Reklaam sulgub sekundi pärast

Eesti korvpallurid välismaal: tuhanded ameeriklased hoiavad eestlase tervise osas hinge kinni

Viimastel aastatel on Eesti korvpallis hakanud vesi üha jõulisemalt liikuma: erinevatesse välismaa liigadesse on siirdunud väga mitmeid Eesti koondislasi ja iseäranis ka noormängijaid. Kõigil neil korraga silma peal hoidmine ei ole kahtlemata lihtne ülesanne, kuid teeme siinkohal Betsafe’i blogis ülevaate olulisematest võõrsil pallivatest Eesti korvpalluritest ning vaatame hooaja lõpusirge eel otsa sellele, mida Eesti meestelt ja nende klubitiimidelt oodata võiks!

Saksamaa: Kotsar teeb vägevat hooaega, Jõesaar samuti hästi pildis

Teeme otsa lahti Saksamaa kõrgliigast, kus pallib kaks Eesti koondislast: Maik-Kalev Kotsar mängib teist hooaega Hamburg Towersi meeskonnas. 18 tiimiga liigas hoiab Towers hetkel üheksandat kohta ning võitleb esikaheksa sekka ehk play-off kohale pääsemise nimel: vahed on väikesed ning arvestades seda, et sisuliselt kolmandik põhihooajast on veel mängida, on kõik endiselt vägagi lahtine.

Kotsar ise oli Towersi põhitegijaks juba eelmiselgi hooajal ning on tänavugi olnud selgelt üks tiimi liidreid: keskmiste näitajate poolest on ta meeskonna parim lauavõitleja ning paremuselt kolmas punktiviskaja. Kotsari väga hea kaitsemäng ja korralik panus korvialuses võitluses on temast teinud väga atraktiivse palluri ka Euroliiga klubide jaoks – sügisel tahtis teda endale saada suisa Fenerbahce, kuid klubid ei jõudnud üleminekusummas kokkuleppele. Võib arvata, et kui kõik hästi läheb, on Kotsarit juba sel suvel ootamas väga hea leping mõne Euroopa tipptiimiga – miks mitte just Euroliiga satsiga.

 

Teine meie mees Saksamaa kõrgliigas on Janari Jõesaar, kel ei ole seni välislepingutega liiga hästi läinud, kuid paistab, et sedapuhku on ta Medi Bayreuthi meeskonnas endale leidnud väga hea ja sobiva mängupaiga. Sarnaselt Kotsari koduklubile Hamburgile võitleb ka Bayreuth play-off pileti nimel ning on hetkel tabelis täpselt Hamburg Towersi järel kümnendal kohal. Jõesaare roll meeskonnas on igati korralik: ta on kindlalt põhimängijate seas ning panustab lisaks rünnakule kõvasti ka kaitses.

Keskmised näitajad ühe mängu kohta:
Kotsar: 13,2 punkti, 7,1 lauapalli, 1,8 korvisöötu
Jõesaar: 10,7 punkti, 5,4 lauapalli, 1,2 korvisöötu

Itaalia: kaks meest kõrgliigas, Vene teeb head hooaega

Korvpallikoondislasi leidub meil ka Itaalia kõrgliigas, kus esimesena tuleb mõistagi välja tuua Varese meeskonnas mängiv Siim-Sander Vene. Vareses juba kolmandat tretti tegev 31-aastane Vene on vähemalt statistiliselt seni tegemas oma karjääri parimat individuaalset hooaega: senise üheksa mänguga on ta keskmiselt kogunud 13 punkti ja üle viie lauapalli mängus  mõlemad on tema parimad näitajad Lääne-Euroopa liigades. Kui põhihooaja lõpuni jääb veel kümmekond kohtumist, hoiab Varese 16 meeskonna seas tabelis kümnendat kohta ning võitleb sarnaselt Saksamaal pallivate eestlaste klubidele play-off pileti nimel: ka Itaalias pääseb kohamängudele põhihooaja kaheksa paremat meeskonda.

 

Teist hooaega Sassari meeskonnas palliv korvialune mees Kaspar Treier ei ole küll oma meeskonnas otseselt põhimängija, kuid on siiski rotatsioonis sees ning on kõigis 20 senises Itaalia liiga kohtumises kaasa teinud, saades keskmiselt platsile pisut enam kui üheksaks minutiks. Treieri leivaisa on küll hetkel tabelis kenasti kuuendal kohal ning play-off kohal sees, kuid vahed on sedavõrd väikesed, et 10 võitu ja 10 kaotust saanud meeskond võib sealt mõne halva nädala järel hoobilt välja langeda – seega on veel selgelt vara rõõmustada. Küll võime rahul olla sellega, et meie 22-aastane koondislane on stabiilselt Itaalia kõrgliigas platsil ning teenib kvaliteetse meeskonna eest mänguaega.

Kolmandaks eestlaseks Itaalia kõrgliigas sai sel talvel Mikk Jurkatamm. Hooaega pärast mitmeid Itaalia esiliigas mängitud hooaegu kodumaal TalTechi ridades alustanud 21-aastane Jurkatamm näitas Eesti-Läti liigas niivõrd võimsat minekut, et oli selge, et hooaja lõpuni ei pruugi ta Eestis püsida – nii noppiski Itaalia korvpallikodakondsusega palluri endale Treviso meeskond, kelle eest on Jurkatamm seni jõudnud kahel korral ka Itaalia kõrgliigas platsil käia, samuti sai ta mõned mängud kirja korvpalli Meistrite liigas. Veebruari alguses just nimelt Meistrite liiga kohtumises saadud põlvevigastus on Jurkatamme nüüd küll mõneks ajaks pealtvaatajaks jätnud, kuid aprilli keskel võiks eestlast tagasi platsile oodata. Play-off koht on 8 võidu ja 12 kaotusega Trevisol hetkel küll käeulatusest väljas, kuid nagu öeldud, on tabel tihe ning mõned õnnestumised võivad üldpilti väga oluliselt muuta.

Keskmised näitajad ühe mängu kohta:
Vene: 13,0 punkti, 5,3 lauapalli, 1,4 korvisöötu
Treier: 3,5 punkti, 1,5 lauapalli, 0,4 korvisöötu
Jurkatamm: 6,5 punkti, 5,0 lauapalli, 2,0 korvisöötu

Hispaania: Kullamäe seis segane, Raieste naasis vigastuspausilt

Hispaania kõrgliigas mängib meil sel aastal kaks Eesti korvpallurit – üheks neist on Burgose meeskonna tagamees Kristian Kullamäe. Kullamäe hooaeg on möödunud üle kivide-kändude: hooaja alguses sai ta platsile ning tegi ka korralikke esitusi, ent langes siis sootuks treeneri soosingust ning pidi hakkama saama kas duubeltiimis või üldse mänguajata. Viimasel ajal on Kullamäe aeg-ajalt taas rotatsiooni pääsenud, kuid stabiilsest mänguajast või selgest rollist meeskonnas rääkida ei saa – pigem on tema minutid jäänud sporaadilisteks ning talle kui noorele 22-aastasele mehele oleks kangesti vaja stabiilsemat mängupaika.

Kullamäe eakaaslane Sander Raieste on samuti Hispaania kõrgliigatiimi palgal – tema pallib juba aastaid Baskonia meeskonnas. Hooaja algus jäi Raiestel vigastusest taastumise tõttu vahele, kuid alates veebruari keskpaigast on ta taas rotatsioonis sees olnud ning kuigi esialgu jäid minutid väga harvadeks, siis viimasel ajal on Raieste hakanud ka juba päris korralikult mängu tegema – sel hooajal on ta ainsa eestlasena platsil käinud ka Euroliigas, kus ta 8. märtsil Anadolu Efesi vastu vaid kümne mänguminutiga 11 punkti kogus ja meeskonna võidule aitas. Raieste puhul tuleb loota, et pika vigastuspausi järel hakkab mängukindlus tasapisi taastuma ning sellega koos võiks kasvada ka mänguminutite hulk.

 

Keskmised näitajad ühe mängu kohta:
Kullamäe: 3,9 punkti, 1,0 lauapalli, 1,2 korvisöötu
Raieste: 0,3 punkti, 0,7 lauapalli, 0,0 korvisöötu

USA: Kerr Kriisa on tõusnud ülikoolikorvpalli superstaariks

Mitmeid noori Eesti korvpallureid on hetkel ilma tegemas ka suure lombi taga USA-s. Kui Henri Drellist sai sel hooajal esimene eestlane NBA tütarliigas G-League’is, siis NCAA üliõpilasliiga kõrgeimas divisjonis on March Madnessi turniiril kõrges mängus sees Kerr Kriisa ja Matthias Tassi meeskonnad.

Kõige uhkemat lendu on sellest kolmikust seni selgelt näidanud Kerr Kriisa ja Arizona meeskond. Oma tabeliveerandiks lausa esimese asetuse saanud Arizona on sel hooajal üks kõrgemalt hinnatumaid ülikoolimeeskondi, kusjuures Kriisa paistab olevat selle meeskonna liider. Kuigi punkte viskavad tihtipeale teised mehed tiimis rohkem, on just Kriisa oma avatud olemise, lõbusa sotsiaalmeediakasutuse ja elava iseloomuga olnud tiimi näoks – paljudele jäi kindlasti hästi meelde ka vabariigi aastapäeval NCAA mängus tema poolt tehtud kolmikduubel.

Paraku on Kriisa kohal suure March Madnessi turniiri eel suured küsimärgid – viimases mängus Stanfordi vastu nikastas ta mängu lõpus hüppeliigest, mis näeb vaid mõni päev enne turniiri algust päris kole välja – käib suur võidujooks ajaga, et Kriisa jalg turniiri kasvõi hiisemaks faasiks mängukorda saada. March Madnessi turniir on aga teadupoolest halastamatu – üks kaotus tähendab automaatsselt väljalangemist ning hetkeseisuga tundub tõenäoline, et esimestes voorudes peab Arizona meeskond Kriisata hakkama saama. Väga uhke on aga olnud näha, kuidas Arizona tuhanded ja tuhanded fännid Kriisat tagasi ootavad – eestlase vigastuse järel tulid Arizona fännid järgmisele mängule in corpore valgete peapaeltega, näidates sellega eestlasele oma toetust – just valge peapael on saanud Kriisa üheks kaubamärgiks. Arizonalt oodatakse turniiril kõrget lendu ning loodetavasti saab sellest osa ka Kriisa

Valmo Kriisa poeg ei ole aga sugugi ainus eestlane, kes märtsihullusest osa saab: St. Mary’se ülikoolis mängib oma viimast hooaega tsenter Matthias Tass, kes on tõusnud meeskonna liidriks nii rünnakul kui kaitses. St. Mary’s asub märtsihulluse turniiritabelis idaveerandis ning on seal viienda asetusega – kõigi eelduste kohaselt võib neid juba teises ringis ees oodata väga huvitav ja suur kohtumine kuulsa UCLA meeskonnaga. St. Mary’se võistkonda kuulub ka teine eestlane Leemet Böckler, kuid tema roll tänavu meeskonnas nii suur olnud ei ole.

Selle hooaja keskel sai Eesti korvpall märgi maha pandud ka NBA tütarliigas G-League’is, kui Chicago Bullsi sõsartiimi Windy City Bullsiga liitus 21-aastane Henri Drell. Drelli elu ei ole seni G-League’is lihtne olnud: alles märtsi keskel sai ta esimest korda mängu alustada põhikoosseisus ning statistiliselt ei ole ta väga särav olnud – samas on ta silma paistnud väga hea võitluslikkuse, isuka kaitsemängu ja tahtega, millega suudab ta end loodetavasti suurte tiimide jaoks pildile mängida. Idakonverentsi 15 meeskonna seas on Windy City hetkel 11. kohal, olles sel hooajal saanud 11 võitu ja 16 kaotust.

Keskmised näitajad ühe mängu kohta:
Kriisa: 10,1 punkti, 2,5 lauapalli, 4,9 korvisöötu
Tass: 12,6 punkti, 6,0 lauapalli, 2,0 korvisöötu
Böckler: 2,0 punkti, 0,9 lauapalli, 0,2 korvisöötu
Drell: 5,0 punkti, 2,5 lauapalli, 1,0 korvisöötu
 

Autor: Betsafe