkondi saatis OMi kvalifikatsiooniregatil avaringis edu

Eesti meeskond avasõidus
Eesti meeskond avasõidus — FOTO: Detlev Seyb

Täna algas üle ilma tunnustatud Šveitsi sõudekeskuses Rotseel Pariisi olümpiamängude kvalifikatsiooniregatt, kus läbi tiheda valiksõela püüab olümpiapiletit kaks Eesti paatkonda.

Eesti spordi üheks keskseks teemaks on aastaid olnud paarisaerulise neljapaadi käekäik, ja nüüdki peavad mehed tõestama, kas nad suudavad mõne kuu pärast algavatel olümpiamängudel stardirivis olla. Kuna eelmise aasta MMilt pääset lunastada ei õnnestunud, saab valikregatilt viimased piletid vaid kaks tiimi.

Mikhail Kushteyn (Narva SK Energia), Allar Raja (Pärnu SK Kalev), Tõnu Endrekson (Pärnu SK) ja Johann Poolak (Pärnu SK Kalev) on Veikko Sinisalo juhendamisel näinud kõvasti vaeva, et olla järgmistel päevadel sellises vormis, et olümpiaveel võistelda.

Täna toimunud avasõit näitas, et mehed on tõusnud heasse vormi ja kõik, kes tahavad Pariisi saada, peavad Eesti nelikuga arvestama. Ehkki teise eelsõidu võitis 5.48,92ga Austraalia, lõpetas tõusvas joones liikunud Eesti 5.49,7ga teisena, tagades täpselt vajamineva, et otse finaali jõuda. Vahesõitu, kus jagatakse ülejäänud kaks finaalikohta, langesid Prantsusmaa (5.51,69), Hiina (5.56,96) ja Hispaania (6.28,19).

Esimesest eelsõidust pääsesid otse edasi Norra (5.48,68) ja USA (5.50,99), vahesõitu lähevad end uuesti tõestama Ukraina (5.57,28), Uus-Meremaa (5.58,68) ja Tšehhi (6.00,01).

Koondise peatreener Sinisalo jäi hoolealuste etteastega rahule.

„Poisid näitasid end igati heast küljest: sõit oli karm ja nad tulid sellest auga välja,“ rõõmustas juhendaja, kelle sõnutsi pakkus võistlus mõne üllatusegi.

„Arvasin enne sõitu, et Hiina on märksa teravam, seevastu Norra suutis tugeva esitlusega üllatada.“

Eesti tiimi staažikaim liige, juunis 45 aasta sünnipäeva pidav Endreksongi pidas sõitu kordaläinuks.

„Oli täitsa asjalik, ehkki enne poolele distantsile jõudmist oli minu hinnangul tunda, et kippusime liiga kiirelt tõmbesse minnes paati kinni jooksutama,“ tõdes kahekordne olümpiamedalist. Siiski saadi spordilegendi sõnutsi tehnika kiirelt klappima, mis aitas sõidu uuesti kontrolli alla saada.

Sõudja arvates on peale EMi tehtud töö vilja kandnud, sest stardid on nüüd jõulisemad. „Sellega ei saa muidugi üle pingutada, sest väsimus on kergem tekkima ja sealt võivad alguse saada eksimused,“ arvas Endrekson.

Nüüd saavad kvarteti liikmed päeva taastuda, et seejärel teisipäeval, Eesti aja järgi kell 13.31 tulla tähtsaimasse starti – finaali –, kus selgub, kas taas on olümpiale asja.

Uku Siim Timmusk näitab end ühepaadil

Sõudeliidu juhatus otsustas valikregatile neljase varumehena saata tallinlase Uku Siim Timmuski, kes saab ühtlasi võimaluse kaasa lüüa ühepaadil. Eesti noormehel on koguni 30 konkurenti, kellest kamba peale pääseb Pariisi üksnes kaks esimest. Täna olid kavas eel- ja vahesõidud eesmärgiga selgitada välja 24 veerandfinalisti.

Kolmandas sõidus startinud Timmusk võib avasõiduga igati rahule jääda, sest tagas 7.15,45ga täpselt vajamineva neljanda kohaga otse edasipääsu. Sõidu võitis 7.04,80ga ungarlane Bendeguz Petervari-Molnar, kellele järgnesid sloveen Isak Ivan Zvegelj (7.07,28) ja Hiina sõudja Wei Han (7.09,35). Timmuskist jäid tahapoole Slovakkia (7.24,21) ja Liibüa (7.41,35) atleedid.

Veerandfinaalid, kus asutakse poolfinaliste selgitama,  on kavas homme hommikul Eesti aja järgi alates kella 10-st.

Jõuprooviga seotud terviklik info on leitav siin.