Kullamäe oli Bilbao eest silmapaistvalt pildil, Jõesaar hiilgas Dziki eest

Janari Jõesaar (vasakul) ja Kristian Kullamäe
Janari Jõesaar (vasakul) ja Kristian Kullamäe — FOTO: FIBA.basketball

Möödunud nädalal olid üle Euroopa võistlustules mitmed välismaal mängivad Eesti korvpallurid. Kõige edukamalt läks Kristian Kullamäel, kes aitas oma klubil jõuda Europe Cupi põhiturniirile ja liigahooaega võidukalt alustada.

Mitmekülgse esituse teinud Janari Jõesaar vedas oma tiimi Põhja-Euroopa liiga avamängus võidule ja Matthias Tass tõusis kohtumise parimaks lauavõitlejaks, kuid ei suutnud meeskonda hooaja esimesest kaotusest päästa.

HISPAANIA, ACB

Tihe nädal jäi seljataha Kristian Kullamäel, kelle koduklubi Bilbao pidas kuue päeva jooksul kolm kohtumist. Kõigepealt kohtuti teisipäeval FIBA Europe Cupi kvalifikatsiooniringi avamängus võõrsil Leedu klubi Klaipeda Neptunasega ning koju tuldi 74:66 võiduga. Eesti koondislane sai mänguaega 23 minutit, mille jooksul viskas Bilbao edukuselt teise korvikütina 13 punkti (kahesed 5/9, kolmesed 0/4, vabavisked 3/4), hankis 5 lauapalli, jagas 4 resultatiivset söötu, tegi ühe pallikaotuse ning teenis 2 isiklikku viga.

Reedel peetud korduskohtumise võitis Bilbao kodus koguni 95:59 ja tagas sellega koha põhiturniiril. Kullamäe oli 15 punktiga (kahesed 2/4, kolmesed 3/6, vabavisked 2/2) meeskonna paremuselt teine punktitooja. 22 väljakul viibitud minuti jooksul kogunes tema arvele ka 2 lauapalli, 3 resultatiivset söötu, üks vaheltlõige, 2 pallikaotust ja üks isiklik viga. Neptunase ridadesse kuulus ka tunamullu Tartu Ülikooli särgis mänginud Tomaš Pavelka, kes tõi kohtumistes vastavalt 10 ja 9 punkti ning 5 ja 7 lauapalli.

FIBA Europe Cupil on Bilbao ühes alagrupis Botevgradi Balkani (Bulgaaria), Kutaisi (Gruusia) ja Prievidzaga (Slovakkia). Mängudega alustatakse järgmisel nädalal.

Bilbao jätkas võidulainel ka koduses liigas. Hooaja avamängus alistati pühapäeval kodusaalis 90:72 Lugo Breogan. Kullamäe viibis platsil 24 minutit ehk rohkem kui ükski teine mängija ja viskas 8 punkti (kahesed 2/3, kolmesed 1/5, vabavisked 1/1). Tema arvele jäi ka 4 lauapalli, 2 resultatiivset söötu, üks blokeeritud vise ja üks pallikaotus.

Sander Raieste koduklubi Vitoria-Gasteizi Baskonia alustas Hispaania kõrgliiga hooaega aga kaotusega, jäädes pühapäeval võõrsil 80:88 alla La Laguna Tenerifele. Raieste sai platsile 5 minutiks. Selle aja jooksul ta ühtegi pealeviset ei sooritanud ning protokolli märgiti vaid üks isiklik viga.

ITAALIA, Serie A

Kaspar Treieri uus koduklubi Napoli sai Itaalia kõrgliiga avavoorus kirja kaotuse, kui jäi pühapäeval võõrsil 82:88 alla Pistoiale. Treier sai Napoli palluritest enim mänguaega, 31 minutiga jäi tema kontosse 10 punkti (kahesed 3/3, kolmesed 0/8, vabavisked 4/4), 8 lauapalli, üks korvisööt ja 2 vaheltlõiget. Lisaks patustas ta ühe pallikaotusega ja tegi 2 viga.

SAKSAMAA, BBL

Teist kohtumist järjest ilma Artur Konontšukita mänginud Oldenburgi Baskets sai Saksamaa kõrgliigas ühe võidu kõrvale esimese kaotuse. Laupäeval jäädi võõrsil kindlalt 70:105 alla Euroliiga klubile Berliini Albale, kellele oli see ühe kaotuse kõrval esimeseks võiduks. Konontšuk meeskonna koosseisu ei kuulunud, kuna taastub käevigastusest.

LEEDU, LKL

Mihkel Kirvese tööandja Mažeikiai sai pühapäeval Leedu kõrgliigas valusa kaotuse, kui kodus jäädi lisaajal 93:95 alla Šiauliaile.

Kuueks minutiks platsile pääsenud Kirves kogus 4 punkti (kahesed 2/3, kolmesed 0/1), hankis ühe lauapalli ja tegi ühe vaheltlõike. Lisaks sai ta kirja 3 viga. Šiauliai ridades tegi kunagine Kalev/Cramo mängumees Mindaugas Kupšas kaksikduubli, visates 17 punkti ja võttes 10 lauapalli.

Mažeikiai on kaotanud mõlemad senipeetud kohtumised, Šiauliai jätkab ühe võidu ja ühe kaotusega.

POOLA, PLK

Eesti koondislase Janari Jõesaare uus tööandja Varssavi Dziki alustas kolmapäeval Põhja-Euroopa liiga hooaega võidukalt, alistades koduplatsil hollandlaste Groningeni Donari 95:79.

25 minutit mänginud Jõesaar oli tiimi paremuselt teine punktitooja ja edukaim lauavõitleja vastavalt 16 punkti (kahesed 2/4, kolmesed 3/6, vabavisked 3/3) ja 5 lauapalliga. Lisaks andis ta 3 resultatiivset söötu ja tegi mängu parimana 4 vaheltlõiget. Miinuspoolele kanti statistikas 4 pallikaotust ja üks viga. Selle soorituse eest valiti Jõesaar oma klubi poolt ka kohtumise MVP-ks ehk kõige väärtuslikumaks mängijaks.

Poola kõrgliiga hooaeg algab selle nädala lõpus.

BELGIA, BNXT League

Matthias Tassi leivaisa Oostende pidi laupäeval Belgia-Hollandi ühisliigas vastu võtma hooaja esimese kaotuse, jäädes kodus üllatuslikult 75:79 alla Mecheleni Kangoeroes Basketile. Kui mängitud oli 38 minutit, juhtis Oostende veel seitsme punktiga, kuid kohtumise lõpp kuulus täielikult külalistele.

Tass viibis väljakul 22 minutit ning viskas selle ajaga 4 punkti (kahesed 1/2, vabavisked 2/2), võttis mängu parimana 7 lauapalli, andis ühe resultatiivse söödu, tegi ühe vaheltlõike ja blokeeris ühe viske. Lisaks kogunes eestlase arvele üks pallikaotus ja 6 viga. Mecheleni eest tegi kaasa ka kunagine Pärnu ja Tartu Ülikooli mängumees Augustas Peciukevicius, kes tõi võitjatele 11 punkti.

Oostendel on nüüd kirjas kolm võitu ja üks kaotus, Mechelen sai ühe kaotuse kõrvale esimese võidu.

RUMEENIA, LNBM

Rumeenia kõrgliigas sai Gregor Ilvese tööandja Galati suure kaotuse, kui laupäeval jäädi kodusaalis Bukaresti Rapidile alla 68:100. Ilves jäi põlveprobleemi tõttu mängust eemale. Galati on alustanud Rumeenia kõrgliiga hooaega kahe kaotusega, Rapid aga kahe võiduga.

HISPAANIA, Primera FEB

Hispaania esiliigas alustas uut hooaega edukalt Jaan Puideti ja Gert Suvi koduklubi Valladolidi Real, kes alistas laupäeval võõrsil Alicante 73:64. Puidet viskas 16 mänguminuti jooksul 3 punkti (kolmesed 1/3), võttis 3 lauapalli, andis ühe tulemusliku söödu ja tegi ühe pallikaotuse. Suvi Valladolidi koosseisu ei kuulunud.

ITAALIA, Serie A2

Itaalia esiliiga avavoorus alistas Mikk Jurkatamme uus koduklubi Avellino pühapäeval võõrsil Brindisi 77:72. Jurkatamm viskas 18 minutiga 10 punkti (kahesed 2/3, kolmesed 1/7, vabavisked 3/4), võttis 4 lauapalli ja andis ühe resultatiivse söödu, kuid tegi ka 3 viga.

Joonas Riismaa uus tööandja Cantu alustas Itaalia esiliiga hooaega napi kaotusega, kui jäi pühapäeval võõrsil lisaajal 76:77 alla Orzinuovile. Riismaa arvele jäi 16 minutiga 7 punkti (kahesed 2/4, kolmesed 1/1), üks lauapall, üks sööt ja üks vaheltlõige. Lisaks tegi ta ka 2 isiklikku viga.