Tanel Leok sai Läti MM-etapil 16. koha, Meico Vettik oli EMX250 klassis kaheksas

Tanel Leok
Tanel Leok — FOTO: Riho Vaikmäe - MX Mania

Motokrossi maailmameistrivõistluste kaheksas etapp toimus sel nädalavahetusel Lätis Kegumsi krossirajal. MXGP klassis naases üheks etapiks sarja Tanel Leok, kes parima eestlasena 16. koha teenis. EMX250 klassis tuli Meico Vettik kaheksandaks, kirjutab msport.ee.

Pühapäevane võistluspäev algas Kegumsis EMX125 klassi teise sõiduga. Kahjuks läks see kohutavalt kõigi kolme meie sõitja jaoks. Esimesena tabas ebaõnn Sebastian Leokit (Husqvarna), kes stardis kukkus ja päris viimaseks jäi. Richard Paat (KTM) ja Romeo Pikand (GASGAS) tegid keskpärased stardid. Parimana läks avaringile Paat, kes oli 18. kohal. Kahjuks sarnaselt eilsele oli meie suurim lootus liimist täielikult lahti ja avaringist alates tulid sisse sõiduvead ja sõit paistis tujutu. Paat kukkus kiirelt punktikohalt välja ja sõidu jooksul ta veel ka kukkus mitu korda ning finishisse jõudis Richard 32. kohal. Ta oli ühtlasi ainus eestlane, kes üldse finishisse jõudis. Punktikoha eest heidelnud Pikand kukkus nii õnnetult, et vigastas jalga ja tal tuli sõit katkestada. Stardis kukkunud Leok tegi rajal kõvasti tööd ja lähenes edukalt punktikohale, kuid tema sõidu lõpetas mootorratta tehnilike rike, ratas lihtsalt ei töötanud enam. Lätlaste peomeeleolu rikkus prantslane Mathys Valin (GASGAS), kes Janis Martins Reisulise (Läti, Yamaha) ees teise sõidu võitis ning sellega ka etapivõidu lätlaselt röövis. Kolmandana tuli finishisse sakslane Maximillian Werner (Fantic).

Etapi kokkuvõttes teenis meie sõitjatest ainsana punkte Sebastian Leok. Nelja punktiga sai ta etapi kokkuvõttes 20. koha. Paat sai kirja 34. koha ja Pikand 38. koha. Etapivõidu teenis 47 punktiga Valin, samade punktidega jäi teiseks Reisulis. Kolmas oli 38 punktiga Werner. Sarja kokkuvõttes on Paat 12 punktiga 26. kohal ja Leok 4 punktiga 42. kohal. Liider on 219 punktiga Reisulis, teisel kohal on 205 punktiga Valin ja kolmandal kohal 173 punktiga Werner.

Järgmisena tulid rajale oma teiseks sõiduks EMX250 klassi sõitjad ja meie suurimaks lootuseks seal oli Meico Vettik (TM). Vettik suutiski võrreldes eilsega tunduvalt parema stardi teha ning avaringile läks ta 11. kohal. Sarnaselt eilsele võttis ta esimesel ringil kohe taas riske ja avaringi lõpuks tõusis Vettik juba kaheksandaks ja ring hiljem juba seitsmendaks. Järgmisetel ringidel said meie mehest mööda sarjas neljandat kohta hoidev Ferruccio Zanchi (Itaalia, KTM) ja sarja üldliider Andrea Bonacorsi (Itaalia, Yamaha). Üheksandale kohale langenud Vettik kaotas sõidu keskel mõneks ajaks sõidurütmi ja tagant hakkasid sõitjad teda kkinni püüdma. Õnneks ta kosus ja sõidu lõpus suutis Vettik hoopis ise Valerio Lata (Itaalia, KTM) kinni püüda ja kaks kurvi enne sõidu lõppu ka temast mööduda. Sarnaselt eilsele avasõidule tuli Vettik finishisse kaheksandana. Oma parima sõidu tegi sarjas tegi Kaarel Tilk (Husqvarna), kes stardi järel kohe top 20 sisse sai ning sõidu jooksul sealt parimal hetkel 15. kohale tõusis. Sõidu lõpus Kaarel väsis ja andis mõned kohad ära ja finishisse jõudis ta 17. kohal. Pikka aega püsis punktikohal ka Joosep Pärn (GASGAS), kuid sõidu keskel sõitis ta konkurendiga kokku ja katkestas seejärel sõidu. Martin Michelis (KTM) lõpetas sõidu 23. kohal ja Mikk Martin Lõhmus 32. kohal. Esikoha teenis Kay Karssemakers (Holland, Husqvarna), teine oli Ivano Van Erp (Holland, Yamaha) ja kolmas Marc Antoine Rossi (Prantsusmaa, KTM).

Etapi kokkuvõttes tuli Vettik 27 punktiga kaheksandale kohale ja Kaarel Tilk 4 punktiga kahekümnendaks. Michelis sai 25. koha, Lõhmus 34. koha ja Pärn 38. koha. Esikoha teenis 47 punktiga Van Erp, teine oli 45 punktiga Karssemakers ja kolmas 38 punktiga Bonacorsi. Sarja kokkuvõttes tõusis Vettik 91 punktiga kümnendale kohale. Michelis on 6 punktiga 29. kohal ja Tilk 4 punktiga 35. kohal. Liider on 220 punktiga Bonacorsi, teisel kohal on 190 punktiga Karssemakers ja kolmandal kohal 156 punktiga Rossi.

MXGP klassi avasõidus tegi meie meestest parima stardi Hardi Roosiorg (Honda), kes eilse kvalifikatsioonisõidu kõhuviiruse pärast vahele jättis. Roosiorg võttis stardi järel sisse 19. koha, kuid esimeste ringidega langes ta 21. kohale. Sõidu edenedes suutis Hardi oma positsiooni taas parandada ja finishisse jõudis ta parima eestlasena 18. kohal. Punktikohale tõusid lõpuks ka Tanel Leok (Husqvarna) ja Andero Lusbo (GASGAS). Leok jõudis finishisse 19. kohal ja Lusbo 20. kohal. Stardi järel asus sõitu juhtima Jorge Prado (GASGAS) ja teise koha võttis sisse Jeffrey Herlings (KTM). Kahekesi läksid nad koheselt teistel eest ära ja võitja jäi nende kahe otsustada. Sõidu keskel Herlings kukkus ning jäi 7 sekundiga liidrist maha ja Prado sai kergemalt hingata. Herlings polnud aga alla andnud ja sõidu teises poole sõitis ta vahe kinni ning suutis koheselt Pradost ka mööduda ja võttis lõpuks kindla esikoha. Prado lõpetas sõidu teisena ja Ruben Fernandez (Honda) kolmandana.

Teiseks võistlussõiduks oli rada kõvastu muutunud, kuna vahepeal sadas kõvasti vihma. Rasked olud on alati hästi sobinud just Leokile. Stardipuu kukkumist tabaski Leok väga hästi ja stardisirgel oli ta esimeste seas. Kahjuks avakurvis läks kitsaks ja Leok sõitis konkurendiga kokku ning kukkus ja langes viimasele kohale. Paari ringiga tõusis Leok kaheksateistkümnendale kohale, olles sel hetkel meie meestest juba parimal positsioonil. Tagant tulles oli ta kõvasti pori saanud ning üsna kiirelt tuli Tanelil prillid eest visata. See ta kiirust ei mõjutanud ja poolel sõidumaal tõusis Leok juba kolmeteistkümnendaks. Seda positsiooni hoidiski ta sõidu lõpuni. Väga head sõidud tegid ka Roosiorg ja Lusbo. Esimestel ringidel viimaste seas olnud Roosiorg tõusis lõpuks 15. kohale ning Lusbo tuli finishisse 17. kohal. Sõidu alguse kolmandalt kohalt tõusis võtjaks lõpuks Herlings, teisena lõpetas sõidu Febvre ja kolmandana Prado.

Etapi kokkuvõttes tuli Leok 10 punktiga 16. kohale, Roosiorg sai 9 punktiga 18. koha ja Lusbo 5 punktiga 22. koha. Etapivõidu teenis 50 punktiga Herlings, teise koha sai 42 punktiga Prado ja kolmanda koha 37 punktiga Febvre. Üldarvestuses jätkab liidrina Prado, Herlings kaotab talle nüüd 15 punktiga. Roosiorg tõusis 23 punktiga 23. kohale.