Lublinis peetud võitluslikus mängus Poola koondisele alistunud Eesti rahvusmeeskond vajab 2023. aasta maailmameistrivõistluste valikturniiri teisele etapile saamiseks võitu Saksamaa või Iisraeli üle.

Eesti korvpallurid võisid D-alagrupist järgmisele etapile pääsemise võimaluse säilitamiseks kaotada kuni kolme punktiga, sest kolm päeva tagasi said Jukka Toijala hoolealused Saku Suurhallis neljapunktilise võidu 75:71. Poolakate lõpusekundite rünnak päädis möödaviskega ja väljakuperemeeste võidutulemus 70:68 jättis eestlastele šansi jõuda vahegrupiturniirile.

Saksamaa alistas kodusaalis Iisraeli 84:80 ja juhib D-alagruppi kolme võidu ja ühe kaotusega. Iisraelil ja Eestil on kaks võitu ja kaks kaotust, Poolal üks võit ja kaks kaotust.

Eesti rahvusmeeskond tagab vähemalt kolmanda koha, kui saab kahest järelejäänud matšist ühe võidu. 30. juunil võõrustab sinimustvalgete esindustosin Saksamaad ja 3. juulil sõidetakse külla Iisraeli korvpalluritele.

Väga hästi kohtumiseks häälestunud eestlased asusid pärast Martin Dorbeku kolmepunktiviset juhtima 15:5. Maik-Kalev Kotsari rünnaku takistaja tegi vea ja 211 cm pikkune keskmängija tabas vabavisked. 17:5 jäi külaliste suurimaks eduks.

Teisel veerandajal oli korvirõngas eestlaste visete ajal mõnda aega kaane all. Kaare taga kahel korral vabaks jäänud Jarosław Zuskowski tabas mõlemad visked ja tema lähivise kahandas mahajäämuse neljale punktile. Peagi oli vahe vaid punkt.

Hoo võttis üles avamängus 22 punkti toonud Janari Jõesaar, kelle kõik avapoolaja visked olid täpsed. 198 cm pikkune ääremängija tabas kaks kahe-, kaks kolme- ja kaks vabaviset. Rõõmustas ka Siim-Sander Vene esimene kolmepunktivise kahes omavahelises mängus.

Toijala usaldas avamänguga võrreldes rohkem 19-aastast Joonas Riismaad, kes avas kaugviskega oma skoori rahvusmeeskonnas. Kuuepunktine edu püsis.

Kolmandal veerandajal jõudsid võõrustajad kahe punkti kaugusele. Toijala meeskonna võitluslik kaitse sundis aga neid eksima nii visetel kui ka söötudel. Poola tabamus perioodi lõpus tõi eestlaste poolt vaadatuna tabloole 56:55. Pallikaotusi olid poolakad teinud juba 19. Lauavõitluses jäi Eesti alla – 14 lauapalli vastaste 21 vastu.

MÕLEMAD MEESKONNAD VÕITLESID 40 MINUTIT

Viimase veerandaja hakul viis Zuskowski poolakad esimest korda juhtima 57:56. Tasavägises heitluses tehti korda mööda sööduvigu ja eksiti visetel. Kaitses rassiti suure südamega. Kui mängida jäi seitse minutit, tõi Toijala väljakule põhiviisiku. Dominik Olejniczaki lähivise suurendas edu viiele punktile.

Siis haaras ohjad Kotsar, kes blokeeris vastase lauavõitluses ja teenis õiguse vabavisetele. Mõlemad sooritused olid täpsed. Otsajoonele põrgatanud Märt Rosenthal söötis tsentrile, kes sopsas korvi alt.

24-sekundilise rünnakuaja lõpuni jäid viimased sekundid, kui Kotsar saatis palli kolmesejoone tagant lauapõrkega korvi. “Ma ei tea, kui palju lubatakse tal koduklubis Hamburg Towersis kaugelt visata, aga rünnakuaeg oli lõppemas ja ta pidi viskama,” ütles Toijala.

Peagi tabas keskmängija ka teise kaugviske – Eesti juhtis 68:66. Väsimust ilmutasid kõik väljakulolijad, ikka jaksas Kotsar lauavõitluses õige koha valida. Siis võttis ta mängujuht Jakub Schenkilt palli ära!

Neljanda perioodi lauavõitlust valitsesid eestlased 13 – 8. “Saime mitu olulist lauapalli, mis andsid veel võimaluse rünnata,” sõnas Toijala.

Viimased neli punkti tõi Sokołowski, kes on Mikk Jurkatamme kaaslane Treviso meeskonnas. Kotsar kogus 12 lõpuveerandaja punktist 10.

Poolal avanes võimalus 1,4 sekundi jooksul rünnata pärast Siim-Sander Vene ründeviga. „Minu kapsaaeda läheb jah mitu asja, mõni rünnakul, mõni kaitses,” ütles Vene Delfile. „Ikka ju tahad võita. Mõlemad meeskonnad avaldasid teineteisele palju survet, oli parajalt madistamist. Kui tormasin viimasele rünnakule, käis korra peast läbi, et proovin kolmest. Ma ei tea, miks ma seda ei teinud.”

Toijala sõnul andsid hoolealused 40 minuti jooksul kõik, mida kehalistest võimetest oli seekord anda: „Mõlemad meeskonnad tegid kõvasti tööd, eksisid nii kaitses kui ka rünnakul, mis on ka arusaadav. Meil oli võimalus ka täna mängida võidule.”

Ühtset võitlusvaimu veebruariakna jooksul hindas Toijala kõrgelt: “Meie meeskonda mõjutasid positiivsed Covid-19 proovid ja nädal tagasi treeninguid alustades oli vajalikke mängijaid puudu. Teised, kes pidid nende asemel kõrgel rahvusvahelisel tasemel mängima, olid tublid ja said hästi hakkama. Järgmisel korral on neil kindlam koondisse tulla.”