Põhjanaabrid süüdistasid Eesti noormängijaid rassismis ning lahkusid Tallinna turniirilt

pilt on illustratiivne
pilt on illustratiivne j — FOTO: Scanpix

Tallinnas toimuval korvpalli noorteturniiril Tallinn Nord Cup lahvatas täna rassismiskandaal, mille tõttu kohale tulnud Soome võistkond lahkus turniirilt.  

Soome suurim ajaleht Helsingin Sanomat kirjutab, et Munkkiniemi Kisapojat sõitis Tallinna kahe meeskonnaga. Oodatud esimene mängureis välismaale võttis aga juba esimesel päeval väga ebameeldiva pöörde. Helsingi klubi U12 poiste ja Eesti Kohila SK vahelises kohtumises said MuK mängijad ja treenerid vastase mängijate poolt rassistliku käitumise osaliseks.

Tallinna reisil MUKI meeskonna treenerina töötav Antti Pesonen ütleb, et esmalt solvati vabaviskejoonel olnud tumedanahalist MuKI mängijat rassistliku nimega. Pärast seda oli Aasia taustaga mängija sattunud rassistlike nimede sihtmärgiks.

Ka pärast kohtumist olid kätlemisjärjekorras osa Eesti koondise mängijaid MuKi tumedanahalistest abitreeneritest meelega kätlemata jätnud.

Hiljem selgus, et Aasia taustaga mängija peale oli kohatu karjumine alanud juba mängueelsel soojendusel.

Minu arvates võtab see isegi maha selle, et emotsioonid olid mängus kuumaks läinud või et mündil oli kaks poolt, ütleb MuKi U12 poiste peatreener Manne Pyykkö.

Soome treenerilt küsiti, kas Eesti meeskond tuleks turniirilt kõrvaldada? Treeneri hinnangul näitas käitumise kordumine ja kätlemisest keeldumine, et tegu pole vaid üksikute mängijate hetkelise kapriisiga, vaid kogu meeskond tuleks turniirilt välja jätta.

“Üks meie noormängija nuttis terve õhtu – ta ei tulnud meiega kaasa, kui me välja läksime, ja ta ei tulnud ka täna mängima. Ta istus lihtsalt voodis ja vaatas videoid, kuigi ta on tavaliselt elava iseloomuga, “ütles Pesonen.

Korraldaja otsus tuli öösel e-kirjaga: selle järgi said süüdi olevad mängijad ühe mängulise mängukeelu. 

Korraldajad otsustasid Kohila võistkonda mitte karistada, kuna see mõjunuks halvasti ka teistele turniiril osalevatele klubidele, kuid määras rassistlikult käitunud mängijatele ühemängulise võistluskeelu.
 

Soome treener: “Vastasime selle peale, ei aitäh, selline otsus on vastuolus kõikide Rahvusvahelise Korvpalliliidu reeglitega.”

Täna hommikul vestlesid Soome klubi treenerid lapsevanematega, misjärel otsustati Tallinna turniir pooleli jätta.

Lisaks mainiti, et sellise koleda kogemuse tõttu on vähetõenäoline, et nad tulevikus Eestisse enam mängima tuleks. “Ilmselt vaatame tulevikus teisi variante, kus mängida.”