Reklaam sulgub sekundi pärast

Janari Jõesaar tahab Eesti rahvusmeeskonnas tuua esile oma tugevaid külgi

Janari Jõesaar tuleb 2023. aasta maailmameistrivõistluste valikturniiri mängudeks Poola koondisega valmistuvasse Eesti rahvusmeeskonda pärast suurepärast etteastet Saksamaa kõrgliigas.

27. oktoobril FIBA Europe Cupi mängus Londonis saadud jalavigastus tõmbas Jõesaare osalemisele novembri koondiseaknas kriipsu peale. Jaanuari algusest alates on 198 cm pikkune ääremängija teinud Medi Bayreuthi eest Saksamaa kõrgliigas järk-järgult paremaid etteasteid ja kolmapäevases võidumängus Oldenburgi meeskonna üle sattus ta pärituulde. Tema nime taha protokolli kanti vaid ühe möödaviske puhul 24 punkti, 8 lauapalli, 4 resultatiivset söötu ja 2 vaheltlõiget – hooaja parim etteaste!

Ligi kaks ja pool kuud kestnud vigastuspausilt naasnud Jõesaare sõnul on enesekindlus nädal-nädalalt kasvanud: “Esimestes mängudes pärast väljakule tagasitulekut olin rabe ega leidnud rütmi. Füüsiline treenitus sai taastusravi ajal kannatada, ka vaimset poolt tuli järele aidata. Iga nädalaga on kehaline vorm paranenud. Leian väljakul oma kohad üles, tunne paraneb ja enesekindlus kasvab. Samas ei lähe ma enam igas olukorras pea ees võitlema, väike kartus on sees. Küllap lähevad nii füüsiline kui ka vaimne pool aja jooksul veel paremaks.”

Jõesaar rääkis, et saavutas hooaja eel hea kehalise seisundi, tegutses enesekindlalt ja leidis Medi Bayreuthi mängujoonises oma koha: “Siis sain koroonaviiruse ja jäin isolatsiooni. Nädala pärast vigastasin jalga, millele võis kaasa aidata see, et füüsiline vorm polnud haiguse järel taastunud.”

Rõõmustavat on nii Eesti koondise treeneritele kui ka poolehoidjatele pakkunud ka teised Eesti koondise tugitalad. Silmapaistvaid etteasteid on jaanuari algusest saadik Itaalia kõrgliigaklubis Varese Openjobmetis teinud Siim-Sander Vene. Hispaania kõrgliiga meeskonna San Pablo Burgose koosseisu kuuluv Kristian Kullamäe on hooaja esimese poolega võrreldes rohkem mänguminuteid teeninud. Saksamaa kõrgliigatiimi Hamburg Towersi tsenter Maik-Kalev Kotsar, kes samuti ei saanud vigastuse tõttu novembri koondiseaknas osaleda, on tegutsenud ühtlaselt heal tasemel terve hooaja.

“Kindlasti abistab, kui enne koondisse tulekut on all head etteasted,” lausus Jõesaar. “Mängijate vormisolek tuleb ka meeskonnale kasuks. Aga eks ole näha, kuidas suudame Poola koondisega kohtudes vormi realiseerida.”

Jõesaare sõnul tuleb meeskondliku kooskõla saavutamisel kasuks, et koondislased tunnevad üksteist läbi ja lõhki. Esmaspäeval Tallinnas algaval neljapäevasel treeningkogunemisel käiakse mängujoonise põhimõtted üle. Valmistutakse Poola koondise trumpide neutraliseerimisele ja nõrkade külgede oma kasuks pööramisele.

“Läheme kindlasti võitlema ja arvan, et meie võiduvõimalus on suur,” ütles Jõesaar.

KÕVA LAUAVÕITLEJA JA SITKE KAITSJA

Mitmekülgsete oskuste ja heade kehaliste võimetega ääremängija keskendub oma tugevate külgede esiletoomisele: “Meeskonnakaaslased, treenerid ja poolehoidjad teavad, milles olen hea ja milles mitte nii hea. Ma ei oska öelda, mida saan juurde panna, aga kindlasti saan kasutada oskusi, milles olen hea, ja hoiduda sellest, milles hea ei ole.”

Endine tipptreener ja rahvusvahelise klassi korvpallur Jaak Salumets pidas Jõesaare enesekindluse ja mängustabiilsuse kasvu küpsema sportlase tunnuseks: “Mul on hea meel, et Janari sattus meeskonda, kus ta täidab rolli, mis talle sobib, võib-olla varem ei osatud teda niimoodi kasutada. Ta on füüsiliselt tugev, saanud vanemaks ja kogenumaks, järk-järgult ka vaimselt arenenud. Tundub, et ta on leidnud keha ja vaimu koostöös tasakaalu.”

Salumets peab Jõesaart samasuguseks mängijatüübiks, nagu oli ta ise. Kõva lauavõitleja, kes ei pelga kehalist kontakti. Sitke kaitsja, kes tekitab vastasele ebameeldivusi. Suudab leida ise viskevõimalusi. Kõva töömees.

“Ta meeldib mulle, tal on kõik vajalik meeskondlikuks mänguks olemas,” lisas legendaarne treener ja korvpallur.

Piletite müük 25. veebruaril Saku Suurhallis peetavale matšile edeneb. Vabariigi Valitsus langetas otsuse, et erandkorras lubatakse Eesti rahvusmeeskonna tähtsa mängu ajal tribüünidele 3360 pealtvaatajat.

Jõesaare sõnul on kodupubliku ergutamine väga oluline: “Olen õppinud täielikult mängu sisse lülituma ega pane seetõttu kaasaelamist tähelegi. Rahvas innustab igaüht paremini esinema ja annab kindlust. Tean, et lähedased inimesed toetavad, olgu siis saalis või teleri ees.”

Foto: Hendrik Osula/FIBA