Korvpallikoondiste statistika on nüüd nähtav rahvuskoondiste koduleheküljel!

Foto: FIBA.basketball

Rahvuskoondiste kodulehel rahvuskoondis.ee on koondiste statistika all juba mõnda aega olnud nähtav Eesti rahvuskoondiste käekäik, nii naiskonna kui meeskonna mängud, koosseisud ja sellest tulenev statistika, kirjutab basket.ee.

Nüüdseks on pilt veelgi rikkalikum. Korvpalli ajaloolaste Märt Ibruse ja Rein Järva kaasabil on sisestatud kogu koondiste ajalugu alates esimesest maavõistlusmängust Läti rahvusmeeskonnaga aastal 1924.
Eesti esindused on läbi kümnendite olnud konkurentsivõimelised. Võiduprotsent on läbi aegade 50% (596 võitu ja 599 kaotust 8 viigi juures). Mehed on võitnud 380 ja kaotanud 371 mängu, naised võitnud 216 ja kaotanud 228 mängu.

Sama joon on sisuliselt olnud kogu aeg. Esimese iseseisvusaja lõpuks oli põhilise konkurendi ja naabri Läti meeskonnaga seis samuti tasa: 10 võitu ja 10 kaotust ning üks viik. Nõukogude ajal oli koondiste seisund veidi teistsugune. NSVL meistrivõistlustel kaasa teinud esindusklubid olid sisuliselt koondised. Siiski on ametlikud koondiste mängud eraldatud ja statistika autentne. Võib samas taas märkida, et eestlaste jaoks edukal aastal – 1967, kui meeste EM-il said Liidu koondises kuldmedali 4 meie mängijat ja Eesti meeskond võitis NSVL rahvaste spartakiaadil hõbemedalid, oli meeste koondise bilanss ikka nullis: 13 võitu ja 13 kaotust.

 

Varasemast on teada, et koondise särki on kõige enam kandnud Janar Talts – 168 korda. Nõukogude perioodi lõpuaastate toel on jõudnud 5. kohale Rauno Pehka 144 mänguga, kohe tema järel Gert Kullamäe 143 mänguga. Nende järel 7. kohal on Jaan Lentsius, kes ongi 1960-70-ndate põlvkonna edukaim esindaja selles arvestuses. Tema arvele jäi 142 kohtumist Eesti koondise särgis. Seejuures on Lentsiusel kirjas kõige rohkem võite – 90!

Võiduprotsendilt oli tol perioodil aga edukaim Aleksei Tammiste (82 võitu 123 mängust ehk 66,7%). Naistest on parim Merike Anderson 123 koondise mänguga.

Huvitav on kindlasti teada, et noorimana debüteeris meeste koondises Mart Laga (16 aastat 304 päeva). Anna Gret Asi on olnud noorim naiskonnas (15 aastat 262 päeva). Vanimana on koondises mänginud Margus Metstak (41 aastat 223 päeva), peatreenerina on kõige enam vägesid juhtinud (nii mees- kui naiskonda) Edgar Naarits – 204-l korral.

Neid ja teisigi huvitavaid fakte ning seoseid on võimalik jälgida aadressil https://www.sport24.ee/korvpall/statistika