Reklaam sulgub sekundi pärast

Oskar Männamets: Suutsime 2023. aastal kohaneda ja näidata väga head kiirust

Oskar Männamets annab Rally Estonia stardis intervjuud Kristjan Goldile.
Oskar Männamets annab Rally Estonia stardis intervjuud Kristjan Goldile. — FOTO: Pille Russi

2022. aastal tegi autoralli Terminal Oil Eesti meistrivõistlustel debüüdi toona 15aastane Oskar Männamets. Kui debüüthooaeg kujunes kogemuste omandamiseks, siis möödunud aastal tegi noormees puhta töö juba nii kodus, kui ka piiri taga.

Koos kaardilugeja Holger Enokiga võideti 2023. aastal kokku neli meistritiitlit: lisaks noorteralli J16 vanuseklassile veel autoralli Eesti meistrivõistlused klassis EMV8, Läti meistrivõistlused klassis LRC7 ja Balti mere meistrivõistlused klassis 6.

Sinu rallisõitja karjäär sai alguse 2021. aastal Lätis. Kuidas jõudsid autorallini?

Ühel päeval oli mul vaja otsustada, kuidas jätkata oma karjääri mootorispordis. Otsustasin, et võiks proovida autorallit.

Esimesest rallist alates on sinu kõrval istunud Holger Enok. Kuidas koostöö alguse sai?

Mu isa tundis Holgerit juba enne ja Holger oli sõitnud ka varem autorallit. Tänu sellele tegime niisuguse otsuse.

Kui 2021 võistlesid Ford Fiestaga, siis sealt edasi Citroën C2 R2 võistlusautoga. Räägi palun natukene sellest valikust.

Vaja oli edasi areneda ja sõita Eesti meistrivõistlusi. Citroën C2 R2 oli sellel ajal karjääri jätkamiseks parim valik.

Kui vaadata sinu 2022. aasta hooaja tulemusi, siis selle kohta vist võib suures osas öelda, et õppimise ja kogemuste saamise aasta?

Jah, nii võib öelda küll. Palju katkestamisi oli oma vigade ja valedele otsuste tõttu. Siis me veel ei tundud oma autot ka kõige paremini ning ei osanud seetõttu ennetada paljusid rikkeid, mis jätsid tavaliselt meid raja äärde.

2023. aasta kiirus üllatas positiivselt paljusid. Kas ka sind?

Eks aasta 2023 üllatas mind palju, sest me suutsime kohaneda iga tingimusega ja ka näidata väga head kiirust.

Võitsid 2023. aastal kuuest Eesti meistrivõistluste EMV8 klassi etapist viis ja ka enda esimese Eesti meistritiitli. Mis tundeid selline edu tekitas etappidel ja hooaja kokkuvõttes?

Tunne oli suurepärane ja vaatamata sellele, et hooaeg oli raske ning takistusi täis, ikkagi suutsime saavutada selle, mida tahtsime ja lootsime.

Kui vaatad tagasi hooajale, siis milline oli etapp, millega jäid algusest lõpuni rahule ja milline oleks see, kus sooviks teha vigade paranduse?

Rally Estonial oleks võinud näidata paremat kiirust ning vähem vigu teha. Otseselt ei jäänud eriti rahule ühegi ralliga peale talverallide.

Kuidas valmistud rallideks? Kas vaatad videoid, teed legenditrenni?

Enne rallit vaatan tavaliselt eelmise aasta videoid, mis kattuvad selle aasta katsetega. Legenditrenni teen harva aga seda tuleks kindlasti rohkem teha.

Oled kahel hooajal saanud osaleda ka WRC Rally Estonial. Kuidas on nii noorel sõitjal võistelda samadel katsetel, kus äsja sõitnud ka maailma parimad eesotsas Ott Tänakuga ja jalutada hoolduspargis, kus suured tehasemeeskonnad? Kas see motiveerib ka ise veel paremaks saama?

Minu võidusõidukarjääri eesmärk ongi jõuda nende meeste tasemele ning sõita autoralli tehasemeeskonnas.

On sul rallis eeskujusid?

Ei ole.

Sa oled alles 17aastane. Millised on sinu eesmärgid autorallis?

Teha kaasa võimalikult paljudel rallidel, koguda võimalikult palju kogemusi ning õppida oma vigadest.

Millised on sinu 2024. aasta plaanid?

Sõita edasi Citroën C2 R2 MAX-iga ja teha kaasa nii paljudel etappidel, kui võimalik.

Vahendas, autosport.ee