Tanel Tein koalitsioonilepingu punktist keelustada spordiennustuse reklaam – tegemist on kommunikatsiooni veaga

Tanel Tein
Tanel Tein — FOTO: Eesti 200

Kas Eesti spordist raha tõesti kaob?

Tanel Tein (Eesti 200)

Tegelikult saab kohe vastata: ei kao. Kuidas siis aga tekkis ja mida tähendab viimastel päevadel spordirahvast marru ajanud koalitsioonilepingu punkt, kus kirjas: “Ennetame inimeste sattumist ebaõiglastesse võlaskeemidesse. Selleks loome positiivse

krediidiregistri, keelustame hasartmängude, veebiennustusmängude ja kiirlaenude reklaamid ning tagame järelevalve ja võlanõustamisteenuse.”

Mulle tundub, et tegemist on lihtlabase kommunikatsiooniveaga koalitsioonilepingus, mille esmane põhjus peitub üpris üldsõnalises lepingus. Probleem on aga ka üldistes teemaplokkides, kus erinevate plokkide esindajad on keskendunud selle kokkupanemisel pigem oma valdkondade probleemidele, teadmata, mida teise valdkonna plokk räägib ja soovib ära teha. Olukord, kus justiitsteemade all olev sõnum räägib valdkonna kohta ühte, spordi- ja kultuuriplokk on seadnud aga hoopis teised ootused, ei ole kindlasti normaalne ja tekitabki segadust.

Usun, et ükski koalitsioonierakond ei soovi ja ka ei vii spordist ning kultuurist raha ära. Loodan, et sama meelt on ka teised erakonnad.

Viga on tehtud koalitsioonilepingu sõnastuses ja kommunikatsioonis, mis tuleb esmajärjekorras ära parandada, ning vajadusel uuesti lubadused sõnastada, võimalusel ka tegevusplaan ja lahendused juurde kirjutada. Tuua selgus, mis hetkel puudub.

Kui räägime millegi keelamisest, siis ei saa seda teha ilma analüüsita või teadmiseta, millised on teiste riikide kogemused selliste keeldude korral, või veel olulisem, milline on keelamise rahaline mõju seni toetatud valdkondadale. Just seda viimast pole koalitsioonilepingus arvestatud ning just see on tekitanud suure arusaamatuse spordiorganisatsioonides.

Valimiste ajal üritasime mõttekaaslastega tõstatada debatti, kuidas kultuuri- ja spordivaldkonda rohkem raha juurde tuua, mitte sealt ära viia. Eesti 200ga käisime välja idee anda ettevõtetele võimalus suunata 3% käibemaksust sporti või kultuuri, mis võimaldaks neil valdkondadel arenema hakata. Suurt arutelu ei tekkinud. Tänaste uudiste valguses tundub, et alles nüüd võib spordipoliitika debatt väärilise auditooriumi saada.