Reklaam sulgub sekundi pärast

Jukka Toijala: Eesti on korvpalliriik, kus korvpall on olulises rollis ja meeldib inimestele

Jukka Toijala
Jukka Toijala — FOTO: FIBA.basketball

Eesti meeste korvpallikoondis peab veebruari lõpus kaks viimast FIBA World Cup 2023 Qualifiers mängu, kui esmalt võõrustatakse koduväljakul 24. veebruaril Sloveenia koondist ning seejärel kohtutakse 27. veebruaril võõrsil Rootsiga, kirjutab basket.ee.

Piletid Eesti ja Sloveenia vahelisele MM-valikmängule soeta Piletitaskust!

 

Valikmängude akna eel tehtud intervjuus annab meeste rahvuskoondise peatreener Jukka Toijala ülevaate Sloveenia, Rootsi ja Eesti koondise koosseisudest ning ka välismaal mängivate koondislaste hetkeseisust ning räägib külastusest Leetu koos mitme tuhande Eesti korvpallifänniga.

 

Jukka, nii Sloveenia kui Rootsi on oma 14-mängijalised koosseisud avaldanud tänaseks päevaks. Kuidas nende koosseise hindaksid?

 

Kuna meie alagrupis on kolm võistkonda juba kindlustanud endale edasipääsu, siis on loogiline, et nende mängijate osalemisega ei riskita, kellel on tervise või koormusega probleeme. Teiseks, koondise mänge ei ole hooaja sees palju ning kui sa tahad anda võimaluse teistele mängijatele, siis praegu on see hetk. Sloveenial on just see võimalus, kuna nad eelmises aknas kindlustasid oma edasipääsu ja nüüd nad selgelt tahavad anda võimaluse ja proovida neid mängijaid, kes tulevikus neid esindada võiksid. Sarnaselt nagu teeme meie ning ka selle akna teine vastane Rootsi.

 

Ma ei ütleks, et neil on tegemist B-koondisega, vaid neil on koosseisus mängijad, kes ootavad oma võimalust lüüa läbi. Näiteks Klavzar ja Samar, kes on olnud juba põhikoondises. Ehk kindlasti saab olema huvitav vaadata Eesti Vabariigi aastapäeval neid mängijad, kes tulevikus Sloveeniat võivad esindada ja hiljem meenutada, kui nad peaksid Euroliigas või mõnes muus tippliigas väljakule jooksma.

 

Nii nagu sa ka just ütlesid, siis edasipääsejad on meie alagrupis selged, aga tegelikult on tegemist oluliste mängudega vaadates sügisel algava EM-valikturniiri poole.

 

Üks teema on kindlasti rankingu punktid, mida sellest aknast on võimalik võtta, et järgmisel loosimisel parem asetus saada. Teine teema on aga see mida oleme ka varem rääkinud ehk me tahame oma mängijate valikut saada laiemaks. 

 

Suvel Korvpallikodu tegemine on üks asi, aga see, et saab ametlike mänge mängida, seda on vaja. Kui hakkab järgmine valikmängude aken, siis on meil olemas mängijad, kes on koondise eest mänginud ning ei ole esimest korda tules. Kahjuks on meil taas mure vigastustega, mis puudutab just pikkade osakonda. Eemale jäävad nii Nurger, Tass kui ka Vene. Nende eemale jäämise tõttu läheb meie koondis veel nooremaks, aga võtame väljakutse vastu ning see pakub mõnele mängijale taas võimaluse ennast näidata. Vaatame kasvõi eelmist akent kui Konontšuk ja Riismaa said oma võimaluse ning tegid seda väga hästi.

 

Lisaks Venele ja Tassile, kes olid esialgselt avaldatud nimekirjas, jäävad eemale ka Post ja Veideman.

 

Tagamängijate osas on sarnane valik nagu eelmine kord. Mängujuhi osas vaatame Kullamäe, Rosenthali ning Suuroru poole. Kasper tuleb teist korda meeste koondisesse ja ma arvan, et tal on need aastad siin veel ees. Eks nüüd see aken näitab kui palju ta on oma arengus edasi läinud.

 

Kui räägime Veidemani positsioonist, siis eelmine kord oli meil sarnane valik ning Rainiga ma seda ka rääkisin, et sel korral saavad taas võimaluse Riismaa, Jurkatamm, Valge ja Böckler. Eks need valikud on alati keerulised ja sel korral otsustasime nii, aga uksed ei ole kindlasti kellegi jaoks suletud.

 

Oled viimaste kuude jooksul külastanud mitmeid välismaal mängivaid koondislasi. Läheme tagasi novembrisse, kui külastasid USA-s Kriisat, Veesaart ja Ilverit. Üheks eesmärgiks oli sul mängijate ja nende treeneritega suhelda, et nad suvel koondise tegevusest osa saaksid.

 

Nende hooajad on hetkel sellises faasis, kus hakkavad kõige olulisemad mängud. Hetkel me ootame, et nende hooajad saaks läbi ning seejärel suhtleme ja analüüsime, et millised oleks neile kõige paremad lahendused. Kindlasti me soovime neid suvel Eestisse saada, sest muidu on nad liiga pikalt koondise tegevustest eemal ning proovime teha omad tegevused nii, mis toetavad ka nende arengut. 

 

Järgmine külastus oli sul Itaaliasse, kus kohtusid Treieri ja Riismaaga. Lisaks sügisel külastasid Itaalias mängivat Jurkatamme. Kuidas nende tänavust hooaega ja seisu hindad?

 

Treier on oma käevigastusest taastunud, aga tal oli vahepeal veel üks tagasilöök kui sai kerge seljavigastuse. Mul on väga hea meel, et ta saab meiega nüüd liituda ning tegelikult on ta juba Eestis olnud alates esmaspäevast, sest tema koduklubi Itaalia karikavõistluste finaalturniirile ei pääsenud. Ta oli eelmine suvi elu parimas vormis ning see on väga hea, et ta saab taas koondisega liituda.

 

Nii Kaspari, Miku kui Joonase puhul saab rääkida, et neil on koduklubis olemas kindel roll. Ei ole olnud selliseid momente, et nad terve kuu ei saa platsile. Järgmine samm nende jaoks ongi, et saavutada stabiilsus ning seejärel tulevad ka suuremad rollid.

 

Viimane külastus oli möödunud nädalal Leetu. Esmalt külastasid Kristian Kullamäed, kes on selleks hooajaks endale väga hea mängupaiga leidnud võrreldes eelmise hooajaga. Kuidas sa just seda koondise vaatepunktist hindad?

 

Nii on. Seda oli eelmises aknas eriti Rootsiga mängus näha, et tal on hea enesekindlus käes. Ta on väga olulises rollis EuroCupi meeskonnas ning on näha, et ta naudib korvpalli hea treeneri käe all ning heas süsteemis. Ma julgen öelda, et ta on veel enesekindlamaks läinud võrreldes sügisega ning on saanud selgelt tugevamaks erinevates aspektides, näiteks lauavõitluses. 

 

Ja Leedu reis lõppes sul koos mitmetuhande eestlasega Žalgirise ja Baskonia mängul. Õnnestus sul Maiki ja Sandriga kohtuda ning nende tegemistest rääkida? 

 

Saime Maiki ja Sandriga Kaunases kokku ning rääkisime nende hetkeseisust ja meie tulevikuplaanidest. Mõlemad on praeguste lepingute järgi jätkamas Baskonias ka tuleval hooajal ning kui FIBA ja Euroliiga vahel midagi ei muutu, siis kahjuks neid me jätkuvalt hooaja sees toimuvatest valikmängude akendes ei näe. Aga selle suve plaanid on meil olemas ning mõlemaga oleme arvestanud.

 

Võib vist öelda, et Žalgiris ja Baskonia mäng oli fänluse mõttes vägev kogemus ning ootaks samasugust kaasa elamist ka koondise mängudel.

 

Kui 2000 eestlast sõidab Kaunasesse vaatama Kotsarit ja Raiestet, siis näitab see seda, mida näitas ka Milano – Eesti on korvpalliriik, kus korvpall on olulises rollis ja meeldib inimestele. Järgmine samm on see, et meil on Unibet Arenal alati täismaja ning alustada võiksime juba Eesti Vabariigi aastapäeval, kui koos noore koondisega on meil saal rahvast täis ning saame sellest ühe ilusa ja meeldejääva õhtu.