Eestlased välismaal – Kotsar ja Raieste pääsesid Euroliigas play-off`i, Konontšuki hea hoog Saksamaal jätkus

Artur Konontšuk (vasakul)
Artur Konontšuk (vasakul) — FOTO: EWE Baskets Oldenburg

Möödunud nädalal olid üle Euroopa võistlustules mitmed välisliigades mängivad Eesti korvpallurid. Maik-Kalev Kotsar ja Sander Raieste aitasid koduklubil Baskonial jõuda Euroliigas kaheksa parema sekka, mis tähendab, et esimest korda pärast 2014. aastat saab taas Euroopa tugevaima korvpalliliiga play-off'is näha mängimas eestlasi. Individuaalses plaanis tegi aga võimsaima esituse Artur Konontšuk, kes kogus Saksamaa kõrgliigas karjääri esimese kaksikduubli. Janari Jõesaare klubi Wloclaweki Anwil kindlustas Poola kõrgliigas põhiturniiri võidu ja Sten Soku meeskond Iraklis viigistas Kreeka esiliigas veerandfinaalseeria.

HISPAANIA, ACB

Euroliigas peeti läinud nädalal play-in turniiri kohtumisi, et selgitada välja viimased kaks play-off'i pääsevat meeskonda. Maik-Kalev Kotsari ja Sander Raieste koduklubi Vitoria-Gasteizi Baskonia oleks võinud edasipääsu kindlustada juba esimeses voorus, kuid kaotas teisipäeval Serbias Belgradis peetud kohtumises suurelt Tel Avivi Maccabile 85:113. Kotsar viskas 26 minutiga 6 punkti (kahesed 2/3, vabavisked 2/6), võttis 6 lauapalli, andis kaks resultatiivset söötu ja tegi ühe vaheltlõike, lisaks sai ta kirja 2 viga. Raieste pääses väljakule vaid minutiks, ühtegi muud statistilist näitajat ta kirja ei saanud.

Reedel alistati kodusaalis otsustavas kohtumises Bologna Virtus 89:77 ja pääseti viimasena edasi play-off'i. 18 minutit mänginud Kotsar viskas 4 punkti (kahesed 2/2), hankis 3 lauapalli, jagas 5 korvisöötu ja sooritas 2 vaheltlõiget. Lisaks tegi ta ka 2 isiklikku viga. Raieste viibis väljakul 10 minutit, kuid ühtegi pealeviset ei teinud. Küll aga võttis ta 2 lauapalli ja tegi ühe vaheltlõike. Baskonia kohtub Euroliiga veerandfinaalis põhiturniiri võitja ja tiitlikaitsja Madridi Realiga, seeria peetakse kolme võiduni.

Hispaania kõrgliigas kohtus Baskonia (16-14) pühapäeval võõrsil tabeliliidri Malaga Unicajaga (25-5) ja kaotas 91:95. Raieste pääses platsile 14 minutiks, mille jooksul tõi ta 6 punkti (kolmesed 2/3) ja hankis 2 lauapalli. Negatiivse poole pealt läksid kirja üks pallikaotus ja viga. Kotsar 8 mänguminuti jooksul ühtegi pealeviset ei teinud, kuid võttis 2 lauapalli, andis ühe resultatiivse söödu ja tegi ühe vaheltlõike. Tema kontole jäi ka üks pallikaotus ja viga.

Pühapäeval sai Hispaania kõrgliigas kaotuse kirja ka Kristian Kullamäe tööandja Bilbao (13-17), kes jäi koduväljakul 72:75 alla Obradoirole (8-22). Kullamäe mängis 15 minutit ning tõi selle ajaga 2 punkti (kahesed 1/2, kolmesed 0/4) ja tegi ühe vaheltlõike. Eestlase arvele kogunes ka 2 isiklikku viga.

Hispaania kõrgliiga tabelis on Baskonia praegu üheksas ehk esimesena play-off kohtadelt väljas, Bilbao paikneb 11. positsioonil.

SAKSAMAA, BBL

Artur Konontšuk aitas Oldenburgi (15-14) Saksamaa kõrgliigas neljanda järjestikuse võiduni, kui laupäeval alistati koduplatsil kindlalt 87:66 Braunschweigi Löwen (12-17). Konontšuk teenis võitjate ridades kõige rohkem mänguaega - 28 minutit. Selle aja jooksul viskas ta 11 punkti (kahesed 2/3, kolmesed 1/5, vabavisked 4/4), hankis kohtumise edukaimana 12 lauapalli, jagas 5 resultatiivset söötu ja tegi 2 vaheltlõiget. Negatiivse poole peale jäid üks pallikaotus ja 2 viga. See oli tema esimene kaksikduubel Saksamaa kõrgliigas, lauapallides tegi Konontšuk oma profikarjääri rekordi. Oldenburg on liigatabelis üheksandal kohal, mis viiks meeskonna play-in mängudele.

ITAALIA, SERIE A

Itaalia kõrgliigas alistas Joonas Riismaa tööandja Brindisi (9-19) pühapäeval võõrsil Tormi Joonatan Metsla koduklubi Pistoia (14-14) 96:90. Riismaa pääses platsile vaid üheks minutiks ning lisaks mänguajale ühtegi teist statistilist näitajat protokolli kirja ei saanud, Metsla kaotajate koosseisu ei kuulunud.

Kaspar Treieri leivaisa Sassari Dinamo (12-16) sai Itaalia kõrgliigas kolmanda kaotuse järjest, kui jäi pühapäeval kodusaalis kindlalt, 88:112 alla Varesele (11-17). Treier jälgis kohtumist vahetusmeeste pingilt.

Tabelis on Pistoia 28 punktiga seitsmes, Sassari 24 punktiga 11. ja Brindisi 18 punktiga 16. ehk viimane. Play-off'i pääsevad kaheksa paremat, kaks viimast kukuvad esiliigasse. Põhiturniiri lõpuni jääb veel kaks vooru.

BELGIA, BNXT LEAGUE

Belgia-Hollandi liiga eliitdivisjonis jätkab edukalt Matthias Tassi koduklubi Oostende (7-0), kes sai pühapäeval võõrsil 88:83 jagu Zwolle Landstede Hammersist (1-6). 19 minutit platsil viibinud Tass viskas 6 punkti (kahesed 2/5, vabavisked 2/2) ja võttis 4 lauapalli. Lisaks kaotas ta 2 korral palli ja tegi 4 viga. Eliitdivisjonis ainsana täiseduga jätkav Oostende paikneb 33 punktiga tabeli tipus, pidada on jäänud veel kolm kohtumist. Koos riigisiseste mängudega on Oostende võitnud viimased 19 Belgia-Hollandi liiga kohtumist.

POOLA, PLK

Janari Jõesaare koduklubi Wloclaweki Anwil (22-7) kaotas laupäeval Poola kõrgliigas võõrsil Varssavi Legiale (18-11) 87:96, kuid võitis põhiturniiri. Jõesaar viibis väljakul 25 minutit ning viskas selle ajaga 9 punkti (kahesed 2/3, kolmesed 1/2, vabavisked 2/3), võttis mängu parimana 8 lauapalli ja tegi ühe vaheltlõike. Lisaks jäi tema arvele 2 pallikaotust ja 2 isiklikku viga. Voor enne põhiturniiri lõppu on 51 punkti kogunud Wloclawek kindlustanud endale esikoha. Ühe punkti vähem kogunud Sopoti Trefl võib jõuda nendega samale pulgale, kuid paremus omavahelistes mängudes annab eelise Wloclaweki klubile.

LEEDU, LKL

Leedu kõrgliigas sai Carlos Jürgensi koduklubi Kedainiai Nevežis (7-19) ühe kaotuse ja ühe võidu. Möödunud nädala esmaspäeval kaotati oma lähirivaalile Šiauliaile (7-20) 86:94, kuid neljapäeval alistati tabelis eespool olev Jonava (10-17) koguni 116:83. Mõlemad mängud peeti Nevežise koduväljakul. Hetkel vigastusest taastuv Jürgens kummaski kohtumises kaasa ei teinud. Küll aga sõlmis eestlane eelmisel nädalal Nevežisega uue lepingu, mille kohaselt jätkab ta klubis ka järgmisel hooajal. Nevežis hoiab praegu liigatabelis üheksandat kohta ehk on esimesena play-off'i ukse taga, kaheksandaks kerkimise ja play-off'i pääsemise võimalus on aga pigem teoreetilist laadi.

HISPAANIA, LEB GOLD

Hispaania esiliigas teenis Siim-Sander Vene leivaisa Burgose San Pablo (23-8) neljanda järjestikuse võidu, kui laupäeval oldi kodusaalis 87:68 üle Oviedost (12-19). Eestlane panustas 17 minutiga Burgose võitu 10 punkti (kahesed 0/2, kolmesed 3/4, vabavisked 1/2), olles oma meeskonna paremuselt kolmas korvikütt. Samuti hankis Vene 3 lauapalli ja andis 2 resultatiivset söötu, kuid tegi ka 4 viga.

Laupäeval käis Hispaania esiliigas platsil ka Jaan Puidet, kelle leivaisa Valladolidi Real (18-13) jäi kodus koguni 63:94 alla Burgose Tizonale (23-8). Eestlase koduklubile oli see juba neljas järjestikune kaotus. Puideti arvele kogunes 28 minutiga 7 punkti (kahesed 2/6, kolmesed 1/2), 8 lauapalli ja meeskonna parimana 4 korvisöötu. Miinuspoolele jäid 6 pallikaotust ja 4 viga.

Kolm vooru enne põhiturniiri lõppu on Burgos 54 punktiga kolmandal ja Valladolid 49 punktiga kaheksandal kohal. Põhiturniiri võitja pääseb järgmiseks hooajaks otse kõrgliigasse, teisele kuni üheksandale kohale tulnud meeskonnad selgitavad play-off'ides teise kõrgliigasse pääseja.

KREEKA, ELITE LEAGUE

Sten Soku koduklubi Thessaloniki Iraklis alustas Kreeka esiliiga veerandfinaalseeriat Megaridose vastu edukalt. Eelmisel kolmapäeval võõrsil peetud kohtumine võideti 72:70. 32 minutit - omadest kõige kauem - mänginud Soku arvele jäi 3 punkti (kolmesed 1/3), üks lauapall, 2 korvisöötu ja üks vaheltlõige. Lisaks tegi ta 4 pallikaotust ja 4 viga.

Laupäeval võeti koduväljakul 73:69 võit. Sokk viskas 31 mänguminuti jooksul 8 punkti (kolmesed 2/4, vabavisked 2/2), võttis ühe lauapalli ja andis 2 resultatiivset söötu. Lisaks kogunes eestlase arvele üks pallikaotus ja 3 viga. Kuna Kreeka esiliiga play-off'is lähevad arvesse ka meeskondade põhiturniiri omavahelised mängud, on nelja võiduni peetav seeria viigis 2-2.

ITAALIA, SERIE A2

Itaalia esiliiga põhiturniiri viimases voorus alistas Mait Petersoni klubi Agrigento Fortitudo (8-24) pühapäeval koduväljakul Orzinuovi (10-22) 86:80. Peterson sai mänguaega 16 minutit, viskas 4 punkti (kahesed 2/3), võttis 4 lauapalli, andis 2 tulemuslikku söötu ja blokeeris ühe vastaste viske. Lisaks patustas ta ühe pallikaotusega ja tegi 4 viga.

Karl Markus Poomi tööandja Rieti Real Sebastiani (20-12) lõpetas Itaalia esiliiga põhiturniiri kaotusega, jäädes pühapäeval kodus 87:92 alla Triestele (18-14). Sellega katkes ka Rieti kolmemänguline võiduseeria. Poomi arvele jäi 7 minutiga 2 punkti (kahesed 1/2, vabavisked 0/1) ja 2 lauapalli. Lisaks tegi ta ühe pallikaotuse ja ühe vea.

Rieti sai oma grupis 40 punktiga kolmanda koha ning läheb veerandfinaalis vastamisi Rimini meeskonnaga. Samasse gruppi kuulunud Agrigento sai 16 punktiga 10. koha ja jätkab mänge kuueliikmelises väljalangemisgrupis, kuhu kuuluvad ka Cento, Nardo, Chiusi, Rooma Luiss ja Latina. Kaks paremat jäävad püsima esiliigasse, ülejäänud langevad tugevuselt kolmandasse liigasse.

ITAALIA, SERIE B NAZIONALE

Karl Johan Lipsu koduklubi Chieti (16-18) lõpetas Itaalia tugevuselt kolmandas liigas põhiturniiri kolme järjestikuse kaotusega. Oma viimases mängus jäädi pühapäeval võõrsil 75:85 alla Tarantole (6-28). Chieti peatreener andis viimases kohtumises ohtralt mänguaega klubi noorpalluritele, eestlane koosseisu ei kuulunud. Lipsu koduklubi jäi 28 punktiga B-grupis 13. kohale ja sellega on meeskonna hooaeg lõppenud. Jaanuaris Chietiga liitunud Lips käis Itaalia kolmandas liigas väljakul 16 mängus, kus kogus keskmiselt 36 minutiga 18,5 punkti, 9 lauapalli ja 4,4 korvisöötu.