Eestlased välismaal | Drell sai Chicago Bullsi eest platsle, Vene tegi Burgoses korraliku liigadebüüdi

Eesti korvpallikoondis
Eesti korvpallikoondis — FOTO: FIBA.basketball

Lõppenud nädalal pakkusid välismaal mängivad Eesti meeskorvpallurid palju võimalusi neile väga erinevatel tasemetel kaasa elada. Uue märgi sai maha Chicago Bullsiga treeniv Henri Drell, kes osales esmakordselt NBA tiimi eest hooajaeelses kontrollkohtumises ning meie Euroliiga mehed Maik-Kalev Kotsar ja Sander Raieste olid Euroliigas pikalt kinni väga väärt võidus. Erinevates Euroopa liigades oli meie meestel nii paremaid kui halvemaid päevi, aga järgnevalt kõigest lähemalt.

USA, NBA

Ookeani taga tegi unistusteliigas NBA ajalugu Henri Drell, kui ta osales oma karjääris uue tähiseni jõudes Chicago Bullsi eest hooajaeelses kontrollmängus 2021. aasta meistri Milwaukee Bucksi vastu. Ilma põhimeeste Giannis Antetokounmpo, Khris Middletoni ja uue täienduse Damian Lillardita mänginud Bucks võitis kohtumise 105:102.

23-aastane Drell pääses matši lõps platsil viieks minutiks ning sai kirja ühe resultatiivse söödu ja 2 isiklikku viga. Eestlase +/- näitaja +5 oli seejuures lõpuks kogu Bullsi koosseisu parim.

HISPAANIA, ACB

Euroliiga tiimis mängivad Maik-Kalev Kotsar ja Sander Raieste alustasid nädalat just Euroopa tugevaimas klubisarjas, kui Euroliiga avavooru raames kohtuti kodusaalis valitseva meistri Madridi Realiga ning võeti vastu valus 77:79 kaotus.

26-aastane Kotsar alustas avaviisikus ning kogus 12 minutiga 5 punkti (kahesed 1/2, vabavisked 3/4), 2 lauapalli, ühe resultatiivse söödu ja ühe isikliku vea. 24-aastane Raieste viibis väljakul 2 minutit ning sai protokolli kirja ühe lauapalli.

Pühapäeval oli Baskonia (3-1) ACB liiga raames külas Artur Konontšuki meeskonnal Granadal (0-4). Baskonia võttis võõrsilt 90:81 võidu ning oma eesmärgiks liigasse püsimajäämise pannud Granada jätkas hooaja algust võiduta.

Kotsar oli Baskonia poolel küll koosseisus ning tegi soojendust kaasa, aga ainsa oma tiimi mängijana ta platsil ei käinud. Raieste mängis 7 minutit ning skoori avada ei suutnud (kahesed 0/2, kolmesed 0/1). Konontšukil läks veidi paremini, kui Eesti koondislase arvele jäi 15 minutiga 3 punkti (kahesed 1/2, kolmesed 0/3, vabavisked 1/2), 2 lauapalli ja üks isiklik viga.

Kristian Kullamäe ja Bilbao Basketi (3-1) jaoks oli tegemist väga eduka nädalaga, kui nädala keskel alistati edasi lükatud teise vooru matšis võõrsil Obradoiro (1-2) 78:77 ning nädala lõpus mängiti kodusaalis 77:68 üle seni kaotuseta liikunud Murcia (3-1).

Obradoiro vastu sai 24-aastane Kullamäe pingilt sekkudes 19 minutit mänguaega ning panustas 10 punkti (kahesed 2/4, kolmesed 2/5), 3 lauapalli, ühe pallikaotuse ja ühe isikliku veaga. Murcia kohtumises veetis eestlasest tagamees platsil 16 minutit ning sai kirja 2 punkti (kahesed 1/3, kolmesed 0/3), 2 resultatiivset söötu ja ühe vaheltlõike.

ITAALIA, SERIE A

Joonas Riismaa ning Brindisi (0-2) hooaja algus Itaalia kõrgliigas kulges valuliselt, kui nädala keskel saadi edasi lükatud avavooru matšis kindel 63:87 kaotus Reggio Emilialt (2-0). Nädala lõpus tuli napp allajäämine vastu võta võõrsil Tortona (1-1) vastu, kes kallutas kohtumise enda kasuks numbritega 69:68.

21-aastane Riismaa alustas Reggio Emilia vastu avaviisikus ning kogus 19 minutiga 4 punkti (kahesed 0/1, kolmesed 1/3, vabavisked 1/2), 2 lauapalli, ühe resultatiivse söödu, ühe viskeblokeeringu ja 2 pallikaotust. Nädala teises matšis oli noor eestlane taas algviisikus ning tõi 10 minutiga 5 punkti (kahesed 0/1, kolmesed 1/2, vabavisked 2/2), 2 lauapalli ja tegi ühe isikliku vea.

Raskelt on alanud ka Kaspar Treieri koduklubi Sassari (0-2) hooaeg, kui nädalavahetusel jäädi võõrsil 74:86 alla Cremonale (1-1) ja saadi teine liigakaotus. 24-aastane Eesti koondise ääremängija kogus 19 minutiga 4 punkti (kahesed 2/2, kolmesed 0/4), 2 lauapalli, ühe resultatiivse söödu ja 2 vaheltlõiget.

POOLA, PLK

Poola kõrgliigas on Janari Jõsaare tiim Wloclaweki Anwil (3-0) kolme vooru järel ühena kolmest meeskonnast jätkamas täiseduga. Nädalavahetusel saadi järjekordne võit, kui kodusaalis mängiti 97:91 üle Dabrowa Gornicza (2-1). 29-aastase eestlasest ääremängija arvele kogunes avaviisikus alustades 20 minutit, 5 punkti (kahesed 1/3, kolmesed 1/2), 5 lauapalli ja üks pallikaotus.

BELGIA, BNXT LEAGUE

Belgia ja Hollandi ühisliigas kogusid Matthias Tass ja Oostende (2-1) ennast eelmises voorus saadud kaotusest ning said võõrsil 73:67 jagu Kortrijki (2-2) meeskonnast. 24-aastane eestlasest tsenter kogus algviisiklasena 31 minutiga 12 punkti (kahesed 5/6, vabavisked 2/5), 3 lauapalli, ühe viskeblokeeringu, ühe pallikaotuse ja 3 isiklikku viga. Tassile "number viie" positsioonile konkurendiks palgatud Ilimane Diop veel kaasa ei teinud.

LEEDU, LKL

Leedu kõrgliigas mängival 24-aastasel tagamängijal Carlos Jürgensil ning tema koduklubil Kedainiai Nevezisel (0-3) lõppenud nädalal mängu polnud ning oma neljanda vooru kohtumise peavad nad täna ehk esmaspäeval kodus Utena Juventuse (2-1) vastu.

BULGAARIA, NBL

Oma ametliku liigadebüüdi Bulgaarias tegi lõppenud nädalal ära Karl Johan Lips, kes aitas Balkani meeskonna kodusaalis 88:83 võidule Shumeni vastu. 27-aastase eestlase arvele kanti avaviisikus alustades 27 minutit, 12 punkti (kahesed 2/4, kolmesed 2/5, vabavisked 2/2), 6 lauapalli, üks resultatiivne sööt, üks pallikaotus ja 3 isiklikku viga. Varasemalt Eestis nii Rakvere kui Viimsi särgis pallinud ameeriklane Devin Harris kogus Balkani eest 7 silma, 6 lauapalli ja 10 korvisöötu.

NORRA, BLNO

Egert Haller ja Kongsberg Miners (2-2) pidid Norra kõrgliigas tunnistama võõrsil Asker Aliensi (2-2) paremust numbritega 92:81. 28-aastane eestlane oli 24 mänguminutiga üsna suures rollis ning kogus 14 punkti (kahesed 2/5, kolmesed 2/7, vabavisked 4/6), 3 lauapalli, ühe resultatiivse söödu, 2 vaheltlõiget, ühe pallikaotuse ja 2 isiklikku viga.

HISPAANIA, LEB GOLD

Hispaania esiliigas pidid mõlemad kogenud eestlased alustama liigahooaega kaotustega. Siim-Sander Vene ja Burgos San Pablo kaotasid võõrsil Oviedole 71:75. 32-aastase eestlane alustas kohtumist avaviisikus ja tõi 31 minutiga 12 punkti (kahesed 3/3, kolmesed 2/6) ning tegi 2 isiklikku viga.

Jaan Puidet ja Real Valladolid pidid samuti võõrsil tunnistama teise Burgose tiimi Tizona 92:86 paremust. 31-aastane eestlane tõi 12 minutiga 5 punkti (kahesed 2/2, kolmesed 0/1, vabavisked 1/3) ning kogus lisaks ühe lauapalli, ühe resultatiivse söödu, 3 pallikaotust ja 4 isiklikku viga.

ITAALIA, SERIE A2

Itaalia tugevuselt teisel liigatasemel käisid möödunud nädalal oma koduklubide eest platsil kolm noort eestlast, kuid ühegi roll eriti suureks ei kujunenud.

Mait Peterson ja Agrigento (1-1) võitsid võõrsil 75:69 Milano Urania (1-1) tiimi ning teenisid liigahooaja avavõidu. 21-aastase eestlase arvele kanti 10 minutiga 3 punkti (kahesed 1/5, vabavisked 1/4), üks lauapall ja 2 isiklikku viga.

Võidurõõmu said tunda ka Gregor Kuuba ja Cento (1-1), kes samuti võõrsil olid 80:77 üle Verona Tezenisest (1-1). Pühapäeval 20. sünnipäeva tähistanud Kuuba algviisiklasena 11 minutiga pealeviskeid ei teinud ja punktiarvet ei avanud. Tema kontole kirjutati üks lauapall ja üks viskeblokeering.

Kaotusega pidid taas leppima Karl Markus Poom ja Monferrato Basket (0-2), kes jäid võõrsil 85:91 alla Trapani Sharkile (2-0). 19-aastase eestlase kontole kogunes 6 minutiga 2 punkti (kahesed 1/1), üks lauapall, üks resultatiivne sööt, üks pallikaotus ja üks isiklik viga.

KREEKA, A2

Lõppenud nädalal hakati mängudega pihta ka Kreeka esiliigas, kus Sten Sokk ja tema tänavune koduklubi Thessaloniki Iraklis alustasid võõrsil 74:87 kaotusega Mykonou vastu. 34-aastane pikaaegne Eesti koondise mängujuht oli põhiviisikus ning kogus 31 minutiga 12 punkti (kahesed 0/2, kolmesed 3/6, vabavisked 3/3), 4 lauapalli, 3 resultatiivset söötu, ühe vaheltlõike, 5 pallikaotust ja 3 isiklikku viga.