Reklaam sulgub sekundi pärast

Tanel Tein: finaalseerias on keeruline kellelegi eelistust anda

Algavas finaalis on keeruline kellegile selget eelist anda. Suures plaanis on soosik pigem Tartu. Või siiski mitte?

Tartu puhul olen eelnevalt välja toonud, et väga oluline on, kuidas Tartu suudab play off’ides ja nüüd ka finaalis skoorida ning kas vastased suudavad rajalt maha võtta nende suurima ja oluliseima punktitooja Braxton Hugginsi.

Siiamaani on Tartu rünnakul olnud väga hea. Võime selgelt väita, et ei Viimsi ega TalTechi treenerite ja mängijate kooslus ei leidnud play off seerias lahendust Tartu rünnakule, eriti Hugginsi probleemile ja see sai neile ka hukatuslikuks. Mõlemas seerias paugutas ameeriklane Huggins väga hea protsendiga keskmiselt 23 punkti (!) mängus (kahesed 53% ja kolmesed 41%). 

Tema enesekindlus skoorimisel ja otsustavatel hetkedel kandus selgelt üle ka ülejäänud Tartu meeskonnale, kes mäng mängu haaval leidis võimsa meeskondliku enesekindluse ja mineku nii kaitses kui ka rünnakul. Näib nagu Tartu mehed oleks leidnud endas taas usu ja see on võitmiseks oluline. Saab olema huvitav näha, kas ja kuidas Rannula Hugginsiga lõpuks (!) hakkama saab, kelle ta Hugginsi peale kaitses paneb ja kas suudetakse ühiselt Huggins hoida ca kümne punkti peal? Hoida Huggins kümme punkti mängus, võiks Pärnule olla üheks edu aluseks! 

Loomulikult on finaalseerias määrava tähtsusega ka teiste Tartu liidrite rollid, näiteks Rosenthali oma ja seda eriti kaitses Gilberti ahistades, aga ka üldises Tartu mängutempo kontrollimises. Rosenthal on väga hästi hakkama saanud nende rollidega, lisaks suudab ta vajadusel ka ise skoorida, siiski mitte nii rohkelt ja stabiilselt kui Huggins. Seni on Tartu kõik kriisimomendid mängus usaldatud Hugginsile, kes on need ka külmalt lahendanud, ja võime öelda, et välja vedanud. Kas ka finaalis? 

Tartul muidugi ei saa ära unustada ka mentaalselt heas vormis ja konditsioonis Drungilast, arengu teinud Wembit, energilist Kovliari, ning omasid „noori“, kes lõpuks õigetes rollides. 

Pärnu meeskond on mõnevõrra küsitavamas olukorras just võimaliku eesootava pika (jälle) seeria mõttes. Pärnu sai küll meeletu enesekindluse 0:2 kaotusseisust väljatulemisel Cramo vastu, aga kindlasti viiemänguline seeria röövis neilt ka jõudu. 

Tartu on saanud rohkem puhata ning valmistuda. Usun, et Tartul on kindel plaan paigas, kuidas Pärnut kaitses ahistada, ning nende liidrid kontrolli alla saada. Pärnu meeskond aga mängib väga hästi just siis, kui nende liidrid teevad seda distsiplineeritult ja Gilbert kontrollib mängu, olles kindlasti ka ise rünnakul terav. Muideks on Gilbert ka ise küllaltki asjalik kaitses, Hugginsi jaoks võib olla natuke lühike, aga siiski sitke. Kaitses ma annaksin väikese eelise Tartule, kelle rotatsioon on võibolla tsipa pikem (Pärnul puudu Barnies ja Toom). Ka tõestas Tartu meeskondlik kaitse ennast eelnevates seeriates (eriti Rosenthal ja Kovliar tegid head tööd). 

Pärnul aga on tekkinud täiesti uued ja stabiilsed (!) skoorida suutvad mehed Tamm ja Konontsuk, kes olid Cramo vastu asendamatud ning nad võivad saada finaali peamisteks jokkeriteks. Kui nad säravad samamoodi kui viimastes mängudes, siis saab Tartul raske olema. Post on positiivne üllatus ja väsimusmärke veel ei ilmuta. Kirvese must ja asendamatu töö kaitses + lauapallid ning Valeika ootamatud kolmesed … Rääkimata Valgest, kes Eesti mõistes ainulaadse viskaja omadustega snaiper. 

Üks võrdlus veel. Tartu põhiviisik tõi play off’ides keskmiselt 63,7 punkti (Rosenthal + 4 leegionäri), seevastu Pärnu esiviisik 50 punkti (+ 13 Tartule …). Pingilt aga suutis Pärnu tuua 30 lisapunkti Tartu 12 punkti vastu (-18 Tartule), ehk väga oluline on, kuidas Tartu põhimehed suudavad head skoorimist hoida. Kui Pärnu suudab Hugginsit ohjeldada 10 punkti peale, tekib suur küsimus, kas Tartul leiduvad pingilt uued käigud rünnakul … Elksnis seni 2,2 punkti , Eelmäe 4,4 punkti …Varu on! 

Kõike võib juhtuda, aga nagu mainisin, siis esimese mängu soosik on pigem Tartu, kuna Pärnu võib vajada uue vastasega kohanemiseks rohkem aega ning mängu üles-alla skaalal on nad olnud rohkem kõikuvamad. 

Mis seeria ennustus võiks olla? See sõltubki paljust, millest just siin kirjutatud sai, ju 3:2 kellegile. Oma arvamuse ütlen peale esimest mängu.