Taas Poola koondisega heitlev Eesti rahvusmeeskond püüab jõuda MM-valikturniiril alagrupist edasi

Täna kell 19.00 algab Lublinis 2023. aasta maailmameistrivõistluste valikturniiri D-alagrupi mäng Poola – Eesti, kohtumist kannab üle TV6 ja TV3 Sport 2.

Foto: Hendrik Osula

 

Kolme kaotusega alagrupiturniiri alustanud Poola korvpalluritel on selg vastu seina – nad vajavad kindlasti võitu, et jätkata pürgimist MM-valikturniiri järgmisele etapile.

Saksamaast ja Poolast jagu saanud ning Iisraelile alla jäänud Eesti rahvusmeeskonnale tähendaks Poola alistamine ka teises omavahelises kohtumises alagrupist edasipääsemist ja mängimist valikturniiri teisel etapil. Ühtlasi aitaks Eesti võit teisele etapile ka Iisraeli ja Saksamaa, kõigil kolmel on turniiritabelis kaks võitu ja üks kaotus.

10-tunnise reisi järel Lublinisse saabunud Eesti koondise pühapäevahommikuse treeningu jättis peatreener Jukka Toijala ära, edastas Delfi. “Kui me ei ole vaimselt ja füüsiliselt sada protsenti valmis, pole meil võimalust,” ütles Eesti koondise peatreener.

Koosseis on samasugune nagu kolm päeva tagasi Tallinnas Saku Suurhallis, kus eestlasid alistasid kodupubliku ergutushüüete saatel konkurendi 75:71. Põhimängujuht Märt Rosenthal vigastas õhtusel treeningul hüppeliigest, aga Toijala jättis avakohtumises ülesandeid tulemuslikult täitnud Tartu Ülikool Maks & Mooritsa tagamängija esindustosinasse.

Toijala lisas Delfile, et võib tekkida vajadus kasutada rohkem vahetusmängijaid: “Poolakad nägid teisel poolajal, kuidas tuleb mängida. Meie väsisime ja võib-olla on meil vaja kasutada rohkem pinki, et oleksime teisel poolajal värskemad.”

Avamängus kandsid põhiraskust neli meest: kapten Siim-Sander Vene mängis üle 33 minuti, Janari Jõesaar ligi 31, Maik-Kalev Kotsar 28,5 ja Rosenthal 25,5 minutit. Kristjan Kitsing ja Kaspar Treier panustasid võidu heaks peaaegu 20, Siim-Markus Post 14,5, Martin Dorbek ligi 13 ja Rauno Nurger 11,5 minutit,

JOONAS RIISMAA ON VALMIS OMA VÕIMALUST KASUTAMA

Taas keskendub pingilt sekkuma peagi 20-aastaseks saav Joonas Riismaa, kes avamängus osales üle kolme minuti.

Itaalia esiliigas osaleva Pistoia meeskonna põhiviisiklane Riismaa ütles, et koduklubi peatreener usaldab teda järjest rohkem: “Meie meeskonnas muutus välismängija ja mul on palli rohkem. Oodatakse, et palliga midagi teeksin. Suures plaanis on hakanud üpris hästi minema. Viimases mängus ei läinud mul statistiliselt kõige paremini, aga võitsime ja see on kõige olulisem.”

Riismaa sõnul täidavad Pistoias liidrirolli veteranmängijad, kes teevad häält kui vaja: “Kapten, kes palju ei mängi, toob energiat nii pingil kui ka väljakul. Tõmbab meid käima, kui oleme näiteks aeglaselt alustanud. Meie järgneme temale kui kaptenile ja püüame endast kõik anda.”

Riismaa sõnul andis Eesti rahvuskoondisse kutsumine novembriaknas positiivse süsti: “See näitab, et olen õigel teel, lähen järjest paremaks. On näha, millega tegelen, kuidas mängin. Ei jää muud üle, kui samamoodi edasi panna, muutuda paremaks ja kindlamaks ning saada kogemusi. Küll tuleb ka minu aeg, kui jõuan võib-olla kõrgematesse liigadesse või saan rahvuskoondises rohkem mängida. Praegu olen mänguks valmis ja kui võimaluse saan, proovin selle ära kasutada.”

Riismaa tegutseb nii väikese ääremängija kui ka viskava tagamängija rollis: “Arvan, et mängujuhi roll vajab harjumist, koondise tasemel ma pole ju seda mänginud. Kui ma rahulikult võtan, siis midagi uut ju lõppude lõpuks pole, mäng jääb samaks. Hea meelega jagan enne söötu kui viskan peale.”

Riismaa rääkis, et MM-valikturniiri novembrikuu kohtumistest Saksamaa ja Iisraeliga vigastuse tõttu eemale jäänud Kotsar ja Jõesaar annavad meeskonnale rohkesti jõudu. Mõlema korvpalluri osa oli silmapaistev üleoleku tagamises reedese matši lauavõitluses.

“Kotsar on suur mängija, kellega vastastel on raske toime tulla. Ka Janari tuleb väga heade mängude pealt koondise üheks liidriks ja meid võitudele tassima,” ütles Riismaa avamängu eel.