Reklaam sulgub sekundi pärast

Kas BC Kalev/Cramo edurivi panus kaalub üles Pärnu Sadama tagamängijate löögijõu?

Paf Eesti – Läti korvpalliliiga play-off’i turniiri avab täna õhtul kell 19.00 Tallinnas Kalevi spordihallis peetav vastasseis BC Kalev/Cramo – Pärnu Sadam.

Foto: Marita Brigitta Mones

 

Kahe võiduni kestvas veerandfinaalseerias pääsevad maksvusele koosseisu ühtsus, korvpallurite kehaline ja vaimne valmisolek, treenerite taktikakäigud ja võimalik x-tegur. Taas võivad kõik fännid elada kaasa tribüünidel ja nn kuuenda mängija häälepaelte proovile panek on küllap sama oluline kui mõõduvõtt väljakul.

BC Kalev/Cramo tõusis pärast TalTech/OPTIBET-i võitu BK Ventspilsi üle põhiturniiril teisele kohale ja Roberts Štelmahersi hoolealustega hakkavad arveid klaarima neile 2021. aasta Eesti meistrivõistluste esikohaheitluses alla jäänud Pärnu Sadama korvpallurid. Põhiturniiril võitsid pärnakad Tallinnas 79:66 ja kaotasid kodus 78:79.

Pärnu Sadama ääremängija Mihkel Kirvese sõnul toovad play-off’id kaasa pingelisema õhustiku ja põhiturniiri duellid enam väga suurt tähendust ei oma: “Teame, et saame edukalt mängida kõigi meeskondadega. On oluline, et saaksime oma mängumasina paremini tööle. Oleme saanud kogu võistkonnaga treenida, tunneme üksteist paremini, viimased võidud andsid hea emotsiooni.”

Septembris Meistrite Liiga eelturniiril alanud ja alagrupi mängudega jätkunud ning seejärel VTB Ühisliiga heitlustega hoogustunud hooaeg võiks BC Kalev/Cramo aktsiate väärtust suurendada.

“Tahaks loota, et mängijatel, kes on algusest lõpuni kõikides sarjades osalenud, on midagi sellest karastusest kaasa võtta,” lausus BC Kalev/Cramo abitreener Indrek Reinbok. “Meistrite Liiga formaat nõudis, et iga mängu tuli võtta kui elu viimast. Sellest võistkonnast on mõni korvpallur vahetunud, oleme uuenenud koosseisu kokku mängitanud.”

Viimases Paf Korvpalli Meistriliiga kohtumises KK Viimsi/Sportlandiga oli BC Kalev/Cramol rivis üheksa meest. Silas Melsoni Achilleuse kõõlusesse tehti süst ja USA tagamängija valmistub väljakule jooksma. Lätlane Mārcis Vītols ravib reie tagakülje traumat. Pisivigastusi ei panda enam tähele – igast kahe mehe vastasseisust ja võistkondlikust kogujõust pigistatakse maksimum.

“Oleme viimastes mängudes olnud samas olukorras, kus enne oleme ühtemoodi harjutanud, aga keegi on olnud puudu ja vahetult enne avavilet on tulnud mänguplaan ümber teha. Tundub, et ollakse kohanenud taktikaliste muudatustega. Osa mehi on pidanud mängima tavalisest teisel positsioonil, mis võib-olla on pea värske hoidnud,” lausus Reinbok.

DONOVAN JACKSON VS ALTERIQUE GILBERT

Kirves usub, et mõlemad meeskonnad vajavad kaitses tugevat ja üksmeelset löögirusikat, et ohjeldada vastaste liidreid Donovan Jacksonit ja Alterique Gilbertit, ehitada üles töökindel meeskondlik kaitse, kontrollida lauavõitlust, teenida kergeid korve kiirrünnakutest.

Reinbok rõõmustas, et Jackson on viimastes mängudes näidanud häid liidriomadusi: “Juhul kui on olnud vaja natuke rohkem enda peale võtta, siis ta on seda teinud. Samamoodi on tegutsenud Gilbert ja tundub, et mõlemad on praegu päris heas vormis. Meie ülesanne on kärpida Gilberti tiibu.”
 

182 cm pikkune Gilbert oskab luua teravust ja trumbata meisterlikult, eeskätt peab ta aga täitma peatreener Heiko Rannula korraldusi meeskond õigel moel käima tõmmata.

“Ta saab aina paremini aru, mida temalt oodatakse, on muutunud enesekindlamaks,” sõnas Kirves. “Teeb neid asju, mida meeskond temalt vajab, sobib meie stiiliga paremini kui eelmised kaks USA mängujuhti.”

2010. aasta Eesti meistrivõistlustel Rakvere Tarva tagamängijana hõbemedali pälvinud Kristo Saage peab Jacksonit pealinlaste kõige tähtsamaks korvpalluriks, suur roll pärnakate rünnakutel on aga Gilbertil: “Nende õlul on väga suur vastutus. Mu meelest Jackson tegutseb pigem individuaalsemalt, viskab üldjuhul keskpositsioonilt. Gilbert teeb enam läbimurdeid. Ülesanne on vastaste mängujuht maha võtta. Jacksoni katmisel võib Rannula kasutada Kirvest. Gilberti peale jääb Martin Dorbek.” 

Saage rääkis, et Pärnu Sadama tagaliinis tegutsevad tulemuslikult Robert Valge ja Andris Misters ning mängujuhina panustab Siim-Markus Post. “Pärnul on tagamängijaid rohkem, mis võib anda eelise. Kui arvestada, et Melson mängib süsti abil, siis on küsimärgi all, kuidas ta leiab oma hea rütmi,” ütles ta.

BC Kalev/Cramo tagamängijate panus põhiturniiril oli järgmine: Melson – 21 mängu, ligi 24 minutit, 14,1 punkti, 3,7 lauapalli ja 3,4 korvisöötu; Jackson – 12, ligi 25 min, 11,3 p, 3,9 s; Dorbek – 23, ligi 20,5 min, 6,2 p ja 3,8 s.

Pärnu Sadamal: Valge – 26, ligi 28,5 min, 12,0 p, Misters – 26, ligi 28 min, 13,4 p ja 2,5 s, Post – 25, ligi 22 min, 7,8 p ja 5,4 s, Gilbert – 13, ligi 29 min, 14,9 p ja 5,1 s.

Seevastu eesliinimängijate valik on BC Kalev/Cramol suurem: Kamari Murphy – 23, ligi 19 min, 8,8 p ja 7,1 lp; Rauno Nurger – 23, ligi 17 min, 9,0 p ja 6,0 lp, Kristjan Kitsing – 23, ligi 21 min, 9,1 p ja 3,3 lp, Ojārs Siliņš  –  22, ligi 21,5 min, 7,6 p ja 3,8 lp. Ka Tanel Kurbas on tegutsenud enamasti eesliinis – 22, ligi 16 min, 5,7 p.

Pärnakatel on vastu panna Kirves – 25, ligi 29 min, 15,3 p, 8,6 lp ja 2,4 s, Artūras Valeika – 20, ligi 23,5 min 6,9 p ja 6,7 lp, Troy Barnies – 4, ligi 24,5 min, 11,3 p ja 4,0 lp.

“Eelis võiks olla Kalevil, küsimus on, kuidas pall jõuab sagedasti korvi alla. Hea uudis pärnakatele on Valeika stabiilsus viimastes mängudes,” lausus Saage.

Kirvese sõnul on veebruaris meeskonnaga liitunud USA ääremängija Barnies väga vajalik lüli meeskonnas, eriti kaitses: “Tema osa statistikas võib-olla nii palju ei kajastu, kui palju ta tegelikult meeskonda aitab. Blokeerib vastaseid lauavõitluses ja lükkab palli omadele.”

Saage rääkis, et klubi ajalugu ja traditsioonid teevad BC Kalev/Cramost favoriidi, aga paremust pole pealinlastel hõlbus maksma panna: “Nad pole VTB Ühisliigas mänginud ligi poolteist kuud, võib-olla see vähendab nende eelist. Vigastused on koosseisu räsinud ja viis-viie vastu pole ilmselt saadud treenida nii palju, kui on soovitud.”

Poolfinaali saab kahe võiduga. “Mida pikem seeria, seda suuremad väljavaated oleksid kalevlastel. Samas on neil suurem võidukohustus,” arutles Saage.

KES VÕIB TÕUSTA MUSTAKS HOBUSEKS?

Saage ja Basket leiavad, et mustaks hobuseks ehk otsustajaks võivad tõusta Kurbas ja Valge: “Kurbas pole mänginud suuri minuteid, aga on suutnud täita mõnel korral tähtsat rolli. Valge võib skooritegijana olla väga kõva.”