Reklaam sulgub sekundi pärast

Eesti aasta auto 2024 on Peugeot 408

Eesti aasta auto on Peugeot 408
Eesti aasta auto on Peugeot 408 — FOTO: Pille Russi

Eesti mainekaim autoauhind – Eesti aasta auto – kuulub kolmandat korda Peugeot´le, kui pingelisest punktilugemisest väljus suurima punktisummaga Peugeot 408.

66 punkti kogunud Peugeot´le pakkusid enim konkurentsi Hyundai Kona ja Mercedes-Benz E-klass, kes kogusid vastavalt 61 ja 60 punkti. Pikka aega püsis konkurentsis ka Toyota Prius, kelle 57 punktist piisas lõpuks neljandaks kohaks. Edasi olid vahed juba suuremad – Hyundai Ioniq 6 oli 48 punktiga viies ning pingerea lõpetasid 31 punkti kogunud Honda CR-V ning 25 punktiga piirdunud Volkswagen ID.Buzz.

„Kui 2021. aastal Porsche Taycan esimese elektriautona Eesti aasta auto tiitli võitis ning aasta hiljem Hyundai Ioniq 5 Taycani edu kordas, tundus juba, et viimase mitte-elektriautost Eesti aasta autona jääbki ajalukku 2020. aasta võitja Mazda 3,“ rääkis žürii esimees Tõnu Ojala. „Automaailm on aga praegu meeldivalt mitmekesine ja viimasel kahel aastal on esikohad läinud hoopis hübriidautodele – mullu võidutses Honda Civic ja seekord Peugeot 408.“

Peugeot´ jaoks on tegemist kolmanda esikohaga Eesti aasta auto konkursil. 2001. aastal võitis Peugeot 206 üldse esimese Eesti aasta auto tiitli, 2012. aastal kordas seda saavutust Peugeot 508 (kusjuures ka siis oli teisel kohal Hyundai – tollal i40).

Eesti aasta auto valib autoajakirjanikest koosnev žürii. Tänavu olid autoteemat kajastavatest väljaannetest esindatud Autoleht, Whatcar, Tehnikamaailm, Äripäev, Eesti Naine, Accelerista, auto24 ja Geenius. Nimeliselt jagasid sel aastal hindeid Indrek Jakobson, Tõnu Korrol, Tõnu Ojala, Elmar Ots, Margus Pipar, Veli Rajasaar, Karl-Eduard Salumäe, Kaspar Sepp, Kristjan Sooper, Esta Tatrik, Tarmo Tähepõld ning Laas Valkonen.

Teist aastat järjest valisid oma lemmiku ka autospordi Eesti meistrid. Võitis Mercedes-Benz E-klass, teise koha sai Hyundai Ioniq 6 ja kolmanda Peugeot 408.

Iga-aastase autokonkursi esmasesse valikusse kuuluvad viimase 12 kuu jooksul Eestisse jõudnud uudismudelid, millest selgub enim hääli saanud finalistide kuuik (tänavu erandlikult seitsmik – kuna kaks autot said I ringis sama palju hääli ja selgust ei toonud ka lisahääletus).

Eesti aasta auto konkursi käivitas ligi veerand sajandit tagasi ajakiri Tehnikamaailm, alates eelmisest aastast toimub konkurss Eesti Autospordi Liidu (EAL) egiidi all. Aasta auto kuulutati välja EAL-i galal 13. jaanuari Eesti Rahva Muuseumis.

Eesti aasta auto 2024

1. Peugeot 408      66

2. Hyundai Kona   61

3. Mercedes-Benz E-klass  60

4. Toyota Prius      57

5. Hyundai Ioniq 6 48

6. Honda CR-V       31

7. Volkswagen ID.Buzz       25