Reklaam sulgub sekundi pärast

Noormeeste U18 tiitli mängivad pühapäeval välja Audentese SK/Tallinna Ülikool/TSK ja SK Nord Aid/Cramo

Raplas toimuval U18 vanuseklassi Eesti meistrivõistluste finaalturniiril jõudsid noormeeste konkurentsis finaali Audentese SK/Tallinna Ülikool/TSK ning SK Nord Aid/Cramo. Audentes mängis 93:66 (16:28, 22:9, 31:15, 24:14) üle TalTech BS/Fenster/TSK tiimi ning SK Nord Aid/Cramo oli 81:74 (22:14, 17:32, 19:6, 23:12) üle Tartu Ülikool KK/Evikost.

Alates teisest veerandajast oma mängu käima saanud Audentese SK/Tallinna Ülikool/TSK võidumängus kerkis resultatiivseimaks 19 punkti ja 5 lauapalli kogunud Patrick Malm, Georg Oliver Metsaorg ja Rasmus Andre kogusid mõlemad võrdselt 18 silma ja 4 vaheltlõiget. Kaur Erik Suurorg ja Gerrit Lehe lisasid kumbki 12 silma.

 

TalTechi poolel kerkisid rünnakul esile peamiselt kaks mängijat, kui Kaspar Kuusmaa viskas 27 punkti ja hankis 10 lauapalli ning Tambet Pärismaa tõi 22 silma ja 11 lauapalli. Kristofer Järviste kogus 5 silma, 8 lauapalli ja 4 söötu.

 

"Me ei saanud hästi minema. Polnud selliseks füüsiliseks mänguks valmis. Meil võttis aega, et kohaneda. TalTech sai enesekindluse kohe kätte ja me olime keerulises seisus. Nagu ikka, siis kokku lepitud asjad ei tulnud sellises olukorras meelde. Aga saime rütmi tagasi ja kutid tegid head tööd," kiitis võitjatiimi peatreener Rauno Pehka.

 

Teisest veerandajast alates oli aga Audentes vastasest selgelt üle ning see väljendus ka platsil ja vahetuspingil näidatud emotsionaalsuses ning üksteise toetamises. "Eks pink elabki siis kaasa, kui asjad väljakul välja tulevad. Kui ei tule välja, siis istutakse pingil ka vaikselt," muigas Pehka.

 

Küsimuse peale, kuidas ta oma tiimi mängu ümber suutis pöörata, vastas Pehka: "Kasutan enda käes olevaid mõjutusvahendeid, lootuses, et see äratab mehed üles ja sunnib neid tegutsema. Meil üks hea kogemus on olemas Rahvaliiga võidumängust, kus vaheajal pidin samuti neid n-ö äratama. Kunagi ei oska öelda, (kas see töötab). Mul on hea meel, et täna tegid mängijad, kes alguses kuidagi käima ei saanud, hiljem ilusaid asju. See ikkagi teeb rõõmu."

 

"Kui jääd näiteks 16 punktiga taha, nagu meie täna, siis kas sa suudad enam muudatusi teha? TalTech on meie satsile olnud pidevalt natuke selline tiim, kellel vaatame alt üles. Kuidagi on nii olnud. Mul on hea meel, et meie vanusegrupis on selline sats, kellega tead alati, et tuleb väga kõva andmine," sõnas Pehka ja filosofeeris ka selle üle, et finaalturniir on täitsa omamoodi formaat, kus järjest on n-ö kõik või mitte midagi mängud. Korraliku play-off seeria kogemuse saavad kunagi aga ainult need noormehed, kes kõrgemale tasemele edasi pääsevad. Aga otsustavaid kohtumisi tuleb õppida mängima.

 

TalTech BS/Fenster/TSK peatreener Arkko Pakkas lausus teisest perioodist alanud mõõna kohta: "Vastane muutis oma kaitset, nad olid mees-mees kaitset mängides hädas. Meil oli ka võrdlemisi lühike pink, raske oli vahetusest energiat juurde leida. Palju polegi vaja, poistel võib mentaalne ärakukkumine kiirelt käia ja tuleb ebakindlus sisse. Meil on maa-ala kaitse vastu varasemalt ka probleeme olnud. Muutume kuidagi ebakindlaks."

 

Pakkase sõnul oli tal teisel veerandil keeruline ka vastaste hoogu pidurdada, kui tal oli kaks minutilist mõttepausi juba võetud: "Sellisel hetkel mängu sees poisse juhendada, kuidas peab mängima, on väga raske. Mida minut edasi, seda raskemaks meil füüsiliselt läks. Halvad viis minutit teisel veerandil, kus time out'i polnud ja maa-ala vastu tulid pidevalt pahad eksimused, sealt sai vastane enesekindluse ja siis on korvpall juba lihtne mäng."

Teises poolfinaalis kaotas SK Nord Aid/Cramo küll teise veerandaja 15 punktiga, aga oli kõgil teistel perioodidel tartlastest üle ja teenis finaalikoha. Simm-Marten Saadi kogus võitjate parimana 25 punkti ja 16 lauapalli, Johannes Ränd lisas 17 silma ja 5 korvisöötu, Gregor Allik tõi 15 punkti, 8 lauapalli ja 8 söötu, Sander Järve arvele jäi 13 silma ja 8 lauapalli ning Herman Tamm tõi 11 punkti ja 7 lauapalli.

 

Tartu edukaimana viskas Rando Roos 20 punkti, jagas 5 söötu ja tegi 3 vaheltlõiget, Aleksander Tassa tõi 17 silma, 9 lauapalli ja 5 söötu, Aksel Brifk sai kirja 16 punkti ja 10 lauapalli (neist 6 ründelauast) ning Fredrik Liiva arvele jäi 10 punkti ja 5 söötu.

 

"Raskelt tuli. Jäime hätta Brifki pick & roll'iga. Simm-Marten (Saadi) on hea poiss, aga ei teinud kaitses korralikku step out'i ja ei jõudnud korralikult kohti üles võtta. Siis vastased mängisid maa-ala ja meil poisid tahtsid mingit soolot teha, aga plaan oli meil selleks olemas ja kui seda täitsime, siis panime ära," kommenteeris SK Nord Aid/Cramo juhendaja Allar Raamat pärast mängu.

 

Küsimus pühapäevase finaali kohta tõmbas Raamatul suu muigele: "Audentesega oleme ammu suured sõbrad. Tuleb U15 karikafinaali kordus. Tuleb väga pingeline mäng ning see, kes võidab ründelaua, see võidab ka mängu."

 

Tartu U18 tiimi abitreener Esko Tõnisson tõi allajäämise põhjusena välja: "Me ise ei hoidnud enam teravust ja kaitses, kui leppisime kokku, et mängime maa-ala, siis osad poisid ei jaganud asja ära ja ei rääkinud kaitses. Tahtsime liiga palju visata ning teine poolaeg sellega algaski, et viskasime palli vastastele järjest kätte. Esimese poolaja lõpus oli hea emotsioon ja saime 7-punktilise edu sisse, aga olime kuidagi laisad ise. Nord vääris finaalikohta rohkem, kuna nad võitlesid paremini ning olid meeskondlikumad."

 

"Pronksimäng on justkui lohutusmäng. Kes kaotab, see medalit ei saa. See ongi piisav motivatsioon. See peaks võistkonda motiveerima, et vähemalt pronksmedal ära võtta," arvas Tõnisson, et Tartu poisid võiks pühapäeval uueks võitluseks valmis olla küll.

 

U18 noormeeste pronksimäng algab pühapäeval Rapla Sadolini spordihoones kell 13.45 ja finaalis pannakse pall mängu kell 18.15.